O symbolech dnešní doby

Asi nebude sporu o tom, že každá dějinná epocha mívá začasté svůj specifický symbol. Ta současná bude mít mimo jiné i roušku. Ale tím symbolika dnešních časů jistě nekončí.

Pamatujeme z historických děl, filmových zpracování apod., že panovník, král, obecně vládce, šel vždy v první řadě. A to nejen v době klidu, na pompézních oslavách, ale rovněž i v situaci, kdy šlo o život. Představa Přemysla Otakara II., který se ustrašeně schovává mezi svými rytíři, Jana Lucemburského, který místo bitvy u Kresčaku volí nějaké závětří apod., je natolik nepravděpodobná, že si ji ani nelze dost dobře představit.

I v II. sv. válce byl kupříkladu maršál Montogomery velmi populární mezi svými vojáky, neboť s nimi sdílel nepohodlí válečného pole (totéž i na druhé straně bojové linie platilo o maršálu Rommelovi). Zmínění velitelé si byli dobře vědomi, že jejich fysická přítomnost má na vojsko velmi povzbudivý vliv, zvyšuje to psychickou odolnost vojska a důvěru ve vítězství, jakkoli byla situace zlá. Královna matka za II. sv. války neopustila bombardovaný Londýn, čímž si vysloužila nehynoucí lásku svých poddaných až do konce svého dlouhého života. Příkladů by se našlo bezpočet.

V obecném pojetí jde o symboliku. Velitel/panovník mezi svými, je vystaven stejnému nepohodlí, stejnému riziku jako ti, kterým velí/vládne. Vojáci/občané vidí, že všechno, co je jim nařízeno, čím se musí řídit atd. je sdíleno s tím, kdo onen pokyn či rozkaz vydal. Je snadné ony pokyny dodržovat, protože v tom obrazně „jedou“ všichni.

Dnešní doba nepotřebuje ony popsané hrdinské činy či postoje. Není nutno mít velitele v přední bojové linii, prvního mezi prvními. Přesto jsou ti, co vládnou, důležití, neboť jsou velmi pečlivě sledovány jejich slova a činy. Jistým universálním symbolem minulého a začátku letošního roku je rouška. Můžeme mít na ni názor jakýkoliv, o její ne/účinnosti se vedou spory, nicméně jen málokdo si dovolí prohlásit, že jsou úplně k ničemu. Občané jsou nejen nabádáni, aby je nosili, ale jejich nošení je vyžadováno a jejich nenošení na určitých místech trestáno.

V naší zemi se však hlava státu presentuje na setkání presidentů tím, že jako jediná nemá přes ústa onen symbol. Je lhostejné, je-li očkována či ne, je-li infekční či ne. Svým postojem dává jasně najevo, že ona na předepsané nařízení může zvysoka kašlat a nic se jí nestane. Jelikož Miloš Zeman je presidentem „dolních 10 miliónů“ českých občanů, je tento symbol ignorace automaticky převeden na všechny a takto je na nás nahlíženo našimi sousedy. Nelze se pak divit, že se nedostaneme ani kousek za Rozvadov.

Jen podotýkám, že stejně se chová i jeho předchůdce, kde to sice není tak škodlivé jako u pana Zemana, ale stejně smutné.

Pan Roman Prymula, který jeden den v médiích prosazuje tvrdá omezení pohybu občanů, si večer nenechá ujít fotbalový mač. Opět je zcela lhostejné, že je nejspíše očkován a není „pozitivní“. Občané vidí, že tentýž člověk, který jim chce naoktrojovat de facto domácí vězení, si sám ze svých slov dělá legraci.

Pan Andrej Babiš, který nás rovněž vyzývá, abychom seděli doma u krbu a nikam nechodili, nechá odjet svou ženu a dceru za sluncem do Dubaje. Nejspíše stále nemůže pochopit, proč křivka jeho důvěryhodnosti klesá. Měl by mu to někdo v klidu objasnit, že kázat vodu a pít víno je v Čechách poměrně riskantní záležitost a že Češi jsou na podobné manýry historicky poměrně citliví.

V našich životech hrají symboly ne nepodstatnou roli. Asi si jako pacient těžko odnesete ponaučení o škodlivosti kouření od lékaře, který má žluté prsty od nikotinu a denně udělá 3 krabičky. Pokud Vám bude 150 kg vážící lékař přednášet o redukční dietě, rovněž nejspíše skončíte v jistých rozpacích. Pedagog či duchovní, který zneužije mladistvého, může mít ty nejkrásnější projevy o morálce, ale posluchači jej poženou sviňským krokem.

Každodenní večerní představení vládních činitelů, kteří v komedii zvané tisková konference po jednání vlády, oznamují, co bude nařízeno zítra, se tak stává panoptikálním divadlem se špatnými herci a ještě špatnější hrou. Posluchači totiž vědí, že po poslední oponě si oni herci zajdou společně do šantánu na nějakou tu oslavu, kde je nikdo nebude buzerovat, že jsou jim vidět ústa.

Všechno by byla legrace, nebýt oněch černých čísel mrtvých. Jsou totiž taky symbolem. Symbolem buď hlouposti a neschopnosti (to v lepším případě), nebo symbolem přezírání, kdy se opět – jako za starých časů komunistického panování – dělila společnost na proletáře (co proletí kolem v Tatra 603) a ostatní, kteří jim budovali zářné zítřky a museli držet ústa.

Doufám, že jim to občané v říjnu připomenou. A to ne jen symbolicky.

 

 

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
3 let před

Možná víš, Tome, že samu účast na tom mači nevyčítám takřka nikomu. A kdyby mi to někdo umožnil tak tam beze stopy studu půjdu taky. Jenže já bych se tím sám sobě nezpronevěřil, protože nepatřím mezi ty, kteří prosazují opatření, zakazující plošně ostatním lidem právě to, čeho si sami dopřávají. Takže se mi ani v nejmenším nepříčí, jestli v hledišti byli sportovci či politici, kteří taková opatření nepodporují. Zato výhrady mám proti účasti pana Prymuly. A na vážkách jsem i ohledně účasti pana ředitele Dvořáka – ne že bych sice přímo od něho někdy slyšel nějakou podporu těm plošným (a… Číst vice »

Last edited 3 let před by Vladimír T. Gottwald
Soňa Bulbeck
3 let před

ďakujem, Tomáš, výborne ste to vystihol, bohužiaľ, vnímam aj ten pocit bezmocnosti, ktorý v tom texte je niekde medzi riadkami schovaný a ktorý mám veľmi podobný…

Hana
Hana
3 let před

Smutný text. Pravdivý, ale smutný.
Na blogosféře se mi moc líbí. Vaše blogy jsou mé první každodenní texty, které čtu. Nespornou kvalitu shromážděných autorů činí ještě zajímavější jejich pestrost a různorodost. Mnohé, zdá se mi viděno jako čtenáři vašich textů, však máte společné. Jste slušnými lidmi. V této skupině netřeba naše vládnoucí panoptikum snad ani připomínat. Názory jsou zde již pevně ukotveny. To je dost vzácné, na tak různorodou skupinu. Držme si palce, ať se zde v budoucnu začnou objevovat optimističtější a radostnější texty. Snad nalezneme důvody v životě kolem sebe.

Matějovský
Matějovský
3 let před

Pane kolego, dneska jsem na to myslel, ale já nemám dar psaní, abych se podělil o myšlenky jako většina z vás tady. Napadlo mě jedno srovnání když se potápěl Titanik, kapitán Edward John Smith při snaze zabránit panice volal slavný pokyn Be British, když pominu že ano i on měl máslo na hlavě díky chybějícím záchranným člunům a nevycvičené posádky pro tento případ, je nesporné že pasažéři první třídy si to vzali k srdci a taky na té lodi zemřeli. A byly to fakt osobnosti, namátkou tehdejší nejbohatší člověk Astor, dále Guggenheim či Straus dalších skoro 6O milionářů z první… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial