To jsou ale vykuci ty české firmy

Ono by to zapadlo jako jedna zpráva z mnoha. Ale stačí trochu počítat. Dva distributoři čínské firmy Xiaomi byli v kartelu a dostali pokutu. Ale to pozadí je zajímavé.

Společnosti Beryko a Witty takto nezákonně působily od začátku roku 2018 do května 2019. V tom momentě se ve společnosti Witty hnulo svědomí a celou věc oznámila Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nakonec rozhodl, že společnost Beryko zaplatí pokutu 24,5 milionu korun a společnost Witty z toho vyvázla beztrestně, protože ÚOHS na ni uplatnil tzv. Program shovívavosti (protože to napráskala).

Když jsem si to přečetl, tak jsem se musel smát. To je přeci nádherný způsob jak odrovnat konkurenta. Budu se tvářit jako nejlepší kamarád, uzavřu s ním kartel a pak ten kartel udám a budu se před úřady pro změnu tvářit jako ten hodný. A úřady mě patřičně odmění, já vyváznu bez trestu a konkurenta zařízne pokuta. No není to půvabné?

Ale oni jsou to asi oba stejní ptáčci. Ve zmiňovaném článku se píše, že společnost Beryko měla v roce 2021 tržby 2,5 miliardy korun a zisk po zdanění 56 milionů. Tedy něco přes 2%. Společnost Witty měla v roce 2020 tržby 1.9 miliardy a zisk 12 milionů. Tak to je dokonce necelé 1%!

Tak tady se už usmívám poněkud více. Tomuhle se říká optimalizace zisku. Pokud by ty společnosti opravdu reálně hospodařily s takovým obratem a takovým miniziskem, tak by je jako dovozce čínského zboží musela rozhodit i nepatrná změna kurzu. Nebo jakýkoliv jiný nečekaný výkyv. Ta procenta zisku jsou prostě k smíchu.

Tady je podle mě prostor pro Finanční úřad a jeho hloubkovou kontrolu. Ale hlavně nevím co si myslet o výši té pokuty. Vzhledem k ziskům společnosti Beryko se jedná o jejich výdělek za půl roku. To je samozřejmě citlivé. Vzhledem k obratu pak jde o směšný peníz na pivo. Tak co je správně?

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Admin
5 měsíců před

Nemá v nich nějaký podíl náš všehoschopný Andrej?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial