Rodiče, neupírejte svým dětem právo na dědu!!!

Co se to v mladých rodinách děje, že děti tak málo znají své nejbližší? Děda přece nepatří mezi zakázaná slova. Nenastal náhodou pravý čas, aby společnost přestala přehlížet důležitou roli dědů?

Před časem se ptala moje kamarádka, učitelka žáků pátých tříd, jestli vědí, jaké zaměstnání má nebo měl jejich dědeček, a jaké příjmení má otec jejich maminky. Většina dětí na to vůbec neuměla odpovědět. Jenže mnoho žáků nevědělo ani tu snazší variantu, jaké příjmení má děda z otcovy strany, ačkoli právě oni s ním mají příjmení společné. Převážná většina znala jen jméno křestní a odpovídala ve stylu: „no přece děda Karel“. Když mi kamarádka školní příhodu vyprávěla, bylo mi smutno. Co se to v dnešních mladých rodinách děje, že děti tak málo znají své nejbližší? Děda přece nepatří mezi zakázaná slova. Nenastal náhodou už ten pravý čas, aby společnost přestala přehlížet důležitou roli dědů?

Dědové bývají zábavní, nejsou při hlídání vnoučat úzkostní na každou maličkost, sem tam nějaké to ušpinění je nestresuje, ve společnosti vnoučat bývají hraví a stávají se z nich znovu kluci. Pro děti je báječné, když se podaří dobrý vztah s oběma dědečky vybudovat. Většina dědů přestává být ve společnosti dětí svých dětí věčně nespokojenými morousy, kteří mají rádi jen své pohodlí a klid. A pro děti bývá zábavné i poučné, že i jejich táta či máma mají někoho, koho musí občas poslouchat, před kým mají respekt a komu projevují lásku a úctu. Je to pro ně nenápadný vzor i model do budoucna hodný následování. A na příkladu dědy si vnoučata časem mimoděk uvědomí, že i jejich momentálně fyzicky zdatný a věčně něčím zaměstnaný táta bude taky jednou potřebovat ke čtení brýle, večer si potře bylinkovým gelem kolena a občas si nebude moct vzpomenout, s kým že to bude hrát ve středu v televizi Barcelona. Já své dva dědečky už dávno nemám, ale vzpomínám na ně s láskou.

Jeden děda byl manuálně zručný zemědělec. Dokázal na políčku vypěstovat všechny užitečné plodiny, jimiž zásobil rodinu a krmil chov králíků. Dovedl šít kožené brašny a koňská sedla. Uměl to se dřevem. Králíkárny si stloukal zásadně sám. Mně jako malé holčičce vyrobil nádherný zahradní altánek, kde jsem měla své malé království. Uměl hrát perfektně na trubku, velmi obstojně na několik dalších hudebních nástrojů a vyprávět veselé historky z doby, kdy hrál v taneční kapele.

Druhý děda byl technický nešika. Jednou si chtěl vyzkoušet jízdu na motorce, ale neuměl ji zastavit. Proto na ní jezdil po mnoha okolních vesnicích pořád dokola tak dlouho, dokud mu nedošel benzín. Zato byl poctivý cestář, který v zimě nesčetněkrát celou noc v třeskutém mrazu ručně prohazoval a sypal dvoukilometrovou silnici vedoucí od nich ze vsi do města, aby se ráno dostali lidi do práce a děti do školy. Byl to chlap, který se nikoho nebál a uměl všechno zařídit. Za druhé světové války nasazoval za celou vesnici vlastní krk, když jako člen obecní rady, mající v referátu záležitosti zemědělské, kryl před německým úředníkem při pravidelném soupisu hospodářských zvířat všechny (velké sedláky i malé záhumenkáře), kdo v jejich obci dělali načerno domácí zabíjačky, aby si v těžkých časech přilepšili. Děda kouřil fajfku, rád chodil do hospůdky na pivo a vždycky mi odtud přinesl čokoládu.

Tohle všechno jsem o svých dědečcích věděla od malička. Něco mi vyprávěli sami dědové, něco později moji rodiče. Teď bych se chtěla zeptat současných rodičů… jste si jisti, že vaše děti vědí o vašich rodičích alespoň to, na co se ptala žáků paní učitelka v úvodu mého článku? Znají jejich příjmení a povolání? Dokáží z jejich života vyprávět nějakou historku?

A co vy? Dopřejete svým tátům možnost pohlídat vaše děti alespoň tak často, aby si mezi sebou stihli vybudovat ten báječný dědečkovsko-vnoučkovský vztah? Věřte, že až bude mít váš syn dredy až na ramena a dcera bederní kérku, už jim stloukání ptačí budky a výlet s dědou do ZOO nebudou připadat jako atraktivní volnočasová aktivita. Ten pravý čas na cokoli je totiž vždycky právě TEĎ!

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
9 měsíců před

Fajnový povídání, Zdenko. Jeden můj děda se vytratil dříve, než jsem se narodil. Druhý v mých 10 letech věku a moje vzpomínky jsou matné. Co mi utkvělo v paměti, byla jeho zahrada, kde pěstoval rybíz a angrešt, Vždycky si u toho zpíval. Mám nějakou fotku, kdy mně drží na klíně jako mimino.
Já pevně věřím, že se tak nějak dám dohromady s vnučkou Olgou Magdalénou a že se dožiju i toho, že budeme spiklenci proti jejím rodičům.

Jan Šik
9 měsíců před

Dnes je hlavní problém ten, že se sice hodně mluví ale málo komunikuje. Mezi těmito dvěma slovy je totiž dost velký rozdíl. Děkuji za článek a přeji hezký den

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial