Několik omylů Tomia Okamury

V souvislosti s hlasováním o spojenecké smlouvě o možnosti pobytu vojáků US army na našem území se dalo čekat, že vyjma komunistů se k protestům přidá i SPD. Pan Okamura nezklamal, i když se – jako začasté – opět mýlí.

Při svém vystoupení přirovnal zmíněnou smlouvu s tou, kterou ČSSR podepsala v roce 1968 v Moskvě a dokonce připravil pro méně chápavé jedince (tedy vesměs voliiče svého podnikatelského projektu) i fotografie Vasila Bilaka a Jany Černochové.

Panu Okamurovi je třeba, i když nejspíše marně, připomenout několik rozdílů.

1. Vojska „pěti spřátelených armád“ k nám dorazila v noci, v množství rozhodně větším než malém. Jak plynulo z událostí, jež lze snadno doložit, šlo pro vládní představitele ČSSR o velké překvapení. Vojska se poté libovolně rozmístila po celém území našeho státu, aby na několik dní paralyzovala veškeré jeho dění. V rámci svého pobytu si tu a tam zastřílela nejen na budovu Národního muzea, ale sem tam i po kolemjdoucích, sanitkách či budově Českého rozhlasu. Po „normalizaci poměrů“ se poté usídlila v lesích a městech, opět dle vlastního výběru, aby tam způsobila dodnes trvající ekologické a mnohdy i morální škody.

V případě US army jsou ve smlouvě dány situace, za nichž bude umožněn jejich vstup na naše území a to na předem určená místa. Jejich vstup musí schválit parlament České republiky /tedy nikoli ústřední výbor KSČ/. Výběr míst, kde budou moci umístiti svá vojska, je předem dán. Lze rovněž očekávat (na základě ostatních zemí, kde je již smlouva v platnosti), že při jejich příjezdu nebude nutné schovávat mladé dívky, slepice či jídlo. Rovněž je silně nepravděpodobné, že by po jejich přejezdu bylo nezbytné opravovat zničené komunikace, budovy, v nichž přespí atd. V předmětné smlouvě není uvedeno, že by si US army budovala na našem území nějaké základny.

2: Po roce 1968 se v naší zemi budovaly sklady pro jaderné zbraně (Brdy, ale i jinde). Dodnes není zcela zřejmé, byly-ly tam opravdu uskladněny, nicméně vzhledem k tomu, že jsme v rámci Varšavské smlouvy sloužili jako nárazníková zóna ve střetu se Západem, bylo to velmi pravděpoobné. Mnoho další munice je dodnes nalézáno v lokalitách, kde sovětská vojska rozložila své tábory.

Ve smlouvě s US army je výslovně uvedeno, že u nás jaderné zbraně nebudou.

3: Pokud se o to kdokoli bude zajímat, zjistí, že sovětskými vojáky byly spáchány mnohdy velmi závažné zločiny (včetně vražd občanů ČSSR). Tito vojáci nikdy nebyli postaveni před československé soudy.)

V navrhované smlouvě s USA se říká, že pokud by byl spáchán trestný čin, který nesouvisí se službou v armádě (což kupříkladu vyvraždění rodiny v Olomouci – Břuchotíně je), bude vojám americké armády vydán do české jurisdikce.

4. Příjezd vojsk Varšavské smlouvy se uskutečnil na základě tzv „zvacího dopisu“, který měl údajně signovat i zmíněný Vasil Bilak, který však až do konce svého hnusného života svou vlastizradu statečně popíral. Takže, nejspíše žádný nebyl a mužici na tancích přijeli de facto bez pozvání. Smlouva o „dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR“ byla pdepsána v Moskvě našimi představiteli pod nátlakem a výhrůžkami smrtí některým členům delegace.

Smlouva s US army je dána parlamentní většinou, veřejně presentovanou smlouvou, která dává našim představitelům možnost negativního postoje.

Závěrem dvě poznámky.

Geograficky co by kamenem dohodil existuje obrovská zem s nestabilním vládním systémem, který vede útočnou válku proti jiné svrchované zemi. Za těchto okolností je velmi dobré být na možnost rozšíření konfliktu připraven, byť jen tím, že v případě útoku bude muset agresor čelit mnohem silnějšímu protivníkovi, než naší malé armádě. Snad jsme se poučili z případu „radar v Brdech“, kdy u nás převládly iracionální emoce, tvrdě živené ruskou stranou.

V poslaneckém klubu SPD jsou m.j. dva lékaři, které znám a s nimiž jsem léta spolupracoval. Oba dva považuji za profesně velmi zdatné jedince, zkušené lékaře. Nejsem sto pochopit, že se oba dali do služeb jedinci, který je intelektově pod jejich úrovneň, že jsou schopni papouškovat jeho nesmyslná prohlášení a hlasovat mnohdy proti jakékoli logice jen proto, že SPD hlasuje uniformně. Tohoto faktu je mi lidsky líto.

Subscribe
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Konrád
Jiří Konrád
9 měsíců před

Okamura moc dobře ví, co dělá. Nehraje na pravdu nebo lež. Použije vždy přesně to, na co slyší těch jeho 10 %. A ti lékaři? Určitě to nedělají z přesvědčení. Nevěřím. Jeden známý je za SPD v zastupitelstvu jedné MČ Brna. To je pravý opak. Celoživotní lůzr. Tomu, co říká, nevěří ani za mák. Dělá to jen pro prachy, je v bytové komisi, najednou má vliv a moc. Jinak celý život v ničem nevynikl. Bohužel takhle to funguje ve všech partajích a tak sklízíme, co jsme ve volbách zaseli…

Jiří Konrád
Jiří Konrád
9 měsíců před

Tak je opravdu těžké pochopit jejich motivaci. Vstup do politiky je vždy spojen s nějakým myšlenkovým proudem. Titul MUDr. (obecně jakýkoliv VŠ titul) by měl garantovat nějaký alespoň základní smysl pro čest, pravdu a spravedlnost. Tyhle pojmy jsou hnutí spd naprosto cizí. Osobně jsem spíš celkově zklamaný z účasti lékařů v politice. Je jich tam dost. Ti, co se prezentovali v době covidu okolo covidu, to byl docela děs. Jednou PES, podruhé tachometr či co a v podstatě šílený chaos. Dále jména jako Rath, Kubek, ale i z druhého břehu Svoboda či současný ministr. Říkám si – proč? Neumí nic… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
9 měsíců před

Souhlas, patří tam. Jen mně přijde docela zvláštní to množství… No a právníků, těch snad je ještě víc. Ihned po revoluci zasedlo v PČR celkem velké množství umělců, kteří vesměs rychle zjistili, že to není práce pro ně. Vždy mně přijde velmi zvláštní, když je třeba vlivným politikem člověk, který je současně přednostou největšího onkologického ústavu na Moravě. Nebo abych nebyl jednostranný, tak třeba porodník, který je navíc současné poslancem i primátorem, přičemž jeho věk vylučuje extrémní pracovní zapojení. Přece není v lidských silách, zvládat tyto „souběhy“. Něco musí šidit, domnívám se, že zásadně.

Tomáš Flaška
9 měsíců před

Řeknu to natvrdo. Pro mě je Okamura normální svině.

Martin
Martin
9 měsíců před

Pan Okamura je skvělý! manipulátor… Dokáže nejen přesvědčit lidi mdlého rozumu, ale i vysokoškolsky vzdělané lékaře!!! Musíte uznat jeho kvality, bohužel tam kde je tak nějak nepotřebujeme. často se setkávám s názorem „Nechte Ukrajinu Putinovi, pak dá pokoj“. Vždy se snažím vysvětli na histori a prohlášení Putina z 20.02.2022 kdy řekl, že nemá zájem napadnout Ukrajinu. Stejně jsou tací co mu věří. Tito lidé občas přijdou o peníze díky podvodníkům a pak nadávájí na vládu, že s tím nic nedělá. Pokud nechceme rok 1968 znovu, musíme neustále vysvětlovat všem příznivcům Okamury co je špatně…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial