Má ještě někdo iluze o tom, co se děje v pásmu Gaza?

Média přinesla znepokojivý údaj, že pracovníci UNRWA (organizace, která se stylizuje jako pomoc pro uprchlíky v pásmu Gaza), se zúčastnili páchání zhovadilostí dne 7.10.2023. Podporující státy ukončily financování.

Pokud se podíváme na stránky této organizace (zde), dočeteme se řadu zajímavých informací. Kupříkladu podpora vzdělávání malých dětí. Pakliže k této činnosti patří výuka, v níž dominuje nenávist k vedlejšímu státu (v němž v mírových dobách pracovala řada jejich rodičů a dobře živili své rodiny), pokud je součástí výuky přesvědčování, že vrcholným cílem je stát se šahídem (mučedníkem – rozuměj odpálit se v davu Židů s cílem jich co nejvíce pozabíjet), pak je s touto výukou cosi špatně.

Patří sem financování podniků, ochrana zdravotní péče, ochrana obyvatel atd.

Nikde jsem nenašel, že součástí činnosti pracovníků UNRWA je vniknutí na území jiného státu a provádět či aspoň asistovat u „radovánek“, jež byly jimi samými zdokumentovány a vzhledem k jejich brutalitě veřejně nepromítány. Jen díky moderní technice byli tito „humanitární“ pracovníci rozpoznáni israelskou tajnou službou. Bez těchto záznamů by se jistě vrátili do svých kanceláří, odkud by prosili o další finanční pomoc.

Paradoxní je, že se na podpopře UNRWA podílejí v drtivé většině západní státy. Tedy nikoli bohaté arabské země, kde by to bylo z hlediska kulturního, náboženského i historického logické. USA. Kanada, Německo, Francie, Nizozemí se nechaly slyšet, že tuto podporu pozastavují. Je škoda, že si opět tyto země nechávají jistý prostor pro obnovu své charitativní činnosti a že tuto podporu neukončí s definitivní platností. Jak správně píše Tomáš Guttmann na Blogosféře (zde) a (zde). jsou tyto pomoci většinou silně kontraproduktivní a to nejen v pásmu Gaza, kde většina peněz končí na kontech vládců Hamasu.

Podpora chudších a nemajetných těmi, co jsou na tom lépe, je odpravdávna projevem lidské solidarity a empatie. Zásadním pravidlem je však fakt, že dárce by měl dohlédnout na to, aby jeho dar byl využit na ten účel, na který byl dán. Má přímo právo kontroly, jestli se tak skutečně děje. Obdarovaný má za uvedený dar poděkovat a snažit se jej využít ke zlepšení své materiální situace. Koneckonců každý, kdo v naší zemi přispívá na dobročinnost, toto nejspíše dobře ví.

Pakliže jsou však peníze ukradeny, zneužity ke zcela jiným účelům či přímo použity proti svému dárci, je logickým krokem tento penězovod ukončit. Na tom není nic nelogického ani nelidského.

Věřím, že státníkům podporujících zemí toto konečně dojde.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial