Vraždila FSB, nikoliv čečenští teroristé

Ruská tajná služba FSB se rozhodla zlikvidovat ve své zemi demokracii. Nezastavila se ani před vraždami 307 vlastních obyvatel včetně dětí, kteří zemřeli po bombových útocích v ruských městech v roce 1999.

Výborná a velmi výbušná kniha Rusko v plamenech potvrzuje úděsnou zločineckou podstatu kremelské říše a přesvědčivě dokazuje fakt, že teroristické akce v ruských městech tehdy zorganizovala FSB, aby pomohla dosadit do vedení země prezidenta Vladimíra Putina. Měla by to být povinná četba pro ty, kteří si z nepochopitelných důvodů idealizují současné Rusko. Autory této knihy jsou bývalý agent FSB Alexandr Litviněnko později zavražděný ve Velké Británii a americký historik ruského původu Jurij Feštinskij. Vydalo ji nakladatelství Euromedia Group v edici Universum a do češtiny přeložil slovenský novinář Tomáš Lemešani.

Plán FSB byl jednoduchý, zařídit teroristické útoky v obytných domech ruských měst a nařknout z nich čečenské islamistické teroristy. Uprchlý agent Alexandr Litviněnko toho věděl o špinavých praktikách svého bývalého zaměstnavatele opravdu hodně a tak není divu, že jej Kreml nechal odstranit. Nicméně ještě před svou smrtí sdělil Juriji Feštinskému důležitá fakta, která jasně prokazují, že za bombovými útoky v ruských městech na konci devadesátých let nestáli islamističtí fanatici z Čečny, ale právě členové FSB.

Tato tajná služba neprošla na počátku devadesátých let po rozpadu SSSR hlubší reorganizací, de facto změnila pouze název z KGB na FSB. Jinak v ní zůstaly sovětské komunistické kádry, které si úspěch demokratizace v Rusku nepřály, a tak dělaly všechno proto, aby ji znemožnily. Zařídily tedy, aby se ruským prezidentem stal po Borisu Jelcinovi Vladimír Putin, plukovník KGB z komunistické éry, tedy jejich dřívější kolega a oni skrze něj mohli vládnout zemi.

FSB samozřejmě neprováděla špinavou práci sama. Najímala si na ni soukromou bezpečnostní agenturu Stealth včetně lidí napojených na organizovaný zločin. FSB je zapletena do mnoha nájemných vražd nepohodlných ruských podnikatelů, politiků, novinářů a dalších. V jejím zájmu bylo vyprovokování druhé čečenské války a to mu podřídila vše. Bylo potřeba dokázat, že demokracie není pro Rusko tím správným zřízením, ale jsou nutné diktatura a vláda pevné ruky. Proto FSB zorganizovala teroristické útoky proti vlastním občanům, které zabíjely bomby nastražené v režii této tajné služby. Předložené důkazy jsou více než přesvědčivé včetně nepovedeného výbuchu v Rjazani, kde místní policie zadržela agenty FSB, kteří zde uložili výbušnou směs do sklepa jednoho z obytných domů. Ti se z toho nakonec vyvlékli s výmluvou, že se jednalo cvičení, které mělo odhalit bdělost a připravenost místních obyvatel. V publikaci je ovšem jasně dokázáno, že to byly nesmysl a trapná výmluva. Jedno je nyní jisté, čečenští islamističtí radikálové tyto odporné brutální útoky neprovedli.

FSB je za Vladimíra Putina nedotknutelnou a nekontrolovanou institucí, státem ve státě s propojením na mafiánské struktury a zločinecké gangy. Inu každý stát má svoji mafii, ale v Rusku má mafie svůj stát. Důstojníci FSB také diktují rozsudky ruským soudům, jejichž nezávislost je jen předstíraná.

Je pouze škoda, že tuto jinak výbornou publikaci kazí některé faktické chyby, i když se domnívám, že se spíše jedná o překlepy. Například na straně 50 se uvádí, že „18. prosince 2009 v devět hodin ráno začaly ruské síly blokádu Grozného.“ Ve skutečnosti se tak stalo o deset let dřív.

Nicméně ani tato chyba nesnižuje jinak výborné dílo, které lze doporučit každému zájemci o dění v putinovském Rusku. Obálka knihy je zveřejněna se souhlasem nakladatelství Euromedia Group pro účely tohoto blogu.

Alexandr Litviněnko, Jurij Felštinskij a Tomáš Lemešani

Rusko v plamenech

Jak vznikl režim v Kremlu a jak funguje

nakladatelství Euromedia Group, edice Universum

Praha 2022

Hodnocení: 90%

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

Díky za tip, Honzo….

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial