Češi složili maturitu z lidskosti na výbornou.

Dne 26.9.2023 v brzkých ranních hodinách byla dokončena sbírka 100 miliónů korun na léčbu malého chlapce, která má velkou šanci jej vrátit do normálního života

Nepamatuji si, kdy naposledy se celou společností převalila taková obrovská vlna solidarity s osudem malého chlapce, kterému osud dopřál těžký začátek života. Každý, kdo má malé dítě, chápe jeho rodiče a jejich bezmoc, kterou museli zažívat od samého začátku jeho narození dnes a denně.

Díky moderním technologiím se o osudu chlapce dozvěděla řada lidí a byla založena sbírka na portálu Donio.cz, kde je možné nalézt řadu našich spoluobčanů, kteří nemají to štěstí normálně žít, Jelikož má Martínek velmi vzácné onemocnění, jež je však léčitelné a vyléčitelné, na jeho léčbu se začalo vybírat od 11.9.2023 po stokorunách, aby za 15 dní byla částka na kontě. Dárců je evidováno zhruba 215 000.

Z celého příběhu je možné vyvodit několik závěrů.

1. Ten nejdůležitější je nutno uvést na prvním místě. Češi jsou milosrdní, empatičtí a laskaví. Mají soucit se svým bližním a jsou pro to schopni něco udělat. Jako ten biblický Samaritán, který neváhá poskytnout zcela neznámému člověku v nouzi pomoc a přístřeší, aby nezemřel. A nic za to nepožaduje, naopak dá ošetřovatelům dostatek na péči o něj. Celý případ „Martínek“ rezonuje s tímto příběhem z Nového zákona.

2. Přes všechny názorové rozdíly, půtky, osočování a faktické rozdělení národa a hlubokých příkopů jsme schopni se semknout a aspoň na chvíli na všechno uvedené zapomenout a pomoci. O to více, že rodinu malého Martínka neznáme. A přesto věříme. Češi jsou často uváděni jako ateistický národ, který je bezbožný, zahleděný jen do sebe. Případ malého chlapce tuto mantru vyvrací z kořenů. Protože ti, co poslali, prostě věří, že jejich pomoc nepřijde nazmar, že pomůže. A za svou pomoc nechtějí světskou slávu, plácání po ramenou, jací jsou kabrňáci. To je archetyp víry, osekané od všelijakých barokních serepetiček, její pravá podstata. A Češi v této zkoušce obstáli na výbornou.

3. Je nutné naslouchat i dalším názorům. Jestli taková sbírka má nějaký smysl. Z hlediska vyššího principu mravního samozřejmě ano. V jiné zemi, a to i v některé z evropských, by se nejspíše neuskutečnila a pokud ano, stěží by se vybrala astronomická částka. Jsou však naprosto legitimní názory ve smyslu co dále. Jistě se objeví řada podobných nemocí a je možné, že se už tolik peněz nesejde. Jsme rozvinutá země s obrovským potenciálem, kde by podobné případy měly řešit instituce k tomu určené a nikoli veřejnost, jakkoli ji to stmeluje. Jistě můžeme počítat, kolik by se toho mohlo za ty peníze pořídit pro jiné děti s hendikepem, což někteří v diskusích barvitě popsali. Společnost by však měla mít vyčleněny peníze i pro tyto případy, které se vymykají běžným nemocem. Zdroje jistě jsou, pokud by státní dohled lépe monitoroval různé „zakázky“, které i v těchto dnech řeší v rámci kauzy nemocnice Na Bulovce. Případ Martínek by mohl odstartovat všeobecnou diskusi o roli státu a zdravotních pojišťoven v podobných situacích.

Dnes bychom však měli slavit. Za 15 dní se vybralo na bohulibý účel 100.000.000,- Kč. Složili jsme maturitu z lidskosti a soucitu s bližním. Můžeme být na sebe hrdí. A malému Martínkovi držet pěsti, aby to vše zvládl a mohl si jako ostatní děti v klidu hrát na pískovišti před domem.

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alejandro Azamedo
7 měsíců před

Ano, Češi se ukázali v dobreém světle a je to super. Na druhou stranu, opravdu je to políček, nebo by alespoň měl být, patřičným orgánům. Z veřejnýho pojištění platíme záchytku notorickým opilcům, pitomcům co dělají hovadiny na supersportech na silnici, léčíme feťáky na pervitinu (bez urážky, ale vím čeho jsou smažky schopný a když začali fetit dobrovolně a museli vědět kam to vede, tak bych je léčil osmi gramy do spánku bejt to legální) a celkově peníze odtíkají do černých děr a na nezodpovědný a bezohledný jedince a pak se tu musí lidi skládat na Martínka a další děti a… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
8 měsíců před

Ale tak to není! Tuhle maturitu skládáme opakovaně již od začátku 90.let! Akorát většina této pomoci nedosahuje podobných výšin a hlavně není medializovaná. Jinak ovšem souhlasím, povedla se další skvělá věc a věřme, že léčba úspěšně zabere.

Štěpán Votoček
8 měsíců před

To, že se podařila tak velká věc, je skoro neuvěřitelné. Solidarita je podstata lidskosti a že potřeba pomáhat nevymizela, je krásná zpráva. Je to s námi dobrý!

Adéla Vodvářková
Admin
8 měsíců před

Je to určitě skvělá zpráva pro Martina a jeho rodinu, ale upřímně řečeno naprosto sobecky je to přesně to, co jsem potřebovala já pro obnovu své víry v lidstvo. Když píšu o Češích, často remcám, ale dneska si to odpustím. Díky tati za váš příspěvek a tvoji iniciativu v téhle sbírce! Mám fakt radost.

Jana Melišová
7 měsíců před

Vy si viete ako Česi navzájom pomôcť, napríklad aj keď ste sa dávno pradávno skladali na zlatú kapličku, a nedávno som bola v Bezkydoch a tam normálne rodičia ukazovali detičkám základný kameň ND. Nie nie je to s Vami špatné. Ja Vás mám rada.

Sona Bulbeck
8 měsíců před

Tesim sa moc…a je to aj vdaka vam a Adelke💝

Jara Rankova
Jara Rankova
8 měsíců před

Urite Vy dva, diky Vam!!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial