Poznámka k blogu pana Flašky

Pan Flaška dnes napsal jistě potřebný článek, není uveřejněný jen tady. Článek, jehož obsah vzbudí a bude budit emoce, řeklo by se spravedlivě. Donekonečna mě mrzí, že se však v bobtnajících diskuzích léta rádo zapomíná na okolnosti doby, kdy si diskutéři dosazují Václava Havla jako nějaký pseudoetalon, který selhal.

Budu k tomu mít jen drobnou poznámku, sice jsem ji takto uváděla v diskuzi u pana Flašky, ale zřejmě technickým selháním se toto mé psaní u něj ztratilo…

Věci mají vždycky postup. Proto je tak nesmírně důležité neodbýt tvorbu zákona a skutečně vědět, jakým zásahem měnit ústavu, a věci s možnými dopady tak skutečně precizně promýšlet. Ale tohle je skutečně záležitostí zodpovědného parlamentu a senátu a také je mnohé dáno charakterem ústavního soudce – už zas vidím, jak se vlna kritiky snese jen na hlavu Václava Havla, jehož vliv za potrestání – nepotrestání se skutečně (jako u prvního na ráně) nadceňuje. Tedy pokud jsme striktně a tvrdě neučinili odtržení od své minulosti jako projev, že se soudním systémem a zákony doby totality nesouhlasíme, nezakázali jsme a nechali demokraticky KSČ jako stranu v parlamentu, ať se tedy vidí- bohužel…dali jsme tím i cosi najevo.

Existuje dokonce letité právní dilema i kolem smrti mistra Jana Husa, ale protože morálka ční nad zákonem – staré rytířské heslo těch nejlepších právníků – papež Jan Pavel II. se v desetiletí duchovní obnovy devadesátých let českému národu za tuto smrt omluvil…Podle tehdejšího náhledu na právo byl však skutečně odsouzen MJH podle tehdejší stávající normy. Stejně a bohužel tak i popravená paní Milada Horáková. Že to je zcela neslučitelné s morálkou, ať je zákon zákonem, víme všichni.

Do politiky by jako memento těchto věcí proto měli vstupovat nikoli fanatici a kariéristé bez znalostí historické mapy, ale morální jedinci, kteří široce věci zvažují a vědí, co se v případě udělení jisté milosti na ně všechno jako dopad nabaluje.

Jakkoli s věcí bude velmi prvoplánově spojován altruismus Václava Havla, nebyl jediným, kdo mohl v době, která se už zdála usazenější než počátek – v němž si Havel velice dobře uvědomoval, jak propletené vztahy s KSČ všemi rodinami jsou – nebyl jediným, kdo mohl o zákaz strany prostřednictvím změny legislativy usilovat. Ráda k tomu jen připomenu, že systém decentnějších domluv s premiérem Adamcem, balanc dosáhnout svého, a to právě v rámci zákonů země, byl právě tím důležitým momentem, kdy jsme jako země posttotalitní vykázali demokracii v kostech na první dobrou, zvládli jsme to ze všech států nejlépe a žijeme z té euforie naší lepší pověsti jistého gesta dodnes. Kdo nadává na dobu a spílá Havlovi za jeho filosofický a morální přesah, nechť zaskočí k voličům ODS, kde se velmi brzy začal razit šikovný pragmatismus s podstatou radši všechno rychle zapomenout a kdy se myšlenky všemožných spravedlností začaly mělnit, vyústěno Václavem Klausem dokonale.

Nepotrestání těch, co si potrestání zaslouží, je skutečně chybou s velmi pozdními nefunkčními nápravami. Nemělo by ale sloužit jako manipulační klacek  některých, co nevidí a vidět nechtějí, díky čemu jsme dnes svobodní.

Subscribe
Upozornit na
guest

11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 měsíc před

Radko jste trochu něco jako bílá vrána. Hejno Vás uklove. Je úplně jedno, jestli se držíte zpátky, jako posledních pár týdnů, nebo ne… Musím říct, že jsem si Váš článek po zveřejnění docela rád přečetl a nikdy by mě nenapadlo kam to zase povede. Každopádně vzhledem k tomu , že se rozhodně necítím být v jednom klubu s panem Flaškou , ani panem Konrádem a z pana Dvořáka je mi nevolno… Prosím tedy definitivně Adélu, nebo Tomáše o konečný výmaz z tohoto prostoru. Nechci nikoho stavět do nepříjemných situací a před volby, které třeba nechce činit. Byl jsem tu rád,… Číst vice »

Michaela Klímová
1 měsíc před

Citlivě zachycená a potřebně vystižená jemná nuance, díky.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

Radko, nemyslím si, že Tomáš Flaška nějak zásadně obviňuje Václava Havla z toho, co ve svém článku popisuje. Jistě, mohl v jisté euforii žádat více a jsem si jist, že doba listopad 1989 až polovina roku 1990 by bývala příznivě nakloněna radikalismu, jak zamést s rudou svoločí. Že tak neučinil, mu slouží ke cti, na druhé straně nejspíše počítal s jakousi sebereflexí těch, kteří se provinili lidsky proti humanitnímu smyslu bytí. Nestalo se a doba pozdější pak byla (a v jistém ohledu doposud je), kontaminována nevyrovnáním se s minulostí. Právě proto jsme nuceni pohlížet na odulou tvář kupř. bývalého ministra… Číst vice »

Jara Rankova
Jara Rankova
1 měsíc před

Snazim se zastat pana Flasky, stale se mu mota do diskusi Svaty deda Stejskal, je to ponizujici pro dedu S., ale on jinak neda, skoda – nici tim diskuse u pana Flasky.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial