Ruský kosmický program krachuje, na Měsíc Rusové nepoletí

Tuto zprávu zveřejnil nedávno ruský web Ferra.ru. Nelze se divit, když kosmickým odborníkům se nabízel plat 100 dolarů měsíčně. Příčinou jsou nejen sankce, ale i tradiční ruská korupce a neschopnost.

Velmi přesně to vystihl ve svém komentáři na webu Neviditelný Pes ruský podnikatel Vitalij Ginzburg. V roce 2015 ruská státní korporace pro vesmírné aktivity Roskosmos s velkou pompou ohlásila svůj pilotovaný lunární program,a aby jej v minulém roce v tichosti odpískala. Ruský kosmický program je tak prakticky v troskách a to jak kvůli západním sankcím, tak především kvůli nedostatku devíz a tradičnímu ruskému šlendriánu. „Jediným projektem, kterého se Roskosmos dosud nevzdal, je mise automatické stanice Luna-25, která je opakovaně odkládána, a to z jednoho prostého důvodu. Případné neuskutečnění mise by znamenalo krach ruských vesmírných ambicí,“ píše Vitalij Ginzburg. Ano, Luna- 25 by podle posledních informací měla odstartovat v září letošního roku. Ovšem tento údaj je třeba brát s rezervou.

Jeho slova potvrzuje i bývalý ruský kosmický inženýr Ilja Charlamov (Ilya Kharlanov) na svém Twitteru, kde píše: „Rusko lítá s lodí Sojuz, kterou vyrobil ještě Koroljov (známý ruský raketový konstruktér Sergej Koroljov, který zemřel v roce 1966). Tento novotvar zvaný ‚RF‘ (Ruská federace) s tím vším nemá nic společného. Za 30 let neudělali celkem nic. Za Jelcina se jim sotva podařilo dokončit dlouhodobý sovětský projekt Mir-2 a použít jej jako ‚ruský segment na ISS‘ (Mezinárodní vesmírná stanice). Za Putina neudělali nového vůbec nic.“

Přesně tak, v éře současné kremelského diktátora nedosáhl ruský kosmický program žádného výrazného úspěchu.

Příčin je víc. Tou největší je tradiční masivní ruská korupce, při níž bývá rozkradena minimálně třetina rozpočtu Roskosmosu. To by dokazoval i fakt, že kosmodrom Vostočnyj, který by měl nahradit Bajkonur nacházející se v Kazachstánu, se stále nepodařilo dokončit.

Zatímco si ruští proputinovští oligarchové mastí kapsy stamiliony dolarů uloupených státní kase, tak na kosmických odbornicích se výrazně šetří. Ilja Charlamov uvedl, že ve státním kosmickém vědeckovýzkumném středisku v Chruničevu mu jako inženýrovi před několika lety nabídli plat 100 dolarů měsíčně. Ten si jenom povzdechl, že uklizeč v McDonaldovi naproti přes ulici bere 250 dolarů měsíčně. Výsledkem je, že pan Charlamov pracuje v privátní softwarové firmě.

Je fakt, že platy v kosmickém výzkumu jsou nyní v Rusku podhodnocené a to je jedním z důsledků výrazného zaostávání ruského kosmického programu. V éře SSSR byla práce v kosmickém výzkumu prestižní. Odborníci v něm brali výrazně nadprůměrné mzdy, měli zajištěné kvalitní bydlení, špičkovou zdravotní péči, mohli nakupovat ve vybraných obchodech s luxusním zbožím určených pro sovětskou elitu atd. Takže o zájemce nebyla nouze. Jenomže to všechno nyní v současnosti padlo. Tím ovšem nehájím zločineckou dobu komunistického Sovětského svazu.

Inženýr Charlamov se také vyjádřil k současnému podle něj hlavnímu projektu Roskosmosu. Ironicky poznamenal, že se jedná o stavbu dvousetmetrové kanceláře ve tvaru rakety, s nákupním centrem, byty a lanovkou.

Já bych jenom na závěr ještě připojil slova bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina, která perfektně vystihují i stav Roksosmosu. „Měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždycky.“

SANKCE: Roskosmos krachuje – Neviditelný pes (lidovky.cz)

V Rusku upustili od pilotovaných letů na Měsíc – Ferra.ru

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Flaška
1 rok před

Až Rusové zjistí, že by se třeba z Měsíce dalo pálit laserem na cíle na Zemi, tak do toho zase nalejí prachů až moc.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
1 rok před

Měli štěstí, že Koroljova vytáhli z gulagu ještě za živa.
Nalili by prachy, ale ty samy do kosmu nevyletí. Leda oknem. Ještě tak koupit od Číňanů. To byly blahé doby, kdy v Akademii Nauk měli i oddělení astrobotaniky, které vydalo nádherný herbář rostlin na Marsu. Nikdy se mi nepodařilo jej sehnat. 😊

Tomáš
Admin
1 rok před

Ona i válka leccos stojí. Rusko se vrací do středověku, pakliže z něj vůbec někdy odešlo

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial