Tak už je to tady. Mnichov se přesouvá na Ukrajinu.

Gratuluji všem co jásáte nad zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Takhle natvrdo Ukrajině to na naši adresu před Mnichovem neřekl ani britský premiér Chamberlain.

Krátce po invazi požadoval ruský prezident Putin po Ukrajině jako podmínku pro uzavření mírové smlouvy a zakončení vojenských operací aby: pětkrát zmenšila svou armádu – na méně než 50 tisíc vojáků. Rovněž požadoval formální uznání Doněcké a Luhanské oblasti a poloostrova Krym za ruské území. Kreml se domáhal i zrušení všech ukrajinských a západních sankcí zavedených po anexi Krymu v roce 2014. Ruský návrh by také napadené zemi zakázal vyvíjet nebo rozmísťovat rakety s doletem nad 250 kilometrů a dal Moskvě pravomoc znemožnit jí, aby si v budoucnu pořídila další druhy zbraní. Výčet požadavků zahrnoval ukrajinskou neutralitu, tedy že se nikdy nestane členem NATO.

Pamatujeme si dále slova Putina o tom, že celá Ukrajina musí být demilitarizována a denacifikována.

Když si položíme otázku, proč Putin nechtěl, aby Ukrajina měla velkou armádu, tak odpověď nevidím. Že by se obával, že by Ukrajina jednou zaútočila na Rusko? To je buď paranoia, nebo jiná psychická nemoc. Odpověď je jasná snad každému: aby si do ní mohl kdykoliv napochodovat, tedy jí i ve stavu „neutrality“ dávat podmínky a držet jí pod krkem. Takové požadavky přeci musí být pro Ukrajinu neakceptovatelné. Podobné požadavky na naší adresu nevznesl ani Hitler a přesto se mu podařilo dojednat Mnichovskou dohodu.

A teď se nechal americký prezident Donald Trump na adresu Ukrajiny slyšet: „Měli jste ji (válku) ukončit po třech letech. Neměli jste ji nikdy začínat. Mohli jste udělat dohodu.“

V této otázce je pro mě Donald Trump prostě krysa.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiljí Záruba
1 měsíc před

Proč Trump najednou začíná používat ruské narativy? Ani ne tak, co tím sleduje, ale co za tím je?

Jan
Jan
1 měsíc před

Pořád doufám, že u Trumpa jde v drtivé většině jen o rétorická cvičení a v praxi tu bude jinak. Jeho fanoušek nejsem a čekám negativní změny, které snad Evropu probudí z té pohodlné letargie a alibismu. Jinak to srovnání s Mnichovem je přesné. Historicky se řada věcí odehrála jinak, ale jde o princip a ten je naprosto stejný. Hezký den a díky za článek

Jan
Jan
1 měsíc před

Souhlasím. Bohužel i historie říká, že Evropa je v pevných postojích slabá.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před
Reply to  Jan

Chybí zoufale osobnost, která by byla schopna se ujmout kormidla….

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Začínám se bát. Protože není daleko den, kdy Vladimír Vladimírovič spolu s panem Trumpem dostanou v Oslo Nobelovu cenu za mír.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial