Koncentrák Buchenwald VI: Milující vrazi z SS

Mladí, zmanipulovaní a odhodlaní. Jejich bezohlednost a krutost je nepochopitelná. Doma milujícím rodičem a v práci masovým vrahem. Dozorci koncentračních táborů se znakem smrtihlava vedli dva životy.

Jednotky Schutzstaffel, Ochranný oddíl, měly zkratku SS. Vznikly v roce 1925 z příznivců Adolfa Hitlera jako ozbrojená součást NSDAP, Národně socialistické německé dělnické strany. Původně plnily povinnosti jeho osobní stráže. V čele stál Reichsführer SS, říšský vůdce SS, Heinrich Himmler. Schutzstaffel měla vliv na státní aparát nacistického Německa. Jedním z uložených úkolů byla odpovědnost za provoz koncentračních a vyhlazovacích táborů. Strážní oddíly těchto nelidských zařízení, tzv. SS-Totenkopfverbände, řídil SS-Obergruppenführer Theodor Eicke. Himmler měl Eickeho v přímé podřízenosti a udělil mu titul Inspekteur der Konzentrationlager und SS-Wachverbände, Inspektor koncentračních táborů a stráží SS.

Příslušníci Wehrmachtu nosili na přezkách svých opasků Gott mit uns, Bůh s námi. Příslušníci SS na něm měli heslo Meine Ehre heisst Treue, Věrnost je mou ctí. Motto je v řadě zemí zakázáno. U nás se o tomto heslu příliš neví, proto se již stalo několik případů jeho neúmyslného použití.

(By Zac allan (talk) – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10110692)

Z původní Hitlerovy ochranky se vyvinul elitní útvar později určený k běžným vojenským operacím. Waffen SS, Ozbrojené SS, čítaly několik bojových divizí. Z SS-Totenkopfverbände vznikla tanková divize Waffen SS Totenkopf. Tomuto útvaru Eicke velel až do února 1943, kdy zahynul na východní frontě. Některé jeho jednotky se střetly i s československými vojáky v bitvě u Sokolova. Členové SS byly v drtivé většině dobrovolníci, kteří měli vynikající tělesný trénink, dokonalý vojenský výcvik a zejména důkladnou ideologickou přípravu. Jejich výzbroj sice byla horší než u ostatních útvarů německé armády, ale jinak měli volnější režim, lepší stravu a podmínky pro službu. V jednotkách panovala kamarádská atmosféra a bylo běžné, že vojáci SS svým velitelům tykali.

Až do vypuknutí války mohl být příslušníkem SS-Totenkopfverbände mladý Němec ve věku 17 až 22 let. V perfektní kondici, psychicky a fyzicky odolný, fanaticky oddaný a s dokladem dokládající rasovou čistotu za posledních 100 let (tedy, že v jeho rodině se neobjevil židovský příbuzný). Přes volnější režim se jakýkoliv projev nekázně tvrdě trestal. Někteří bývalí neposlušní příslušníci SS byli dokonce vězněni v Buchenwaldu. S pokračující válkou se nároky změkčovaly a, z důvodu nedostatku přílivu mladých mužů do armády, SS rekrutovaly i starší muže. Mladší dozorci byli myšlence nacismu oddanější a také krutější. I mladé dozorkyně se svým mužským protějškům snažily vyrovnat.  Dozorci měli zákaz se s vězni bratříčkovat nebo projevovat soucitné postoje.

Totenkopf, Umrlčí lebka dle některých výkladu znamená, že jednotky SS budou za svého vůdce bojovat až do konce života. Smrt nebo slávu, nic mezi tím. Znak smrtihlava patřil strážním oddílům koncentračních táborů, jednotkám SS-Totenkopfverbände.

(By User:Stiangutten2 – http://www.auschwitz.nl/en-holocaust/perpetrators-and-victims/ss., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3346207)

Mimo práci žili obyčejnými životy. Většinou nebyli nijak zvlášť vzdělaní. Měli manželky a děti. Rádi si dali pivo, hráli šachy, karty, kuželky nebo chodili na fotbal a v kině sledovali filmy. V hospodách zpívali nebo se smáli. Pečovali s láskou vzorně o své rodiny. V táboře se z nich stávali zabijáci. Mnozí trpěli nespavostí a měli přeludy či výčitky z toho, co spáchali. To potvrdil vězeň z kterého se stal jeden z táborových lékařů, dr. Edwin Katzen-Ellenbogen. Esesáci k němu chodili na psychoterapii. Spáchali toho dost. Vraždy injekcemi, zbraněmi, mlácení vězňů bičem, pěstmi, kopanci. Martin Sommer, hlavní táborový bachař, nadporučík Heinrich Hackmann a dozorce SS Josef Kestel, to jsou jen někteří z nich.

Symbolem SS se staly dva starogermánské bílé runové znaky. Znamenají Zdar a vítězství. 

(By R-41 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18041453)

Spousta nacistických zločinců lidské spravedlnosti unikla. Kolik příslušníků SS-Totenkopfverbände odpornému režimu sloužilo? Desítky, možná stovky tisíc. Je ostudné, že před soudy se jich zodpovídaly jen 4 000. Ano. Slovy: čtyři tisíce.

První velitel Buchenwaldu Standartenführer SS  Karl Otto Koch nastolil táborovou kulturu s jediným cílem. Zlomit lidského ducha. Druhý velitel tábora od roku 1942 Standartenführer SS  Hermann Pister v tom pokračoval. Jednou z jejich metod bylo přesvědčit dozorce, že oni v čistých uniformách, jsou nadřazeni špinavým vězňům, untermensch, podlidem.

Odborníci tvrdí, že v každém z nás spí zlo, které se probudí, když získáme absolutní moc. Věřím tomu. Ale věřím ještě něčemu. Přes řadu slabostí a častá zaváhání člověka se síla lidského ducha zlomit nedá.

Příště: Koncentrák Buchenwald  VII: Transporty utrpení

Psáno pro iDNES.cz

Autor není historik. Možné chyby nebo nepřesnosti nebyly způsobeny úmyslně, ale neznalostí, neobratností nebo chybami ve zdrojích. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti, napište svůj názor prosím do diskuze.

Předchozí články série najdete na Blogosféře pod autorem:

Koncentrák Buchenwald I: Oběšencův strom

Koncentrák Buchenwald II: Místo zla

Koncentrák Buchenwald III: Smrtihlav Karl Otto Koch

Koncentrák Buchenwald IV: Čarodějnice Ilse Kochová

Další informace o Ilse Kochové lze najít v článku ze série Dozorkyně smrti:

https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=552698

Koncentrák Buchenwald V: Vězněm v dobré společnosti        

Americký historik Flint Whitlock a jeho knihy:

Buchenwald: Peklo na kopečku, rok vydání 2013

Buchenwaldské bestie: Karl a Ilse Kochovi a lampy se stínítkem z lidské kůže, rok vydání 2015

Přežil jsem Buchenwald: Moje osobní cesta peklem, rok vydání 2016

V drápech bestie, rok vydání 2010, autor Jan Hajšman, český novinář a vězeň

Wikipedie, otevřená encyklopedie

Muzeum koncentračních táborů Buchenwald a Mittelbau-Dora

https://www.buchenwald.de/en/171/

Fotografie a videa:

Wikimedia Commons, Wikipedie, otevřená encyklopedie, YouTube.cz, není-li uveden jiný zdroj nebo odkaz. 

Poznámka autora:

Veškeré symboly a hesla jsou použity pouze k ilustraci článku a v žádném případě neslouží k propagaci jakéhokoliv hnutí potlačujícího práva a svobody člověka nebo hlásající národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob

Náhledový obrázek:

Pixabay.com

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
6 měsíců před

Hannah Arendtová píše o banalitě zla. Přesně, jak píšete. Ti taťkové, milující své děti, čtoucí jim na noc pohádky, mazlící se s králíčkem od dětí atd. A poté zase ráno „do práce“.

Jaroslav Červenka
6 měsíců před

Doufám, že teď nepředbíhám, ale nakonec byla i jednotka SS složená z Arabů a také Indů. Nikdy jsem nedohledal, proč měli horší výzbroj. Ale fanatičností se bez problémů rovnali Japoncům. Američané po vylodění v Normandii nemohli na některých úsecích fronty dostat své jednotky do útoku, pokud stáli proti SS. Tuším, že u St Lo to trvalo tři měsíce. Dnes to už přiznávají i američtí autoři.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial