Rozbitá měsíční sonda je pro Rusko horší než smrt Prigožina

V delší perspektivě to tak určitě je. Neúspěch Luny – 25 je pádným důkazem krachu ruského kosmického programu. Smrt Prigožina pouze dokazuje mafiánkou podstatu Ruska a válku gangů.

Osud šéfa ruské teroristické odnože Wagnerovci Jevgenije Prigožina se naplnil. Věřit v objektivní vyšetřování příčin pádu letadla v putinovském Rusku může jen totální naiva. Řekl bych, že vrchní gangster nechal odstranit neposlušného člena gangu. To se jeví jako nejpravděpodobnější varianta.

Krach projektu sondy Luna-25, která se rozbila o povrch Měsíce, má však horší dopad na prestiž Ruska, protože dokazuje jeho vnitřní slabost. Nejsem odborníkem na dobývání Vesmíru a proto jsem požádal o vyjádření ruského podnikatele Vitalije Ginzburga jehož firma vyrábějící bezpečnostní systémy kdysi spolupracovala i se státní ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Čili se jedná o poměrně kompetentního člověka, který problematice rozumí.

Neúspěch Ruska je o to víc bolestnější, že mu to natřela i Indie, jejíž sonda Čandraján-3 před několika dny úspěšně přistála nedaleko jižního pólu Měsíce.

Kromě aktuálního komentáře pana Ginzburga jsem připojil i linky na jeho dva starší příspěvky, které dokazují, že ruský vesmírný program je téměř v troskách.

Luna-25 je jediný z projektů, který Roskosmos realizoval a to ještě se špatným koncem. Jedním z důvodů byl jistě fakt, že měsíční sonda se stavěla dlouhých 18 let. Na jejím neúspěchu mají podíl i západní sankce, které Rusku brání v dovozu potřebných komponentů a tím mu působí velké problémy. Vzlétnout sonda ještě stačila, přistát už ne.

Ruské dobývání Vesmíru je zkrátka v koncích. Příčin je dost, výrazně snížený rozpočet Roskosmosu, nízká produktivita práce, kdy osm tisíc pracovníků Američana Elona Muska je stejně výkonných jak 200 tisíc zaměstnanců Roskosmosu, dále bídné platy zaměstnanců (tedy s výjimkou nejvyššího vedení) a především masivní korupce. Odhaduje se, že až 50% rozpočtu ruské státní kosmické agentury končí ve formě úplatků a předražených zakázek na kontech prokremelských oligarchů. Potom Putinovi řeči o ruských orbitálních stanicích, letu na Mars atd. působí akorát směšně.

Na druhé straně jsou varovná slova Vitalije Ginzburga, že pád sondy na Měsíci nikoho neohrožuje, hrozbou pro svět je samotné putinovské Rusko.

Pád sondy na Měsíc nikoho neohrožuje, hrozbou je samotné Rusko | FORUM 24

Ruská kosmonautika na Američany nestačí a bude hůř  | FORUM 24

SANKCE: Roskosmos krachuje – Neviditelný pes (lidovky.cz)

Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana Rybnická
Hana Rybnická
9 měsíců před

Jen by mne jednou zajímalo, zda se jednoho vesmírně vzdáleného krásného dne podaří ze státu jako je Rusko vytvořit něco zdaleka podobného demokratickým a lidským poměrům.

Tomáš Vodvářka
Admin
9 měsíců před
Reply to  Hana Rybnická

Milá paní Rybnická, údajně je životaschopnost planety Země ještě asi na 5 miliard let. Takže to vidím pozitivně, určitě se to jednou podaří.

Hana Rybnická
Hana Rybnická
9 měsíců před

Musela jsem se trochu pousmát, i když mi zrovna k smíchu není, 89letý manžel slábne a slábne. Nicméně, úsměv mi hned přešel. Jen když si pomyslím, že to bude pravděpodobně stát další miliony lidských životů, krev a bídu. Nechápu, že si to ti zodpovědní neuvědomí, jsou to přece VLASTNÍ mladí lidé a pozitivní práce je vzhledem k bídnému stavu ruské občanské společnosti právě více než dost. Člověk by zoufal.

Vlv
Vlv
9 měsíců před

Pokud ovsem Vladimira Vladimirovice nepopande rapl a nevyda rozkaz: Konec Mira.

Bohumil Michal
Bohumil Michal
9 měsíců před

A ještě do ran Roskosmosu nasypali sůl Indové, když o pár dní později úspěšně přistáli.
Pokud jde o Prigožina, je skoro jedno, jestli je mrtvý nebo není – jen letadlo spadlo, už jsou hroby Wagnerovců srovnány se zemí. Wagnerovci, jako asi nejefektivnější ruská síla na Ukrajině, jsou mimo hru.

Tomáš Vodvářka
Admin
9 měsíců před
Reply to  Bohumil Michal

Jsem stejného názoru. Budou „rozmělněni“ do armády, postupně pak na frontě nasazováni do kací, z nichž se již nevrátí. Případně občas vypadnou z okna či sní něco zkaženého.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial