Natálka a žháři – aktuální obraz boje za právo na svou pravdu

Psal se rok 2009, 19. duben, a pár mladých mužů se svobodným většinovým názorem na „černou romskou verbež“ ve Vítkově rozhodlo, že do okna vytipovaného domku vhodí zápalnou lahev. Vypukl požár, a pokud z toho všeho zůstalo společnosti cosi v paměti, je to tehdy asi dvouletá holčička, kterou postihlo popálení vysokého stupně na 80 procentech těla i obličeje. Žhářům byl právě tento týden nepravomocně prominutý trest z jedné jeho třetiny. Kauza ožívá, což je z mnoha i jiných důvodů jen dobře…nejen pro sazbu, která pro poškozené nevyznívá spravedlivě.

…měla by totiž být rozsáhlejším mementem pro všechny bojovníky za práva na názory o jakýchkoli menšinách. Měla by být fatální ukázkou s dopady pro všechny, kteří lobují za právo na dezinformace a jejich publicitu, a za bezbřehou – prý demokratickou, svobodu slova.

Kauza o vítkovském žhářském útoku je k nalezení na Wikipedii, dokonce se dočteme i o pokusech tehdejší obhajoby, kdy mělo jít o budovu zchátralou, a ta by přece měla být prázdná, byť i ti méně duchem nadaní tuší celá léta jedno. Dárek Adolfu Hitlerovi k narozeninám se nedává v podobě  úmyslně založeného požáru opuštěného domku ve stavu chatrném. Poznámkou budiž – i bydlení v chlévě, pokud jeho tašky nezabíjejí kolemjdoucí, je svobodou, jestliže chceme se svobodou hned zpočátku operovat v diskuzích o svobodě slova a našich konáních. Dočteme se v článku Wikipedie dál o počtu zúčastněných – 12 „spravedlivých“, 8 popálených, dočteme se o jistém dobíhání kauzy v podezření zavraždění jednoho ze soudců, také o celkové částce z našeho státního rozpočtu v oblasti zdravotních náprav napadené, tedy plastických operacích (probíhají dodnes mimochodem – Natálce je patnáct). Dál je tu zmínka o názorech politiků těsně po útoku, je tu i zmínka o následném přiznání žhářů.

V současných čerstvých článcích mapujících proces právě možného omilostnění dvou odsouzených se zas dočteme o jejich upřímném zalitování, o své přiznané mladické nerozvážnosti.

Co si tak lze vybavit, je tehdy též, ne už sice vrchol, leč přece jen, dojezd nabušených pravdomluvných populárních textů skupiny Orlík. Její frontmeni David Matásek a Daniel Landa jsou dávno v zalitování taktéž; tohle skinheadské období je „přece“ už dávno za nimi. Následně – když zůstaneme v hudební branži –  za pár let dál pak svedeme bitvu o pískání romského hudebníka Radka Bangy na Slavících, kde jsme dali demokraticky prostor slávy populární skupině Ortel, která svobodně kašle na korektnost – říká přece většinovou a umlčovanou pravdu o černých imigrantech. Tu, kterou se nám třeba „bruselská vrchnost“ a ti první takzvaní „progresivisté“ snaží vehementně vzít: braňme proto svobodu slova, braňme právo na názor, braňme své tradiční správné nahlížení světa…naše křesťanské hodnoty. Jak často tohle dneska čteme? Braňme konzervativní podstatu starého dobrého světa, nejen čteme, ale i posloucháme. Slova političky a senátorky, které nevkus v rámci daného okamžiku, nedovzdělání ducha a mysli, nebrání po vraždě dvou homosexuálů na Slovensku přispěchat a mediálně zavzdychat, jak svoboda projevu má teď zas už o dost trnitější cestu, když se stalo „tohle“. Přispěchají ji v době nejméně vhodné na jakékoli debaty podpořit ti a tihle, přispěchá ji podpořit významný publicista Neff, přispěchají jiní, kteří jdou přece bránit veličinu: svobodu slova. „No tak já mám názor, ty máš názor – proč bys ho nesměl říct?“ … utkví z rozhovoru – jinak moc fajn rozhlasové letní relace Českého rozhlasu Dvojky právě s Astonem, jak pana Neffa známe. V době léta, kdy bylo před kauzou Tepláreň.

Názor je možná kdesi na začátku pouhý názor. Ale právě ti znalí mediálního prostředí, nebo ti s politickou odpovědností mají zvláště v dobách nepříjemných třecích ploch vidět důsledky některých svých názorů, ne – opravdu neplatí – za konání lidí dalších nejsem vůbec zodpovědný. Vím-li o své moci leccos ovlivnit – jako známé hudební skupiny Orlík, Ortel, pánové Klaus, Paroubek, senátorka Kovářová, lékaři Peková a Šmucler a mnozí jiní – a nakonec i paní Kovářovou obhajující novinář a spisovatel Neff…je tohle pak o trochu víc osobní part. Lidi prostě své idoly slyší. A zvlášť něco slyšívají lidi vskutku všelijací rádi. Názor mívává důsledky a do historie našich babiček a šesti let hrůzy s kremačními pecemi, co očišťují svět od jinakostí, se vracet snad nemusíme.  Důsledky dnešní vídáme. Nezablokování věcí nebezpečně šířených, jako je rasismus a xenofobie, důsledky svobodného šíření pseudoinformací, poupravených informací o dávkách a výhodách, Romům, momentálně přibarvené informace o finančních dávkách Ukrajincům, o tom, co homosexuálové nakonec naší blahosklonnou „benevolencí“ způsobí tradiční rodinné politice založené na tradičním Písmu, o tom, kam svět spěje, když budeme naslouchat tranasgender problematice. Důsledky názorů, které na začátku jako svoboda v nekorektnosti v svém producírování znamenají obdiv, za pár měsíců či několik málo let už jsou těm méně vzdělaným legitimizací jejich průvodů s šibenicemi. Za některých příhodných podmínek i nástupem radikálního řešení, kdy nastupuje zápalná lahev nebo střelba v klubech stejnopohlavních. Názory, které jako svobodně „necenzurované“ zanechávají nakonec mrtvé.

Názor, jak vidno, trochu ošemetná záležitost, pokud za ním při jeho mediálním zveřejnění nevidím možný konečný důsledek. Pro někoho v nevratných změnách životních, v problematice nevratných zásahů do životů druhých, tedy skutečně do života jako kategorie nejvyšší – život, nebo smrt.

Natálka je patnáctiletá slečna. Nikdy nebude věřit lidem, nechtějme se nacházet v duši a kůži někoho, kdo se se sebou denně utkává v pohledu do zrcadla a kdo kolem sebe ruku v ruce s tím vidí to jiné, hezké, co je dopřáno každému, jemuž se její osud vyhnul a co nikdy nebude dopřáno jí.  Představme si své děti každý, než se brilantně rozepíšeme o tom, co nám vadí na jinakostech, a vecpěme se do pocitu jejího a jejích rodičů – a tedy: čemu dáváme vršením své pravdy potenciální mohutná křídla.

Natálčini žháři jsou výsledkem doby, která přece viděla věci jasně a správně. A kdy jsme se nadechli už naplno svobody „TO“ hlasitě říct. Všechno. Bez nějaké protivné totalitní cenzury.

Kauza vítkovských žhářů je dodnes špílcem nejen o tom, kam vedou naše protiromské nálady, kterým zdaleka ani dneska není konec. Je varujícím špílcem pro věci další, je o tom, jak to někdy dopadá, když chodí svoboda v promenádě a kdy si ale zapomněla obléct vyšší morálku aspoň jako tričko. Kterému se říká strategická zodpovědnost.

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
17 dní před

Díky, panî Radko, že jste nám, na pozadí tohoto smutného případu, připomněla takové ty malé velké věci, na které máme v běhu a starostech dnů všedních tendenci nemyslet.
Já jsem si při čtení také hned vzpomněla na paní primářku popáleninového centra z FNO Ostrava, Zdeňku Crkvenjaš. Slyšela jsem jí na přednášce mluvit o operacích, které musela Natálka absolvovat. Mluvila s velkou erudicí a současně s úctou a něhou. Bylo vidět, že jí ten případ prostoupil celou. Pěkný večer přeji.

Adéla Vodvářková
Admin
18 dní před

Díky za tenhle článek, Radko.

Filip Vracovský
Filip Vracovský
18 dní před

No Radko, tradičně se dokážete podívat trochu jinam než většina… A jak psal pan Šik, v posledním odstavci je naprosto všechno skvěle shrnuto.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
18 dní před

👍

Michaela Klímová
18 dní před

Svoboda všeho, co má kdo říct. A kdo se dnes ohání totalitou… Za to se platí 👍

Michaela Klímová
17 dní před

Těch 12 a ti dva v lochu naopak další miliony státu odčerpali. Pár loserů má své hrdiny (viz diskuze na téma jejich propuštění), pár lidí zkažený život, hoši se jdou otřepat a stát platí a platí…

Jan Šik
18 dní před

Radko, ten poslední odstavec by se měl vyvěsit na školách a učilištích. Děkuji za článek a přeji krásný vikend

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial