„170“

Tolik přibylo do poněkud zatuchlé české kotlinky lidí z místa, ze kterého byla naše povinnost je dostat pryč, a tolik lidí stačí k tomu, aby kdejaký neinformovaný a xenofobní hlupák získal pocit, že musí vyjádřit zásadní nesouhlas.

Asi budu jen opakovat to, co napsali mnozí jiní i já sám, ale jak je vidno, je třeba to opakovat stále, dokud ten poslední čecháček nepochopí, že pomoc lidem v ohrožení, v tomto případě ohrožení, do kterého se dostali i naší vinou, je něco jiného, než podporovat živelnou ekonomickou migraci či násilné mísení různých kultur. Je třeba to opakovat, dokud si poslední český xenofob neuvědomí, že soužití lidí jiných kultur není samo o sobě nemožné ani nebezpečné, ale tím problémem je vzájemné nepochopení, neochota se přizpůsobit a neochota vytvářet možnosti se přizpůsobit, nesnášenlivost a netolerance na obou stranách a řetězící se systémové chyby.

Zásadními faktory začlenění lidí jiné kultury do majoritní společnosti je množství jedinců, které systém zvládne integrovat, určitá selekce zabezpečující, aby se neintegrovali ti, kteří se integrovat nechtějí nebo nemohou, a ochota společnosti takové lidi přijmout. Těch 170 Afghánců evakuovaných z Kábulu je v zásadě vyselektováno tím, co dělali, a také tím, že se evakuovat chtěli. Jejich množství je zlomkem toho, co by náš systém byl schopen zvládnout, a tak už jen zbývá obecná společenská ochota je přijmout.

Myslím si, že jen úplný hlupák si může myslet, že právě tito lidé jsou nositeli šaríi, o které patrně vůbec nic neví, a v rámci svých emocionálních pohnutek si představuje, že se zde jedná o nějakou náboženskou či ideologickou infekci a reálné bezpečnostní riziko. Realita je však taková, že jsou to jedni z těch, kteří kromě toho, že se oprávněně bojí o své životy a životy svých blízkých, utíkají před tou podobou šaríi, kterou v Afghánistánu patrně hodlá zavést Taliban. Tito utečenci roky spolupracovali s lidmi naší kultury, znají náš způsobu života, mají většinou jazykovou výbavu (pochopitelně asi anglickou, a ne českou) a jsou také z velké části vzdělaní.

Z mého pohledu je naprosto nepřijatelné příchod afghánských uprchlíků do naší země zatěžovat ničím nepodloženými odmítavými reakcemi a vyvolávat ničím neopodstatněnou společenskou hysterii. Jednak jsou necelé dvě stovky lidí naprosto marginální záležitostí, a to jak pro systém, tak pro každého občana, který se nebude podílet na jejich integraci, a i kdyby s některým z nich problém byl, je to zcela nesrovnatelné s tím, jaké problémy mají lidé v zemi, ve které jsme i my v rámci Aliance cosi započali, nebyli schopni to dokončit a utekli jak malí kluci.

Odchod z Afghánistánu vyvolal migrační vlnu, která možná ještě nabere na síle a může vyvolat skutečné problémy v podobě neřízené migrace, navíc tyto události způsobují jakýsi dominový efekt. Je zcela jisté, že euroatlantická civilizace bude čelit daleko fatálnějším migračním tlakům, na což je třeba se připravit. Je třeba zamezit živelné migraci, ale je také třeba ve společnosti i v nás samých pěstovat toleranci, empatii a pochopení k lidem, kteří nepřichází do naší země škodit, chtějí se přizpůsobit našim normám, ale nechtějí a ani nemohou zavrhnout svoji identitu. Vše nasvědčuje tomu, že oněch „170“ bude patřit do této kategorie, a proto bychom se k nim měli podle toho také chovat.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/afghanistan-afghanci-rodiny-evakuace-kabul-taliban-pribehy_2108200752_tzr

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa Bulbeck
2 let před

Výborná analýza…ďakujem…a na Slovensku riešili, že neprijmu viac ako 10 …hanbila som sa ako pes…

Jan
Jan
2 let před

Souhlasím. Myslím, že s tímto postojem nemá problém většina z mladší generace. Taky možná značná část společnosti, která mlčí a není jí slyšet. V případě našich afghánských spolupracovníků opravdu cítím, že je naše povinnost jim pomocí, Oni pomáhali nám, jde o splátku dluhu. Děkuji za článek a přeji hezký večer

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Děkuji Jiřímu za skvělý článek, který beze zbytku podepisuji. Výkřiky xenofobů (zejména Tomia Okamury), že nechtějí ani jednoho z 170.Afghánců, je projevem toho nejhnusnějšího šovinismu, jaký si lze jen představit. Důvody, proč se tito lidé mýlí, popsal Jiří přesně.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial