Velkopáteční zpráva o nás, co ukřižujeme všechno

Když čtu v poslední době na iDNES blogu i tady na Blogosféře ta prostor přetékající přemoudřelá moudra, jací neschopáci už jako jediní využívají tu strašnou instituci Česká pošta, jak a kdo se brání digitálnímu světu, nebudu zastírat – mám toho plné zuby. Ti samí budou zachvíli zas jinde poněkud ucintaně přitakávat nad ztrácejími se mezilidskými vztahy, jak jde vlastně všechno sešupem dolů.

Do celé struktury České pošty nevidím a obávám se, že do spousty věcí stoprocentně nevidí ani ti, co to tvrdí a píšou: Moloch, nevyplatí se, polyká nemalé peníze, škrtí náš rozpočet, má zaniknout, důchodci nejsou ochotní, to budeme udržovat poštu kvůli neschopným a těm, co se nechtějí učit? Je to dinosaurus, ať zanikne.

Zaprvé – nejsem ráda, že se ruší některé menší pobočky – které sice nejsou digitalizované a plné světelných tabulí, kde třetina lidí stejně neví, co má namáčknout a věci se zdržují stejně. Tyhle malé pobočky mají už dnes omezenější služby, ale právě důchodcům – kteří jsou skutečně tristně vhozeni do našeho tlačítkového světa, na osobní komunikační bázi bohatě stačí a je dobře, že tu pro ně jsou. Jakož jsou pro odlehčení front nablýskanějších digitalizovaných prostor, kde stejně čekáte, ale právě tyhle pobočky tento jev odlehčují nám všem. Leč na tapetě senioři, kteří si už nikdy nepořídí počítač, notebook. Kteří byli vhozeni do tlačítkového světa dávno, ale který je pro ně stejný strašák jako zloděj v domě. Ale oni tu s námi jsou. Několikrát za rok letím za důchodcem, který v bankomatu nechá kartu, nejsem povznesená nad stáří, které může a má právo vykazovat rysy demence, zmatenosti – hraniční stav, kdy přece neobstaráváme každému po sedmdesátce opatrovníka nebo ústav, ale ten stav mysli a duše polekané z neznámého nás čeká přece každého. Těch starých lidí je mi líto, na totálně modernizované poště jim stejně musejí okolní přihlížející pomáhat – nestane se skoro, aby tomu tak nebylo.

Zadruhé – obyčejné pracovnice za přepážkou nemohou za managment, který finance státem věnované zúročil, jak zúročil. Obyčejní pěšáci – ba co říkám – pěšačky z 99 procent, které jsou na poštách ve čtyři ráno a třídí – aby velmi brzy ráno obchodily rajón v nohách s jedenácti kilometry stihnout to do desíti, jedenácti při obsluze tisícovky domácností – jsou ve výsledku s naprosto mizerným platem, za který by nikdo druhý ráno nevstal. Můj kamarád je v pelotonu doručovatelek z dvaceti jediný muž. Tohle jsou pak ti, co poslouchají to, co dnes na Českou poštu poslouchají a jako ti první tuhle lapálii odnesou, jakož odnášejí léta všechno. Příkladem budiž jiná instituce. Halasné fyzické i virtuální pořvávání na průvodčí, jak někdo nesnáší České dráhy, ale sotva desetina z nás tuší, že ČD jsou vpodstatě čtyřmi subjekty – kdy vlaky má někdo jiný, koleje, kvůli kterým výluky, někdo jiný – budovy ve správě někdo jiný – a pak je tu personál ČD, třeba průvodčí, která všechno tohle naše stěžování na bázi naší poloinformovanosti o struktuře ČD za všechny odnese.

Zatřetí – opravdu komunikační prostor si udržuje každá pořádná instituce a moderní stát je moderním tehdy, když vnímá složení obyvatelstva země a je mu k službám. Každá instituce dnes  dává v kyberprostoru možnost čím dál víc těm, kteří mají rádi řešení svých věcí z mobilu a notebooku, ale každá nechává možnost jistých úředních hodin pro vyřízení záležitostí fejs tu fejs s opravdovou lidskou pomocí těm dalším.  Stát, který tímhle (podle některých) má pomalu pohrdat a s nafouknutými tvářemi přetrpět ty staré, neschopné, divné, co se nechtějí učit – je státem poněkud frackovitého charakteru bez sociální podstaty, tedy naprostý protimluv toho, o co pravé moderní státy usilují: Vnímat potřeby všech, kteří jsou obyvateli, to i těch, co si zaslouží širokou péči i v časech, kdy státu svou prací právě už nyní nic neodevzdávají, ale tvořili kdysi jeho materiální hodnoty. Sociálním státem se zaštiťují všichni ve volbách od severu po jih Evropy minimálně. Pro příklad uvedu – ano i zdejší psavci by těžko pohořeli u mladých, kdyby jim jmenovali filmy, hlavně hudební skupiny svých časů jako strop hudební scény, tedy nejen dědeček, co nerozumí počítačům, je dinosaurem, vážení namistrovaní.

Začtvrté – a chápu, že na tuto nostalgickou notu se neuslyší. Jakkoli se pošta musí modernizovat, jakkoli to nezvládá, a dokonce nutí své pracovnice k podružným prodejům a jako celek možná selhává, je tu výrazný element. Komunikace a pomoc. Často právě doručovatelé budí u starých lidí tu největší důvěru. Je tu i den, kdy do jejich domovů někdo zavítá, je to někdo, kdo poradí. Je to někdo, na koho se čeká a kdo je spojnicí i jinou. Znám pošťačku, která lidem odtrženým od obchodů daleko semtam nakupuje, krmí polozbloudilé psy a plní funkci sociální vazby – vypovídat se, aspoň ve dvou třech minutách. Nedokážou to děti, rodina kdesi ve městě, nedokážou tohle noví sousedé, umí tohle pošťačka. Lze to pochopit a nemá se to nevidět – vlastně přirozená vazba s důvěrou, dokonce i ta, že je to kolikrát právě pošťák, který najde seniora ve zdravotních nesnázích, nebo bez života a je prvním oznamovatelem – neotvírá, nedozvoním se – buďme rádi i za tuto smutnou službu.

Zapáté – co my tou digitalizací vlastně chceme? Nedávno se kvůli datovým schránkám odhlásilo poměrně nezanedbatelné množství malých výrobců, farmářů, drobných podnikatelů. Většinou lidí starších. Co to znamená? Na základě toho budou možná dělat načerno, fantazie, jak stát vydělá na daních, protože povinnost dataschránky. Na základě toho ti opravdu poctiví ohlásí zánik regionálních potravin a výrobků a přestanou dávat práci několika lidem ze vsi. Tak co chceme? Rozvinuté spokojené regiony, nějak fungující pohraničí, nebo chceme zase jen centra velkých měst, kde je vše srovnáno podle digitální moderní lajny? Nejsem žádná přehnaná obdivovatelka básníka s tajemstvím…Petra Bezruče, který si ovšem i soudruhy, co z něj chtěli mít reklamu při návštěvě Steinbecka v Československu, dokázal držet od těla, ta historka je moc hezká mimochodem – ale jeho Praha matka měst – Praga caput regni…má opravdu co do sebe. Juchejme v Praze a pak plačme, jak když zajedeme za hranice s Německem, je vám to pohraničí, hleďme, nějaké jiné a lepší. Tohle není jen neumětelství České pošty, to je neumětelství desetiletí zpátky a nekončící dodnes. Nás všech, našich vlád a našeho uvažování. Pošta, zdravotnictví, dobrá územní rozloha průmyslu, motivace spolupráce s hejtmany a radními vyloučenějších lokalit, autobusy a dráhy a obstarání dostupnosti práce, lékařů atd…

Juchejme v Praze a opájejme se, jak je někdo neschopný a stát na něj doplácí. Věru nevím…jen vím, že je dobré nebýt nabob, co to má přece všechno srovnané a dokáže to všechno vysvětlit.

Pokud se bude kdekoli i tady kdokoli cítit se svými frajerskými články o poště a digitalizaci dotčený, ráda bych připomněla, že fouňovská Klausova vidění života v dobách sociálnějšího Havla mi nesmí do baráku stále. Nemůžu za to. Ukřižovat umíme leccos, nahlídnout na sebe a celý problém poněkud pokorněji, by se slušelo. Jen to chtít…

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

😲🙈

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 měsíc před

Pane Konráde Radky je někdy dost a dost , to bez diskuze a myslím, že si je toho vědoma. Ale poslední dny nic špatného nedělá. To vy (i Vy osobně) se chováte jako ubožáci a snažíte si ji ponížit. Opravdu, pokud Vás nebaví masturbace ani zahrádka, jděte se projít, sbírejte známky… a neřešte Kielbergerovou proboha…. Tolik malosti co tady , nebo na blogu páně stýskala jsem dlouho nezažil. Nebude lepší s tím skutečně přestat ?

Filip Vracovský
Filip Vracovský
1 měsíc před

Autorství můžu potvrdit….

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

Souhlasím. Ale nepište to pouze mně, ale též vaší kamaradce. Provokuje, reaguje a pak maže, maže maže. 😊 Jen se bráním těm absurditám. Podívejte, co tady zůstalo viset, všude figuruje moje jméno a rady typu jdi na zahrádku nebo si ho vy….ň. Známky sbírejte sám a neraďte, co mám dělat, když sám na blozích trávíte dovolenou…

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

Až smaže příspěvky, kde mě jmenuje (výhradně ve zlém), nebude důvod reagovat. Jde o hlouposti, osobní nenávist, komplexy, nikoliv o téma článku a věcnou diskuzi…

Adéla Vodvářková
Admin
1 měsíc před

Dobrý den pane Stejskale, autoři mají svobodu mazat komentáře pod svými články, jak uznají za vhodné. Už dříve to udělal ve velké míře pan Flaška pod jedním svým článkem. Víte, když Vám zařízli blog na iDnesu, říkala jsem si, že o Vás možná na BS brzo uslyšíme. Opětovně mě nutíte reagovat dovoláváním se administrace – proč? Kvůli tomu, co už jsme řešili snad stokrát? Víte, Vy máte pocit, že když nepíšete ve svých komentářích vulgarismy, tak jste slušný diskutující. Podle mě to tak není. Píšete na iDnes stupidní články o tom, že na rozdíl od Vás, „logického mozku,“ mám „mechanický… Číst vice »

Jan Šik
1 měsíc před

Zajímavé je, že současná změna se týká jen měst. Na vesnicích proběhla už před několika lety, jen kolem ní nebylo tolik humbuku a pritom pro nas na vsi je to daleko vetsi komplikace, nam tu trolejbus ani tramvaj kazdych deset minut nejede. Myslím, že že tři důvodu. Jednak lidí na vesnici jsou více odolni vůči nepohodlí. Potom služby CP převzaly částečně obchodníci a funguje to dobře. A potom je tu onen sociální rozměr, o kterém píšete. Netýká se jen pošty ale i ostatních věcí souvisejících s digitalizaci treba registrace kvuli očkování, apod. Na vesnici svým seniorům více pomáhají příbuzní a… Číst vice »

Hana
Hana
1 měsíc před

Proces restrukturalizace na České Poště je zpackaný. Politici nám zde předvádí, že pokud už je jednou zvolíme, mohou si dovolit vše, co vydržíme. Změny v tomto státním podniku jsou jistě potřebné. Jenom ne takto, prosím. Vrcholem je rozhodování bez komunikace s dotčenými regiony, pravděpodobně bez analýzy dat. Zajímavý je rovněž průzkum, který se realizuje až po rozhodnutí o změně.
V naší vesnici Pošta Partner funguje skvěle už dlouho.
Paní Radko, díky za vaše přemýšlení o tématu. Člověk nemusí s každou větou souhlasit, ale kdyby přemýšleli odpovědní politici a lépe vše připravili, mohli sobě i lidem ušetřit starosti.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

ČP je mrtvá instituce. Její existenci není možné ekonomicky obhájit. Lidsky snad, ale platit to budeme všichni. Za 10 let to bude jedno. Lidé ve věku 70- se dokáží obejít bez služeb této nefunkční firmy. Český stát propásl šanci, nyní už je pozdě. Jako příklad dám švýcarskou poštu. Před lety založila dopravní pobočku Post Auto, která excelentně zajišťuje dopravu v menších obcích a regionech. Doručování listovních zásilek, jejichž množství se pomalu ale jistě blíží nule, nemůže tento moloch uživit. Balíkové služby jim úspěšně přetáhla konkurence. Sice se zlepšili, ale pozdě, v okamžiku kdy přišli o dominanci. Tak je to se… Číst vice »

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

Jste úplně zbytečně vztahovačná a osobní. Váš blog je jednoduše zajímavý pohled. Sice jiný, než je ten můj, ale realistický. Určitě je na místě posuzovat věc nejen z čistě ekonomického pohledu. Ovšem zde zaspal stát, který jako „majitel“ prostě nikdy v českých podmínkách nefungoval. Kdoví co bude za 10 let, ale na existenci pošty bych si nesázel…

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

Vyrovnala? No, nevím. Flaška Konrád company, to existuje? Mně žádnou slepici nepřišijete, jste vedle. Toxicitu ano, máte šanci okolí přesvědčit, že se pletu. Blogy máte dobré, ale diskuze s vámi v případě jiného názoru je fakticky nemožná….

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před

I vám pěkné velikonoce.

Jara Rankova
Jara Rankova
1 měsíc před
Reply to  Jiří Konrád

Ziji v Kanade na malem ostrove, tak nějak jsme se dohodli „mezi sousedy a kamarády“, ze chceme chodit do banky, ze chceme drzet jejich joby, ze nechceme zadne E-transfer, ze chceme i vybirat penize z one banky primo u „countru“, nebo pri nejhorsim z ATM masiny a o to same se snazime i s postou, jedine MY je muzeme udzet. Pokud komunisticti dementni seniori – uz cely svet si z tech z vychodni Evropy dela legraci, at uz je to na Euronews.com, nebo i tech v anglictine, kteri ziji v Cesku a vydavaji sve denni zpravy na Expats.cz – je… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by Jara Rankova
Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 měsíc před
Reply to  Jara Rankova

Promiňte, nevím jak to funguje v Kanadě, ale v ČR prostě není možné ekonomicky poštu udržet. Bohužel díky špatným rozhodnutím managementu (tedy politiků, protože pošta je čistě státní a statutární orgány jdou obsazeny politiky) není cesty. Listovní služby téměř úplně nahradila e-komunikace. Balíkové služby jim vyčadila konkurence z celého světa (blbá Zásilkovna vznikla jako garážová firma díky dobrému nápadu). Pošta ze zákona nabízí pár služeb, které ovšem stát sám postupně likviduje (např. datovými schránkami). Firma je roky ve ztrátě, kterou platíme všichni. Není kam uhnout. Existence ČP visí na vlásku, zánik bude logickým vyústěním. Celý proces zániku začal už dávno,… Číst vice »

Tomáš Flaška
1 měsíc před

Předpokládám, že je to reakce na tento článek:
https://www.blogosfera.cz/2023/04/02/postu-stejne-nemuze-nic-zachranit/

Tak když už to autorka opomněla napsat, tak to dám aspoň do diskuse.

Last edited 1 měsíc před by Tomáš Flaška
Michaela Klímová
1 měsíc před

Čerstvý vítr, já ho vítám. 😀👍

Adéla Vodvářková
Admin
1 měsíc před

Dobrý den Radko! Já jsem z těch pošt taky trochu rozpačitá, ale nemám na to jednoznačný názor, moc se v tom neorientuju. Jenom si často připadám jako jedna z mála, kdo je se službami České pošty spokojen – může to být nějaká naše mikroregionální anomálie (protože nechci zpochybňovat zkušenost jiných, nespokojených), – ale mně se tady u nás za tři roky zatím nikdy nestalo, že bychom měli se službami ČP problém, naopak. Balíčky přes celou ČR za dva dny, každá pošťačka mi vždycky balíček předala do rukou, nebo volají. Navíc jsou mimořádně ochotné a zdvořilé. Doufám, že se podaří ČP… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial