Soumrak demokracie – Anne Applebaumová (recenze)

Jak je snadné sklouznout od demokracie k autoritářství věděli již staří Řekové. Měli k její obraně  jisté nástroje. Dnešní svět je diamtrálně odlišný, stejně tak i způsoby tohoto posunu i obrany. .

Anne Applebaumová je brilantní novinářkou, jež se věnuje převážně dějinám střední a východní Evropy, Mezi její nejznámější díla patří Gulag: Dějiny, za které obdržela Pulitzerovu cenu. Dále pak nepřehlédnutelné tituly jako Rudý hladomor:Stalinova válka na Ukrajině a Železná opona: Podrobení východní Evropy.

Její poslední knížka se věnuje žhavé současnosti. Na příkladu Polska a Maďarska ukazuje, jak snadno lze země, které byly na počátku 90. let minulého století po rozpadu sovětského bloku na nejlepší cestě k demokracii, přetvořit v autoritářský režim.

Není k tomu zapotřebí až tak mnoho, jak by se mohlo zdát. Je třeba nalézt řadu jedinců ze vzdělaných elit, které se pod vlivem konspiračních teorií začnou přiklánět k nacionalismu. Na rozdíl od „Velké lži“, kterou uplatňovali Stalin a Hitler (pomoci fysického násilí, likvidace vlastních obyvatel atd.), stačí nyní „Středně velká lež“. V případě Polska jde o konspirační teorii o smrti polské elity při pádu letadla u Smolenska. Přes jednoznačné doklady o tom, že šlo o řetěz chyb, zapřičíněných naléháním na pilota, aby přistál za naprosto nevhodných podmínek, přítomností vysokého armádního činitele v kabině letadla atd., se podařilo současné vládní moci přesvědčit řadu občanů, že tomu tak nebylo. V případě Maďarska stačil jediný člověk – Georg Soros – aby se stal jakýmsi symbolem všeho zla, které zemi hrozí a vůči kterému je třeba se stále více a více vymezovat.

Autoritářké režimy si časem podmaňují politické spojence, loajální úředníky či mediálně známé osobnosti, aby za jisté společenské a samozřejmě ekonomické výhody pomáhaly udržovat systém v chodu. Tyto jsou užitečným nástrojem, sloužícím autoritářům k dalším krokům (likvidace nezávislých médií, ovládnutí médií – rozhlas a televize a odstranění nepohodlných osob).

Autorka se věnuje i situaci v USA, kde začínají rovněž převládat výše popsané mechanismy, byť otcové zakladatelé Spojených států dělali před 250 lety všechno možné, aby se to nikdy nestalo.

Se smutkem popisuje, jak řada jejich přátel (i přátel jejího muže, který byl ministrem zahraničí polské vlády) se nikoli z důvodů osobní nevraživosti, ale čistě jen a jen z utilitárních důvodů podpory autoritářů a tím pádem zcela změněného politického názoru od ní odklonila. Dřívější souznění v řadě otázek (holocaust, komunistické dědictví atd) se zcela zhroutilo, návrhy na setkání odmítají či přímo nezvedají telefon.

Knize lze vytknout jediné, že se v ní objevuje řada jmen, která jsou běžnému čtenáři méně známá či o nich neví zhola nic. Což je však jen malinkatá piha na kráse této potřebné publikace pro člověka, který se tak nějak přestává orientovat v současných poměrech střední Evropy.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
Jana Melišová
1 rok před

zaujímavé 👌

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial