Adventus

Období očekávání vánočních svátků patří k těm nejkrásnějším dnům v roce. Co vlastně advent znamená? Víme vůbec, že existovaly časy, ve kterých v tomto období byla zakázána zábava, zpěv a tanec?

Latinské adventus znamená příchod. Začíná jím liturgický rok, což je v křesťanském prostředí souhrn svátečních dnů a časových úseků. Jde o období čtyř neděl před vánočními svátky, přesněji začíná čtvrtou nedělí před Štědrým večerem. Trvá 22 až 28 dní a může připadnout na jakoukoliv neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. V letošním roce začne 29. 11. 2020. Obchodníci v tento den zahajují předvánoční prodeje, i když fakticky ty většinou vypuknou na slevový Černý pátek.

Ve městech a vesnicích se rozsvěcují vánoční stromy na náměstích nebo návsích, většina z nás si zdobí své obydlí nebo okolí, zapalujeme svíčky. V době, kdy jsme ani netušili, že existuje nějaký COVID, se lidé začínali scházet na jarmarcích a tržištích, pořádaly se různé koncerty nebo představení. V ještě dávnějších dobách však šlo o čas postní, ve kterém byly veškeré zábavy, tanec a zpěv zakázány. Jde totiž hlavně o dobu duchovních příprav na Vánoce, dny rozjímání a dobročinnosti, v kterých se čeká na příchod Spasitele na svět. Advent tedy má být dobou zklidnění a navazuje na určitý rytmus daný přírodou.

Život našich předků ovlivňovalo významně zemědělství, které je s přírodou pevně svázáno. Je přirozené, že práce v tomto odvětví probíhají intenzivně od jara do podzimu. V zimě se pak již vykonávaly domácí práce, při kterých se rodiny i přátelé scházeli, zpívali si, více odpočívali a přemýšleli. Tyto zákonitosti jsou v průmyslovém světě potlačeny. Účetní uzávěrky, finální produkce, vše je nyní navázáno na kalendářní rok. V současném světě proto za normální považujeme, že konec roku pro nás znamená hlavně spěch, stres a větší námahu.

Často si říkáme: „Toto ještě musím udělat do konce roku!“ Většinou přijdeme na to, že jakmile se rok převalí do dalšího, přijde leden, pak únor, někdy ještě březen, věc stále není hotova či vyřízena a nic se neděje. Přesto je pro nás přelom roku zvláštně magický, stejně jako byl pro naše předky den poslední sklizně, jehož úspěch ovlivňoval významně jejich šance na přežití zimy i následujícího roku. Možná by bylo pro nás dobře, v zájmu našeho zdraví a celkové duševní rovnováhy, se vrátit k tomu, aby dnem výrobních a finančních uzávěrek byl například poslední den měsíce září.

Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec. V katolických zemích má čtyři svíčky, z nichž tři jsou fialové nebo modré a jedna růžová. Fialová Svíce proroků se zapaluje první adventní železnou neděli a je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Krista. Na druhou bronzovou se zapaluje další fialová, tzv. Betlémská, znamená lásku a Ježíškovy jesličky. Třetí neděli stříbrnou se zapaluje Pastýřská, růžová, která značí konec postního období. A na čtvrtou zlatou se zapaluje poslední fialová, Andělská, která představuje mír a pokoj, ta může připadnout i na Štědrý den.

S adventním obdobím jsou spjaty různé tradice. Například Mikuláš, který v předvečer svátku svatého Mikuláše, obchází s andělem a čerty rodiny s dětmi. Dále je to třeba pečení perníků, které započalo již ve 12. století, příprava vánočního cukroví a zdobení vánočního stromečku. Zdá se, že v poslední době přibývá lidí ve městech i na vesnicích na různých akcích, které se odkazují nebo navazují na adventní tradice zejména v duchovní oblasti.

Vždy jsme cítili, že v bouřlivém světě je setkání na vánočním punči s rodinou, přáteli nebo sousedy důležitější než neustálý shon za věcmi, které nám stejně nikam neutečou. Podle přeplněných nákupních center v posledních letech je jasné, že komerční stránka moderních vánoc, vítězila nad přáním, strávit advent v klidu. Letos máme nedobrovolnou příležitost, strávit jej rozjímáním.

Pokud se nám podaří vyhnat z hlavy negativní myšlenky, kdo za všechno může, možná za několik let budeme na letošní svátky vzpomínat v dobrém. Jako na dobu, kdy jsme v hlubokém ponoření do sebe sama, učinili důležitá životní rozhodnutí a více si začali vážit sami sebe, blízkých lidí a malých i velkých věcí kolem nás.

Základ textu je z článku pro blog iDNES v roce 2015. V roce 2020 upraveno pro Blogosféru.

Čtyři adventní svíce. Zdroj: YouTube.cz

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
3 let před

Honzo, je fajn, že tady píšete, díky za blog.

Vladimír T. Gottwald
3 let před

Jo, to těšení je na adventu přízračné a fajn.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial