Dilema israelských lékařů

Lékaři státu Israel řeší závažné dilema. Musejí ošetřovat teroristy z pásma Gaza, o nichž vědí, že jejich životním posláním je vraždit Židy. Důkazy podávat netřeba, jejich činnost je v čerstvé paměti těch, kteří to zažili.

Server World Israel news uvedl, že lékaři z nemocnice Hasharon odmítají ošetřovat zraněné teroristy. Jeden byl do jejich nemocnice přesunut z jiné nemocnice (rovněž civilní), kde byl předtím odmítnut. Operace byla sice provedena, avšak lékaři napsali prohlášení, že toto bylo naposledy a že podobné jedince by mělo nadále ošetřovat vojenské nebo vězeňské zařízení. Jako důvod svého postoje lékaři uvedli, že nechtějí plýtvat prostředky na léčbu těch, kteří jim usilují o život a že je logické je ponechat péči a prostředky pro ty, kteří Israel brání. Lékaři prohlásili, že jsou ochotni podstoupit jakékoli disciplinární řízení, před nímž by svůj postoj obhajovali.

Pro ty, kteří o věci nic nevědí, je třeba uvést fakta. I přes nepřátelský postoj Hamásu, vládce pásma Gaza, byla státem Israel poskytována zdravotní péče vážně nemocným dětem, ale i seniorům mnoho let předtím, než vypukl současný konflikt. Kupříkladu známý vyjednávač OOP Said Irikát byl ve vážném stavu s nemocí Covid 19 v roce 2020 léčen v israelské nemocnici (kde na tuto nemoc zemřel). Mnoha dětem z pásma, kterým by se adekvátní péče nedostala, byla poskytována ve špičkových zařízeních. Neznám mnoho zemí, kde by podobný mechanismus – tedy léčení faktických nepřátel, jejichž podstatným raison d´etre je vyhubení vlastního etnika –  fungoval. Nehledě na obrovské náklady, která tato péče stojí a zatěžuje israelské daňové poplatníky. Přesto proti tomuto systému do osudného dne 7.10.2023 nikdo v Israeli zásadně neprotestoval.

Hippokratova přísaha (jakkoli je ve své dikci překonána), nerozlišuje nemocné podle barvy pleti, rasy, náboženského přesvědčení a řady dalších atributů. Lékař je během studií vzděláván k tomu, aby nemocným a trpícím poskytoval potřebnou pomoc a nesoudil, kdo je kdo. Přesto si myslím, že ve válce (jež na území pásma Gaza a území státu Israel momentálně probíhá), se některé priority logicky mění. V každé armádě na světě budou nejprve ošetření vlastní vojáci a zranění civilisté, teprve po nich přijdou na řadu „ti druzí“. Pro ty, kteří se nyní nadechnou, aby vychrlili řadu mravoučných pouček, prosím, aby si představili třeba své zraněné dítě, které bude upozaděno z jediného důvodu, že lékař, přispěchavší na pomoc, se bude nejprvě věnovat nepříteli a teprve poté dítěti vlastní země. Možná to není úplně etické (v případě, že by zranění dítěte bylo méně vážně), ale je to logické a pochopitelné.

Představme si, byť jen kratičce, opačnou situaci. V pásmu Gaza by byl nalezen Hamásem poraněný židovský voják. Vsadil by někdo byť jen malý obolus na to, že bude žít ještě dalších deset minut? V dobách před 7.10.2023 byly některé oblasti Židům zapovězeny (vlastním státem), z důvodu praktické jistoty napadení a smrti.  Kdo nevěří, ať si zajede na check-point mezi Jeruzalémem a Betlémem. Při mé poslední návštěvě tam toto upozornění viselo.

Teroristé z Hamásu se nicméně nemusejí bát. I ve vězeňské nemocnici s nimi bude zacházeno jako s lidmi. Přesto, že pochybnosti o jejich lidském založení musí při uvědomění si jejich činnosti v napadených kibucech napadnout asi každého bazálně eticky vybaveného člověka.

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
5 měsíců před

Západní civilizace zajde na svoji připosranost. Říkám to nyní, říkal jsem to vždy a budu to tvrdit nejspíš pořád. Šmejdi jakéhokoliv ražení počítají s tím, že k nim bude kdokoliv ostatní milosrdný a že jim každý snese modré z nebe a bude je obskakovat. Z životních zkušeností vím, že lidi se k lepšímu nemění, spíše naopak. Ano, najde se mizerný promile jedinců, co je u nich nějaká sebereflexe možná, ale je to zanedbatelný minimum. Většinou je to spíše strach z následků než nějaké objevení pokory a sebereflexe. Plně bych pochopil každýho lékaře co by takovýho jedince vykopl z ordinace a… Číst vice »

Last edited 5 měsíců před by Alejandro Azamedo
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial