Hraje tu s námi Škodovka nějakou nečestnou hru?

Tragické zprávy ze všech stran. Nejsou čipy. Výroba stojí. Dodání nového auta za rok. Zdražování. Jenže pak si přečtete pár čísel a nechápete.

Automobilka Škoda Auto vyrobila před covidem, asi 1,2 milionů aut ročně. Podle stejného zdroje vyrobí tento rok o zhruba 250 tisíc aut méně. To odpovídá tedy zhruba o 20% nižší produkci. Předpokládám, že výroba tak nějak jede, tedy zpoždění 20%. Pokud někdo dříve čekal na nové auto řekněme 4 měsíce, tak bych teď očekával čekací dobu měsíců 5. A budu velkorysý – řeknu 6. Víc ne.

Nebo mohu připustit, že se prostě nevyrábí některé modely. Ti, kdo si ho objednají, budou čekat o dost déle. Třeba ten rok. Ale ti ostatní by neměli čekat o nic déle. Přesto na všechny modely čekáte rok. To je první věc, kterou nechápu.

Všude po republice vidíte plné odstavné plochy nehotových škodovek. Ale pak se, opět ze stejného zdroje (a potvrdil to i předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík v nedělním rozhovoru na Radiožurnálu) dozvíte, že na těch plochách je odstaveno celkem asi 50 000 aut. To je ale 14denní výroba automobilky! Proč tedy zdržení dodávek nikoliv půl měsíce, ale rok?

No a pak se v jiném článku dočtete, že při vší té bídě, nedostatku, odstávkách, nuceném zastavení výroby, plných ploch nedodělaných aut, firma Škoda Auto za letošek zdvojnásobila zisk.

A to je možná to vysvětlení. Umělý nedostatek. Následné zdražování. A penízky se sypou.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
2 let před

Někde jsem četla, že elektroaut od Škodovky bude nadbytek.😀

Pavel Khail
Pavel Khail
2 let před

Mohu posloužit jiným příkladem. V létě jsem několikrát četl jak stoupl zájem o obytná auta a jaký je jich nedostatek. Často chodím kolem prodejny aut spojené s prodejem ojetin a tam celou tu dobu údajného nedostatku stálo tak 10 – 15 obytňáků plus několik karavanů.
Dnes ráno zase v ČRo, ve zprávách, že se po Novém roce budou zdražovat potraviny (podobné „kampaně“ je v médiích slyšet často), přijde mi to spíš jako vydávání signálů pro výrobce a prodejce místo zakázaných dohod o cenách.

Jan Šik
2 let před

Já si myslím, že je všeho dost. Plynu, elektřiny, čipů, potravin a nevím čeho ještě. Selhaly však distribuční cesty, protože ty jsou závislé na lidech a lidi je jediné čeho dostatek není. Doprava, objednávky, obchodní kanály, zásobování, to všechno se zadrhává a nefunguje, protože předtím běželo všechno ze dne na den. Teď se něco o pár dní posune a systémy se hroutí. Možná je to tím, že svět po Covidu se změnil více než si myslíme. Ale určitě jde hlavně o peníze, o ty vlastně především…Hezký den

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial