Jak vznikají statistiky nakažených

Vlastní zkušenost s testováním ve mně poněkud otřásla důvěrou v celkový systém jak testování, tak zveřejňování údajů o počtu nakažených.

Před týdnem jsem z důvodu své práce zašel na antigenní odběry poprvé. Přeci jen nechat se každé pondělí šťourat v nose od svého spolužáka se mi nechtělo. To radši zajdeme na pivo, hned jak to půjde. Proto budu každou neděli chodit na veřejné místo, které nemám daleko od domova.

Poprvé jsme zašli se ženou. Objednání po internetu, postání venku pár minut, šťournutí v krku a nose a pak čekání v autě. Po asi 20 minutách přišla sms, že test je negativní a my odjeli domů. Doma mail s tímtéž obsahem, stačilo si jen vytisknout certifikát. Pohoda, bez problému, super.

O týden později. SMS za asi 10 minut mi hlásí že jsem pozitivní. Jsem vyzván abych se dostavil okamžitě zpět na odběrové místo. Mezitím mi už dorazil stejný mail a automatická žádanka na PCR test. V odběrovém místě nastává výslech. Příznaky? Kontakty? Na vše odpovídám záporně. Prý zkusí antigenní test ještě jednou. Mohlo jít o omyl a tzv. falešnou pozitivitu. Ptám se, zda mám zase čekat v autě. Prý stačí počkat za dveřmi, že mi dají hned vědět. A tentokrát přichází SMS asi za 3 minuty. Proč to jde najednou tak rychle? Přeci jen rozdíl 3 a 20 minut je dost propastný. Má důvěra v postupy, metodiku a spolehlivost testů je tímto značně otřesena. Nicméně SMS je tentokrát s výsledkem – negativní. A tím to pro tento týden skončilo. Ale říkám si, opravdu?

Koukám doma na mail se žádankou na PCR test (to je ten co přišel po prvním pozitivním výsledku). Žádanka má platnost jeden měsíc. Bude mě někdo někdy někde popotahovat, že jsem se na to vykašlal? Ale především – co statistiky? Byl jsem ten den zahrnut do počtu nakažených, jak nás tím krmí média po celé dny, když už se okamžitě spustí celá elektronická mašinérie se žádankou (a že to není nic levného)? A kolik takových, jako jsem já, ve skutečnosti je?

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumil Michal
Bohumil Michal
3 let před

Je-li AG test pozitivní, mezi nakažené vás započítají až po ověření PCR testem. Sensitivita dobrých AG testů je přes 99%, specificita přes 98% – vy jste se zkrátka dostal do těch necelých 2% falešně pozitivních výsledků.
Mimochodem, aplikace e-Rouška má i položku Aktuálně: včera bylo provedeno 27 tisíc PCR testů a 148 tisíc AG testů (a to nepočítají testy ve firmách, kde to vychází přes 500 tisíc denně).

Bohunka
3 let před

Ani trasování nefunguje. Byli jsme s manželem přímo u mrtvého muže, snažili jsme se o oživení, netušili jsme, že byl dlouho v bezvědomí. Jeho letité přítelkyni odmítli říct, na co umřel, protože není rodina. My s manželem jsme se ptali, kam to máme nahlásit, že jsme s ním byli v tesnem kontaktu, v jeho koupelně, oživování, to je přímý kontakt s nemocným. Lékař ze záchranky řekl, že se někdo jistě ozve. Odjeli a my nic. Žádný telefon z hygieny apod. Přítelkyni zemřelého řekla až jeho vlastní dcera, že zemřel s covidem v těle měsíc po jeho smrti!!! Zdrzeli jsme se… Číst vice »

Petr V.
Petr V.
3 let před

Pokud je mi známo, do statistik se započítávají pozitivní výsledky PCR testů a každý pozitivní antigenní test je potvrzován PCR testem. Žádanka na PCR vás do statistik sama o sobě nedostane.

Last edited 3 let před by Tomáš Vodvářka
Hana
Hana
3 let před

Antigenní testy nejsou asi příliš spolehlivé. Jak se cítíte?

Tomáš Vodvářka
Admin
3 let před
Reply to  Hana

Jsou velmi nespolehlivé, jak píše Tomáš. Stavět na nich jakoukoli statistiku, je ošidné a zavádějící.

Brigita Tóthová
3 let před

Tomáši děkuji za osobní zkušenost. Uvidíme, jak dnes dopadnu na pcr testech. Cítím se zdravá:-) a to testování je fiktivní vytváření nemocných. O tom není pochyb. Mnoho lidí, kterým přišel výsledek testu je pozitivní, onemocněli až po této informaci. Vkladači myšlenek jsou mocní….

Tomáš Vodvářka
Admin
3 let před

Už dlouho tvrdím, že počet „nakažených“ je floskule, mající za účel děsit obyvatele a natahovat nouzový stav.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial