Svobodní Rusové protestují proti brutálnímu odsouzení Kara-Murzy

Ruské soudy se dostaly na úroveň nacistických a komunistických tribunálů, a terorizují nevinné lidi, naznačil v rozhovoru pro Seznamzpravy.cz ruský právník Ivan Pavlov, který hájí tamní disidenty proti zločinné státní moci.

Advokát Pavlov dopadl podle očekávání, ve strachu před perzekucemi ze strany Kremlu musel opustit Rusko. Putinovskému režimu už vadí i právníci, což je jen z dalších důkazů toho, že v Ruské federaci neexistuje nezávislá justice. V normálních civilizovaných zemích je běžné, že obhájci jsou respektovanou a běžnou součástí soudního procesu, ne tak ovšem v Rusku. Tamní soudy se změnily na tribunály a obviněný disident je dopředu považován za nepřítele státu, se kterým je třeba zatočit. Obhájci jsou na tom stejně. Jsou z nich také zločinci, protože hájí „velezloducha“.

Důkazem prohnilosti ruské justice je i proces s disidentem Vladimírem Kara-Murzou, který nedávno dostal 25 let vězení pouze za to, že kritizoval ruskou vládu za agresivní válku proti Ukrajině. Je to skandální a bezprecedentní rozsudek na základě vykonstruovaného procesu. Jen o málo líp dopadl ruský novinář Ivan Safronov, který loni dostal za 22 let za vymyšlenou špionáž pro českou rozvědku. Jak dále uvedl právník Pavlov, tak v současnosti už není nutné, aby soudci kvůli každému rozsudku volali do Kremlu pro instrukce. Oni od něj mají dopředu dané rámcové pokyny, jaké verdikty mají vynášet a těmi se řídí. Pokud se člověk v Rusku dostane soud, tak je prakticky bez šance, protože jen 0,17% soudních procesů končí osvobozujícím rozsudkem. Ale tak tomu v Rusku nebylo vždy. Od pádu komunismu až zhruba do roku 2005, kdy Putin zahájil masivní čistky v justici, měli obžalovaní šanci na spravedlivý proces. V současné době už nikoliv.

Co s tím? Řešení není jednoduché. Svobodní Rusové Rusové navrhují další zpřísnění sankcí proti stoupencům Putinova režimu a rychlejší zabavování jejich majetků. Vzorem nám může být Velká Británie, která zařadila do sankčního seznamu soudkyni, jež vynesla nespravedlivý rozsudek nad Kara-Murzou. Všichni ruští soudcové a prokurátoři podílejících se na protiprávním jednání tamní justice musí být prohlášeny za osoby nežádoucí.

Svobodní Rusové protestují proti odsouzení Kara-Murzy (svobodnirusove.cz)

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kreml-nemusi-soudce-dirigovat-sami-vyciti-pozadovany-rozsudek-rika-pravnik-229794

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Přesně. Bylo by fajn, aby tento případ někdo tak nějak připomněl na některém ze shromáždění jedincům, kteří velebí Rusko. Oni by možná zabásli i Foldynu, kdyby řekl něco neopatrného. Možná by po 15 letech na Sibiři lehce změnil názor.

Jara Rankova
Jara Rankova
1 rok před

Bohuzel se nestane.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial