Třeboňští studenti poznali opravdového Schwarzenberga

Goethe centrum Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zajišťuje promítadokumentárního film Můj otec, kníže pro místní školy. Je to otevřené vyprávění Lily Schwarzenbergové se svým otcem knížetem Karlem.

Tento dokument shlédli i studenti oboru cestovního ruchu Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni a hodnotili jej velmi kladně. „Líbilo se mně to, i když zpočátku jsem si myslela, že mně to nebude bavit. Ale bylo zajímavé, jak Karel Schwarzenberg vyprávěl o svém dětství a působení v Něžné revoluci. Asi nejsilnějším momentem pak bylo, kdy svoji dceru, i když si předtím moc nerozuměli, odvezl do protidrogové léčebny a pomohl jí tak vrátit se do života,“ míní studentka čtvrtého ročníku Lenka Čermáková.

Nakonec to bylo nad moje očekávání. Přiznám se, že Karel Schwarzenberg není člověk, který by mne nějak přitahoval, ale líbilo se mně, že jeho dcera Lily jej ukázala, jaký skutečně je, bez příkras. Bylo to opravdové, upřímné, žádná faleš,“ dala najevo také čtvrťačka Edita Zvěřinová.

Mladé lidi takové dílo obohacuje a vyvrací hloupá klišé o údajně zaostalé nebo protičesky orientované šlechtě. Není to o politice, ale o vyprávění otce s dcerou, o všem možném, třeba i o Lilině drogové závislosti, protože se bouřila proti svému aristokratickému původu. Nakonec se však z ní dokázala dostat, a vybudovat si vlastní existenci v Londýně. A to je příklad hodný k následování, štěstí a slušný život nikdo nikomu nedá zadarmo, ale je třeba se o ně umět poprat. Jak se říká, každý svého štěstí strůjcem.

Zajímavý je i příběh Lilina otce knížete Karla VII. Schwarzenberga z orlické větvě rodu. Když mu bylo deset let, musel s rodiči a sourozenci opustit svoji rodnou zemi a odejít do emigrace. Komunistický režim jeho rodině ukradl majetek, včetně panství a zámku Orlík. A to, přesto, že jeho předkové byli velkými českými vlastenci a bojovníky za české státní právo v habsburské monarchii. Jeho otec Karel VI. Byl rozhodným antinacistou, v září 1938 podepsal Deklaraci české šlechty, která v ní protestovala proti odtržení Sudet. Za to pak nacisté uvalili na schwarzenberský rodový majetek v roce 1941 nucenou správu. V květnu 1945 pak Karel VI. Schwarzenberg velel českému národnímu povstání proti hitlerovskému Německu na Písecku. Schwarzenbergové tedy byli perzekvování jak nacisty, tak komunisty. Avšak to ani nepřekvapuje.

Na CSFD.cz má dokumentární film Můj otec, kníže vysoké nadprůměrné hodnocení recenzentů, 73%. Stojí tedy určitě za to, jej vidět.

Můj otec, kníže (2022) | ČSFD.cz (csfd.cz)

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial