Jak to, že mohl mít zbrojní průkaz?

Asi je jasné, o čem bude tento blog. Na internetu i mimo něj se řada novodobých mudrců zamýšlí nad příčinou tragédie na FF, poukazem na vlastnictví zbrojního průkazu a množství držený zbraní. Vina je na policii a lékařích

Pokud si zjistíte podmínky získání zbrojního průkazu, tak je jich celkem 6. Pobyt v České republice, dospělost (myslím tu kalendářní, nikoli faktickou), trestní bezúhonnost. svéprávnost, spolehlivost a zdravotní způsobilost.

První čtyři jsou celkem jasné, jde o technikálie. (svéprávnost = držení občanského průkazu). Stran spolehlivosti bude nejspíše míněna možnost uchovat zbraň na bezpečném místě. Problematická se může jevit ona zdravotní způsobilost.

Každý praktický lékař vám sdělí, že pokud za ním přijde jeho pacient (tedy nikoli fakticky nemocný, ale ten, kdo je u něj registrován), a požádá o vystavení zdravotní způsobilosti k nošení zbraně, jde o formální záležitost. Samozřejmě, je nutné prověřit jeho zrak a sluch, což může (ale taky nemusí) provést sám v rámci periodické zdravotní prohlídky, případně jej poslat ke specialistovi. Žádné povinné psychiatrické či psychologické vyšetření není předepsáno. Asi nikoho nepřekvapí, že pokud žadatel v ordinaci nekvoká, případně nesdělí lékaři, že poté, co dostane svůj vytoužený kvér, půjde ho vyzkoušet třeba na nádraží, bude jeho žádost vyřízena kladně.

Současný systém dokonce neumožňuje praktickému lékaři zjistit, že se jeho pacient – žadatel současně léčí v ordinaci psychiatra, případně navštěvuje psychologickou poradnu. Pokud ano, ani psychiatr nemá zákonnou  povinnost zkoumat, že jeho klient, trpící depresí, bipolární poruchou atd. nemá současně zbrojní průkaz. Jistě, některé počítačové programy v ordinaci již umožňují nahlédnout do ročního výpisu léků, který pacient užívá a pokud tam schvalující lékař najde sestavu antidepresiv, může obrazně řečeno zatáhnout za záchrannou brzdu.

To, že je někdo „divný , ještě neznamená, že mu je lékař či společnost oprávněna odebrat či neudělit zbrojní průkaz. Jistě všichni známe ve svém okolí různé podivíny, naopak, i my se můžeme někomu zdát „divní“. A velmi těžko bychom nesli jakoukoliv ostrakizaci vlastní osoby.

Jistou paralelou může být držení řidičského oprávnění. Z vlastní praxe vím, jak je těžké odejmout řidičák staršímu pánovi, který auto používá jen na víkendovou cestu na chatu za městem, kde není doprava a kam autem veze manželku a menáž. Vždy mne ujišťuje, že nikam jinam nejezdí. A já naopak vím, že pokud mu jej odeberu, výrazně tím zasáhnu do jeho stylu života. Opět poukazuji případné protestující na to, jak by se cítili v kůži toho staršího pána.

Zpět k tragickému případu. Ten magor měl řadu zbraní,jejichž existence opět u některých vyvolává otázky, jak je to možné. Stran financí – mnoho mladých lidí je velmi bohatých, protože již od studií úspěšně podnikají, mohou mít bohaté rodiče, dědictví etc. Doba, kdy si všichni adolescenti šetřili několik měsíců na džíny, je opravdu již passé. Máme každý své koníčky, někdo známky, někdo láhve whisky a někdo holt zbraně. Představa, že policie bude povinně zkoumat, jestli nákup pátého kvéru je již nebezpečný (tedy nikoli nezákonný), je úplně mimo realitu.

Závěrem. Absolutní řešení, myšleno, že zbraně bude mít jen naprosto duševně a fysicky zdravý jedinec, je mimo jakoukoliv realitu. V současné době je u nás cca 315.000 držitelů zbrojního průkazu a cca 900 000 kusú registrovaných zbraní. Tedy v průměru 3 zbraně na jednoho držitele. Představa, že všichni budou nuceni projít psychotesty ( a to samozřejmě opakovně, neboť psychická nemoc se může objevit u zdravého jedince po letech ), případně určit „povolený“ počet zbraní (když logicky jen jedna stačí k provedení hrůzného činu), je rovněž mimo jakékoli možnost státu.

Diskuse o tom časem utichne, jak je tomu třeba v USA i jinde. Vše zůstává na pozornosti lékařů, okolí, rodiny. I přesto – bohužel – nelze podobné události spolehlivě vyloučit.

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
5 měsíců před

Hej, len to všetko čo píšete vy, z vašej pozície a dole pán alejandro zo svojej, by mali brať do úvahy príslušní kompetentní pracovníci, čo bohužiaľ asi neberú, možno by šlo aspoň znížiť riziko podobných udalostí na minimum, o všetkom sa robia štatisktiky a prepočty ale pokial je to len na teoretickej úrovni tak riziko zlyhaní iba narastá …

Alejandro Azamedo
5 měsíců před

Spolehlivost je požadavek o stupeň vyšší, než je bezúhonnost. „To znamená, že jste neměl ani opakované přestupky. Například dva a více přestupků na úseku veřejného pořádku, alkoholismu a dalších vás vylučují z možnosti vlastnit zbrojní průkaz. V zákoně o zbraních je uvedeno jak dlouho musí být člověk čistý od spáchání různých skutků, aby se považoval za spolehlivého. Dobré je, že ani milost prezidenta nebo amnestie i když člověka jako Jirka Kájínek pustí z basy z něj nedělá spolehlivého a paltí pro něj stejné pravidla jako pro kohokoliv jiného. Máte pravdu v tom, že řidičák je obdoba zbrojního průkazu, ty následky… Číst vice »

Jana Melišová
5 měsíců před

Zrejme podobné pravidlá s menšími obmenami platia i u nás, ale ak u nás lekár napíše čo i len malú pochynost, tak sa skúma i vydanie vodičského i zbrojného preukazu. Jeden môj kolega mi hovoril, že i armáda a polícia nevynímaje tú vo väzniciach vyraďuje zbrane, jeho synovi kamarát z tejto zložky ponúkol vyradenú zbraň, že i aj tak sa mnoho z nich ocitá na čiernom trhu….neustráži nik všetko….ani uvedené zložky, je to o zodpovednosti jednotlivých ludí…

Soňa Bulbeck
5 měsíců před

Asi tak..v Amerike sa to rieši už dlho a stále bezvýsledne…bohužiaľ…

Ladislav Nádvorník
5 měsíců před

..jen doplním…komentář k onomu průměrnému počtu zbraní na jednoho držitele zbrojního průkazu…fakticky asi bude ještě vyšší….neboť z vlastní zkušenosti vím…že existuje relativně velký počet držitelů zbrojního průkazu….kteří žádnou zbraň nevlastní….

Vladimír T. Gottwald
5 měsíců před

Děkuju, myslím, že máš pravdu. Ale většina z nás snad přinejmenším tuší, že absolutně bezpečný svět pro každého člověka nikdy neexistoval a existovat nebude.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial