Zadržení Gerasimenka, Česko by mělo ignorovat zfalšované ruské zatykače

Je hodně špatné, že cizinecká policie zadržela v Praze Rusa Jevgenije Gerasimenka na základě mezinárodního ruského zatýkacího rozkazu. Ty ovšem bývají zneužívány k perzekuci opozičníků a nepohodlných lidí.

Rus Jevgenij Gerasimenko odešel podle vlastních slov z Ruska z politických důvodů kvůli nesouhlasu s agresí proti Ukrajině a účasti na opozičních demonstracích. Cizinecká policie jej zatkla v neděli 7. ledna při přestupování v Praze na letišti Václava Havla. Letěl totiž z lotyšského hlavního města Rigy do Paříže, kde hodlal požádat o politický azyl. Nyní je v českém vězení a soud by měl rozhodnout o jeho případném vydání. To je špatně, měl by být okamžitě propuštěn na svobodu.

Je pravdou, že Ruská federace na něj vydala mezinárodní zatykač kvůli údajným vážným ekonomickým deliktům. Podle webu Aktualne.cz lidé z Gerasimenkova okolí však namítli, že Rusko jej chce dostat zpátky kvůli jeho opozičním aktivitám a důvody uvedené v zatykači jsou jednoduše vylhané.

Stejného názoru jsou i Svobodní Rusové, kteří v prohlášení k této kauze mimo jiné uvedli:Je všeobecně známou skutečností, že Moskva zneužívá institutu zatýkacích rozkazů k perzekuci názorových oponentů. Řečeno zcela otevřeně, ruské mezinárodní zatykače bývají v mnoha případech zfalšované, aby Rusko dostalo zpátky odpůrce putinovského režimu a mohlo je soudit za vykonstruované činy. To je běžná taktika Kremlu.“

Přesně tak, z minulosti jsou známy doložené případy zneužití ruských mezinárodních zatykačů. Už dříve informoval web Lidovky.cz o vydání ruského zatýkacího rozkazu na Michaila Chodorkovského kvůli údajnému podílu na dvou vraždách. Ostatní země tento okatý výmysl samozřejmě nevzaly vážně. V mnoha případech už byly ruské mezinárodní zatykače staženy z databáze Interpolu právě kvůli důvodným podezření z jejich zneužití. Lidé jsou obvinění z ekonomických deliktů, které nespáchali, ve skutečnosti však vadí jejich opoziční aktivity. To jsou velmi časté ruské praktiky.

V záležitostí Gerasimenka dalo Lotyšsko jasně najevo, že jej zatykač vydaný Ruskou federací nezajímá, nevzalo ho v potaz a umožnilo dotyčnému vycestovat ze země. Stejně tak se měla zachovat i Česká republika, která pro Gerasimenka byla pouhou tranzitní zemí, a nechat rozhodnutí o politickém azylu na Francouzích.

Česko nemůže vydat Gerasimenka do Ruska z více důvodů. Především kvůli tomu, že v Rusku neexistuje nezávislá justice a dotyčnému v něm nelze zaručit spravedlivý proces. Je také zřejmě, že by mohl být ve své vlasti pronásledován z politických důvodů. To jsou velmi pádné a nezpochybnitelné důvody proti extradici. Obecně platí, že naše země nesmí vydat nikoho do zemí, kde není jistota spravedlivého soudu a Rusko k nim bezpochyby patří. Dále, jak dokazuje článek na webu irozhlas.cz, v ruských věznicích je běžné mučení obviněných a odsouzených.

Může se však stát, že ruský mezinárodní zatykač bude obsahovat pravdivé údaje? Jistě, i notoričtí lháři občas mluví pravdu. Já bych to přirovnal k povídce o ovčákovi, který si dělal legraci ze svého okolí, když jen tak zakřičel: „pomoc vlci.“ Pak se smál, když mu lidé přiběhli na pomoc. Několikrát to zopakoval. Jednou však vlci skutečně přepadli jeho stádo. Volání o pomoc však už nikdo nevyslyšel, zase to bude jenom legrace, a vlčí smečka mu sežrala jeho ovce. A tak nějak je to i s ruskými mezinárodními zatykači.

Jevgenije Gerasimenka by měly české úřady propustit i z jednoho praktického důvodu. Jeho věznění zbytečně zatěžuje české daňové poplatníky.

Zdroje:

Na letišti v Praze zadrželi ruského emigranta, kterého chce Rusko dostat zpět do země – Aktuálně.cz (aktualne.cz)

https://www.svobodnirusove.cz/cz/prohlaseni-svobodnych-rusu-k-zadrzeni-jevgenije-gerasimenka/40/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-veznice-nasili-muceni-vezni-obvineni-videa_2110052011_tzr

https://www.lidovky.cz/svet/rusko-vydalo-mezinarodni-zatykac-na-chodorkovskeho-mel-se-podilet-na-dvou-vrazdach.A151223_102020_ln_zahranici_ele

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial