Ruský průnik do informací o ukrajinské protiofenzívě?

Nevím. Osobně dost pochybuji. Vysvětlím proč. Ale je na to potřeba příklad. A ten najdeme ve strhujícím příběhu o nahánění německé bitevní lodi Bismarck britským námořnictvem za druhé světové války.

Jako kluk jsem hltal napínavé vyprávění knihy Miloše Hubáčka Moře v plamenech. Poté co Bismarck potopil pýchu britského námořnictva křižník Hood, tak britská admiralita nasadila na honbu na něj snad všechny lodě, které měla po ruce. Ale Bismarck unikal. Jeho antény sice stále přijímaly radarové signály z britských lodí, ale kapitán nevěděl, že už jsou tak slabé, že se neodrazí a na britské lodě se nevrátí.

Kapitán Bismarcka si tak myslel, že Britové o něm vědí, byť to nebyla pravda. A odvysílal do Berlína zašifrovanou depeši, kde popsal svou situaci a své plány.

Miloš Hubáček pak poutavě vypráví, jak zoufalí Britové onu depeši zachytili na několika místech, podle triangulace zjistili polohu Bismarcka a podle jeho předchozího pohybu i úmysl zamířit do Biskajského zálivu a mohli nalíčit smrtelné přivítání.

Miloš Hubáček tomu samozřejmě věřil, nic jiného tenkrát nebylo k dispozici. Na to vyhodnocení potřeboval i několik odstavců textu. Jenže 50 let po válce Britové odtajnili archívy a vyšlo najevo, že už uměli dešifrovat německé zprávy. Tak jim kapitán Bismarcka vlastně sdělil kde je a co chystá. Naservíroval jim to jak dortík na talířku.

A o tom to ve světě špionáže je. Když se dostanete k super tajným informacím, musíte s těmi informacemi zacházet ještě tajněji než protivník. Ten nesmí vědět, že ty informace máte. Pak by přijal protiopatření a další informace byste již neměli. Je to utajování utajeného. Nikdo neprozradí co ví. Tyto špionážní informace se drží v ještě větší tajnosti než informace o bezpečnosti vlastní země.

A tak zpráva o tom, že unikly na internet plány ukrajinského útoku a že za tím stojí Moskva ve mně vzbuzují spíše úsměv. Pokud by Moskva ty plány získala, tak by je netroubila do světa, ale přizpůsobila by jim své obranné plány a na Ukrajince se pěkně připravila.

Tohle spíše vypadá jako klasická zpravodajská hra o podsouvání dezinformací, znejisťování protivníka, o jeho psychologickém naleptávání. A je to dobře. Aspoň Moskva zakouší vlastní medicínu.

Subscribe
Upozornit na
guest

26 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před

Neuvěřitelné.

Jara Rankova
Jara Rankova
7 měsíců před

Pne Tomasi, jedna se o tyto informace? Dost se o tom zde mluvi a pise v novinach:
Pentagon leaks: Spring offensive downplayed and other key …

  1. https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65238951
  2. WebApr 11, 2023 · Spring offensive could produce ‚modest gains‘. Ukraine is currently preparing a dozen new brigades for an offensive that could begin within weeks. The documents say when the brigades will be ready …
Adéla Vodvářková
Admin
7 měsíců před

Dobrý den pane Flaško, pan Stejskal mi napsal e-mail s žádostí o vymazání veškerých jeho článků a komentářů z Blogosféry. Vyhověla jsem mu.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
7 měsíců před

Hlavně že tu může řádit Viktorka. A administrace nic.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před

Jj, stejně jako na i-dnes. Však ono jim to tady třeba někdy dojde…

Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před

Logické zakončení. Vůbec se mu nedivím. Ještě byste měla smazat příspěvky, které si p. Stejskala berou do úst, aniž by se mohl bránit. Aby to bylo fér. Tohle teda není a pište si všichni co chcete.

Adéla Vodvářková
Admin
7 měsíců před
Reply to  Jiří Konrád

To jistě nebude potřeba, pan Stejskal přece odešel na vlastní žádost, a pak on sám také na iDnes psal o lidech, kteří tam nemají zřízený účet, takže nemohli reagovat. Pane Dvořáku – jestli si představujete, že administrace bude napomínat diskutéry jako malé děti, aby se k sobě chovali slušně, tak za sebe vás asi zklamu, ale můžete to zkusit navrhnout tátovi. Myslím, že Radka a pan Stejskal si nemají co vyčítat, přestože vy to můžete vidět jinak. Kdybych měla z pozice adminky nějak zasáhnout, nejspíš bych dala ban jim oběma, ale to na BS moc neděláme, komentáře diskutujících téměř nemažeme.… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před

Nevypadá to tak. Právě mně bylo doporučeno vaší top blogerkou, ať se věnuji raději onanii… Takhle reaguje na slušný příspěvek. Takže asi tak. Přeji hodně čtenářů, ovšem já už jím nebudu.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
7 měsíců před
Reply to  Jiří Konrád

Paní Adéla mi napsala, že nejsme malé děti, aby jim dělala vychovatelku. Problém, když se tu někdo jak dítko nezvedené chová. Zdravím!

Jara Rankova
Jara Rankova
7 měsíců před
Reply to  Pavel Dvořák

Skoda, ze nekolik lidi zneuziva Blogosferu na „detinske“ stiznosti, neznam vek tech neustale protestujicich proti necemu a nekomu, ale znam je z diskusi na iDnes a nikdy tam zadnymi hvezdami svymi prispevky nebyli.
Pripomina mi to navstevy Domovu duchodcu, nebo zacinajicich prvnacku ve skole. Vetsinou se nejedna o clanky, pod nimiz si stezuji. Na to je dobra odpoved v anglictine: grow up!

Last edited 7 měsíců před by Jara Rankova
Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před
Reply to  Jara Rankova

Škoda, že několik lidí zneužívá Blogosféru k vyřizování osobních sporů z minulosti a z úplně jiných webů… Zmíněná osoba nakonec svoje „příspěvky“ a reakce sama smazala. Zřejmě si později uvědomila, do jakého světla ji to zde mezi svými přáteli vrhá.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
7 měsíců před
Reply to  Jiří Konrád

Jinak zdráva? Nespletla jste se? Vy reagujete neustále na mě, dlouhé nesmysly, kterým asi rozumíte jen sama… A zásadně potřebujete mít poslední slovo. Už mě laskavě nechte být. Co mělo být mezi námi uzavřeno? Já jen reagoval v diskuzi pod vaším blogem, kde jsem si dokonce dovolil váš pohled akceptovat. Vy jste mně oplatila hloupou reakcí ve smyslu „Flaška Konrád company“, pak mě citoval p. Stejskal, vy jste ho smazala a opět ve svém příspěvku použila moje jméno ne zrovna pozitivně. Pak zahrádka, sex, onanie. Pouze se bráním vašim atakům.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
7 měsíců před

Paní Adélo, doporučuji knihu Plovoucí ostrov (Julius Verne). Jak dopadla snaha vytvořit ideální svět pro vyvolené.
A podívejte se, kam se dostal Neviditelný pes.
W.Ch. řekl, že demokracie je jako anglický trávník. Nepotřebuje toho moc, jen zalévat a přistřihovat. Jen se to musí dělat aspoň 100 let.
Ovšem to přistřihování se musí dělat všude stejně.

Adéla Vodvářková
Admin
7 měsíců před
Reply to  Pavel Dvořák

S připomínkami k administraci Blogosféry se prosím obracejte na TV, pane Dvořáku.

Kam se dostal Neviditelný pes?

Filip Vracovský
Filip Vracovský
7 měsíců před

S přihlédnutím k tomu jak táta po Santiagu září, bych byl i pro podotknout co p. Dvořák netuší, neboť diskutéry neobesílal… počkal bych s tím obracením ještě tři týdny. Pokud někomu z fighterů na něm skutečně záleží, jistě to chvíli vydrží.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
7 měsíců před

Paní Vodvářková, jak dopadl na NP pan TV, se zeptejte jeho. Jinak, zajděte a podiskutujte. Je to inspirující.

Adéla Vodvářková
Admin
7 měsíců před
Reply to  Pavel Dvořák

Zběžně jsem tam koukala, fakt nevím, na co narážíte. Myslela jsem, že mi dáte nějaký insight, ale vím, že tyhle vědoucí kryptické komentáře jsou tak trochu vaše specialita, tak to asi nechám ležet. Nemám moc čas být na jiných webech. Jestli tam kritizují BS nebo tátu, tak je to samozřejmě strašlivé a je mi to moc líto, ale je to tak nějak pod moji rozlišovací úroveň. Chtěla jsem Vám jen co nejzdvořileji napsat, že BS je soukromý klub, který zatím neusiluje l co největší otevřenost, takže nemá moc smysl nám to vyčítat, a pak taky abyste příště veškeré Vaše výtky… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
7 měsíců před

Tady jeden „insajt“, mám hledat další?
„J. Trubač 10.4.2023 22:37mě žíla hněvu bytní, když musím Nefe číst ty tvoje naprosté hovadiny a urážky lidí, jsi hanebný ksindl, a zapoměl jsi, že rusák neumí udělat budík, aby si se blbečku nedivil. Pan Hájek je frajer, ty jsi nula. Tchombe“
Takže Vy nahlédnete jednou a víte vše. Kdežto já to procházím skoro denně, a nevím o tom nic.

Adéla Vodvářková
Admin
7 měsíců před
Reply to  Pavel Dvořák

Omlouvám se, pane Dvořáku, ale vůbec jsem teď nepochopila, jak se to vztahuje k BS? Měla bych znát toho autora? Kdo je pan Hájek?
A copak jsem někde řekla, že já vím vše a vy nic?

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
7 měsíců před

Jen jsem chtěl poukázat na úroveň diskuse na NP. Pan Neff tam nechává působit prakticky každého. Dvakrát jsem mu psal, aby se alespoň proti největším sprosťákům ohradil, nereagoval na to. NP bývával platformou pro solidní autory a diskutující, dávno tomu. Diskuse na blog dr. Vodvářky byla také síla, dalo by se to najít.
Zběžně jsem tam koukala, fakt nevím, na co narážíte.“ Tak jsem přihodil vzorek.
Naše společnost hrubne. Mně to, s dovolením, vadí.

Adéla Vodvářková
Admin
7 měsíců před
Reply to  Pavel Dvořák

Jo takhle, už chápu. No, do jisté míry s Vámi souhlasím, ale sám vidíte, že s panem Neffem jste nehnul, a táta taky razí celkem srozumitelný postoj, že za to, jak se tu prezentují, jsou si všichni zúčastnění zodpovědní sami. Já se mu nedivím, on by si totiž každý tu administrátorskou nestrannost představoval jinak. Ostatně i když jsem se do toho vložila naposledy teď o Velikonocích, vlastně nikdo s mým zásahem spokojený nebyl. Každý tu spravedlnost vidí trošku někde jinde. Navíc, když už táta výjimečně nějaký krok udělal, požádal například diskutující, aby už nějaká témata opustili, nebo aby na sebe… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial