Volby na Slovensku nevyhrál exkomunista Fico

Skutečným vítězem slovenských voleb je totiž Peter Pellegrini a jeho Hlas-SD. On je tou bohatou nevěstou, o kterou všichni stojí a která si bude diktovat podmínky. Bez něj nová slovenská vláda nebude a on to dobře ví.

Pellegrini se před časem s Ficem rozešel ve zlém. Nyní by se po slovenských parlamentních volbách oba mohli dát opět dohromady. Nebude to však jednoduché, za kratší konec provazu tahá Robert Fico, který si bez Pellegriniho ani ruce neumyje. Šéf Progresivního Slovenska Michal Šimečka se už nechal slyšet, že udělá všechno proto, aby Ficovi zabránil v návratu do premiérského křesla. Miroslav Kalousek dal Šimečkovi radu, jak toho dosáhnout, nabídnout Pelegrinimu post předsedy vlády. Každopádně povolební slovenské vyjednávání ještě může být hodně zajímavé.

Mimo jiné bývalý komunista Fico už zmírnil předvolební rétoriku a prohlásil, že Slovensko nebude měnit svoji zahraničněpolitickou orientaci a zůstane členem NATO a Evropské unie. Sice trvá na tom, že nebude posílat na Ukrajinu zbraně, ale, jak se říká slibem nezarmoutíš. Ono Slovensko už všechny zbraně a munici, které mohlo, na Ukrajinu poslalo, takže už nemá co posílat, a toto jsou jenom taková prázdná slova určená k uchlácholení nevědomých lidí.

O Pellegrinim je známo, že je prozápadní. Podívejme se tedy na předvolební program Hlasu, respektive na ty části, které se týkají zahraniční politiky. To je nejdůležitější. Je potřeba se nejdříve seznámit s fakty.

Európsku úniu vnímame ako jedinečný a výnimočný projekt. Budeme oveľa aktívnejšie presadzovať záujmy Slovenska a zároveň využívať slobodný ekonomický priestor na budovanie úspešnej budúcnosti Slovenskej republiky…

Ako plnohodnotný člen Európskej únie a Severoatlantickej aliancie budeme realizovať hodnotovú, ale zároveň obsahovú zahraničnú politiku s dôrazom na efektívnejší výkon ekonomickej diplomacie a dôslednejšiu ochranu záujmov slovenských občanov doma i v zahraničí…

Budeme viesť aktívnu vysvetľovaciu kampaň medzi občanmi Slovenskej republiky o výhodách členstva v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii bez osočovania tých, ktorí majú kritický názor na aktuálne zahranično-politické a bezpečnostné ukotvenie Slovenska…

Podívejme se, Hlas-SD považuje Evropskou unii za výjimečný a jedinečný projekt. Členství Slovenska v této instituci stejně jako v Severoatlantické alianci považuje za samozřejmé. K nějakému politickém zemětřesení a obratu směrem na Východ tedy na Slovensku nedojde. A Pellegrini v případě dohody se Smerem na vládní koalici si prosadí hodně ze svého programu. Prostě dá Ficovi najevo, že to bude tak, jak chce on, nebo se poohlédne po jiném koaličním partnerovi.

Robert Fico byl slovenským premiérem v letech 2006 – 2018 s výjimkou let 2010 – 2012. Za tu dobu nevykázal žádné úspěchy. I jeho vinou vystoupalo veřejné zadlužení Slovenska až na 62,2 % HDP v roce 2021. Pro srovnání, v České republice je poloviční. Ficovy vlády také neuspěly v boji s chudobou, a nezaznamenaly ani výrazné zlepšení dopravní infrastruktury. Například slovenské železniční tratě jsou v poměrně špatném stavu.

Je tedy otázkou, jak by si vedli Fico a spol. nyní, když je prázdná státní kasa, jsem přesvědčen, že životy obyčejných Slováků nijak nezlepší, protože to dosud nedokázal a nemá na to. Koneckonců, každý zdravý člověk je povinen se o svůj život starat sám a nečekat od vlády, kolik mi nasype.

Já bych si na Slovensku volbách asi nevybral, chybí mně tam silná autentická pravicová strana. Smer a Hlas jsou levicové. Stejně tak je levicové i Progresivní Slovensko, fakt to není pravicová strana, jak se nám snažila namluvit politická mrtvola Jiří Paroubek, který v posledních třinácti letech v politice prohrál, co se dalo. Opravdu to nefunguje tak, že každý kdo s tímto zkrachovalým politikem nesouhlasí, je pravicový. Na Slovensku však nevolím, takže je mi to jedno. Obecně však nesnáším levici, která akorát bere schopným a pracovitým, a rozdává líným a neschopným.

https://strana-hlas.sk/wp-content/uploads/2023/09/Rezortny-program-HLAS.pdf

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa Bulbeck
7 měsíců před

Ďakujem Jane, za veľmi presnú analýzu, áno, aj na Slovensku sa to vníma podobne plus teda je na bíledni otázka, ako sa dá dôverovať niekomu, kto je ochotný ísť do koalície so Smerom aj s progresívcami, ktorí majú tak odlišné programy a politické vízie…

Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před

Jednoznačná výhra Fica. Uvidíte, jak rozjede čistky ve státní správě. To bude tvrdý revanš. A Pelegrini? Složitá volba. Spolupráce s Ficem může jeho stranu definitivně zničit. Smer je může vyluxovat podobně jako ANO ČSSD.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial