Pozdě, ale přece…. a jinde

Slovenský parlament schválil zákon, který snižuje pense představitelům komunistického režimu a příslušníkům Státní bezpečnosti. Je to krok správným směrem, bohužel hodně pozdní..

Zákon se týká dle odhadu zhruba 5 tisíc osob, které byly exponenty bývalého režimu, tedy členů tehdejšího parlamentu a členů vlády, bývalých členů StB a členů či zaměstnanců Komunistické strany Československa a Slovenska. Úprava nezohlední jejich příjmy v době, kdy byli ve funkcích. I tak však jejich příjem neklesne pod minimální výměr starobní pense.

Jsem si jist, že v našich podmínkách by podobný zákon neprošel. V čele vlády stojí usvědčený agent StB Andrej Babiš (krycí jméno Bureš), v čele státu pak Miloš Zeman, jehož afinita ke komunistům se projevila mimo jiné i jeho účastí na sjezdu KSČM v roce 2018. V mnoha čelních funkcích a na mnoha místech stále figurují jedinci, kteří mají bohatou historii spojenou s komunismem, mnoho příslušníků StB pobírá vysokou výsluhovou pensi. Společnost jeví značnou nelibost či v lepším případě lhostejnost, pokud se tato nedávná historie připomíná. Slovo disident má již pejorativní nádech.

Naproti zmíněným exponentům přežívá v málo důstojných podmínkách řada těch, kteří v dobách politického útlaku nesklonili hlavu a uchovali si morální kredit při vědomí, že se jim jejich pevný postoj materiálně nevyplatí. Mnozí z nich strávili část svého života v kriminálu (kupříkladu v Minkovicích, kde byla využívána otrocká práce politických vězňů podnikem Preciosa, jehož ředitel Ludvík Karl obdržel v roce 2015 od Miloše Zemana státní vyznamenání), mnozí z nich přes své nadání putovali do kotelen a geodetických prací, kde byl jejich výdělek nízký, že důchodový výměr líže dno minimální pense. Děti těchto jedinců nemohly studovat a jejich intelektuální potenciál byl pro společnost ztracen.

Na prstech jedné ruky se dá spočítat, kolik zrůd v lidské podobě v StB bylo za svou činnost potrestáno. Ještě donedávna bulvární tiskoviny přinášely skandální odhalení těch, kteří podepsali spolupráci s StB (zpravidla umělci či vědci atd.), aniž by současně jmenovaly ty jedince, kteří je k podpisu donutili výhrůžkami směřovanými k jejich dětem a rodině. Celá řada těchto „bezejmenných“ s vysokou výsluhovou pensí žije dobře zajištěna a využívá všechny benefity, které jim přináší kapitalistická společnost, proti niž celý život urputně bojovali.

Vasil Bilak, zrádce národa, zemřel ve vysoké věku v luxusní bratislavské vile, dobře zaopatřen a bez jediného dne osobní nesvobody. Generál Alojz Lorenc – šéf StB – přednáší na Karlově universitě. Náš Milouš Jakeš, rovněž zesnulý ve vysokém věku a dobře zaopatřen, do konce svých dnů nic nepochopil a žádnou chybu nepřipustil.  Při troše snahy bychom jistě našli řadu našich žijících českých gaunerů, kteří spokojeně dožívají své hnusné životy. Umím si docela dobře představit, že by se nestyděli v případě snížení jejich pensí veřejně protestovat a odvolávat se k soudům pro domnělou diskriminaci, protože oni přeci sloužili státu.

Mohou být v klidu. Česká společnost je vysoce tolerantní a žádný podobný zákon nebude ani navržen. Koneckonců, již zmíněný Milouš Jakeš kdysi prohlásil, že to byla jejich volba. A na Slováky se budeme dívat tak trochu přes prsty, co to zase vyvádějí…..

 

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Krystlík
Tomáš Krystlík
2 let před

I v Česku by se mělo učinit cosi obdobného. Jenže upřímně, nepostihli bychom všechny hlavní pomahače režimu. Když členové KSČ platili měsíčně 4 % čistého příjmu do pokladny partaje, tak by stát mohl zavést zvláštní daň pro všechny členy KSČ k 17. 11: 1989 ve stejné výši a těmito penězi přilepšovat perzekvovaným bolševickým režimem s nízkým starobním důchodem.

Vladimír T. Gottwald
2 let před

S tím krokem souhlasím, ale po dvaatřiceti letech už to v Česku pouštím z hlavy. Jednak tu k tomu není vůle, jednak těch prominentů a posluhů bolševického svinstva ubývá přirozenou cestou. A tudíž se radši z posledních sil snažím dávat něco lidem dnes a do budoucna.

Karel Orlik
2 let před

První s tím přišli Poláci, teď Slováci…u nás je to nepravděpodobné, zejména když „staré struktury“ ovládly ÚSTR. SS (staré struktury) jsou zalezlé všude, od ministerstev po soudy, policii, ekonomiku.

Vladimír T. Gottwald
2 let před

V tom pádě bych asi byl pro, aby se fáze pindání přeskočila, a rovnou se přistoupilo k bytostně české tradici fackování.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial