Nechápu, proč Klaus necitlivě zneužil Jakubiskova pohřbu

Juraj Jakubisko byl výborným filmovým režisérem, o tom žádná. Také jeho přezdívka Fellini Východu byla naprosto zasloužená. Na jeho nedávném pohřbu promluvil Václav Klaus a bohužel, velmi nešťastně a přímo neomaleně.

Uvedl, že Jakubisko tvořil v éře komunismu a doslova řekl: „Nenatáčel v něm ale žádné režimní agitky. Odcituji jeden jeho film, který není z jeho nejslavnějších. Jeho Postav dom, zasaď strom bylo něco jiného než Kdo hledá zlaté dno.“ Tato událost poněkud zapadla ve světle prezidentské inaugurace, ale neměli bychom ji minout bez povšimnutí. Klaus s ní vychází jako zakomplexovaný a nenávistný člověk.

Tohle byla zjevná a dost ubohá narážka na režiséra Jiřího Menzla, který je už také po smrti a nemůže se tudíž bránit. Když pominu fakt, že i režisér Jakubisko točil prorežimní dokumenty o stavbách ropovodu Družba nebo tranzitního plynovodu, a nad rakví jsou kopání do zesnulých nemístná, tak si musíme uvědomit, že socialismus byl krutý a ubližoval umělcům, když je nutil dělat něco, co nechtěli a ti byly nuceni přistupovat na kompromisy. Například režisér Václav Krška souhlasil v padesátých letech s nabídkou komunistického ministra informací a později kultury Václava Kopeckého, že když natočí film o mládí Aloise Jiráska, pak si příště může natočit, co chce. To udělal, a výsledkem byl jeho úžasný Měsíc nad řekou. Tak to prostě bylo, soudruzi dávali režisérům najevo, buď nám natočíš to, co my chceme, a pak si toč, co ty chceš nebo nebudeš točit vůbec. Málokdo dokázal být takový hrdina jako například herec Pavel Landovský, který se vzepřel obludnému režimu, podepsal Chartu 77, a kvůli tomu nesměl nikde hrát.

Je třeba si uvědomit, že režisér Jiří Menzel se ocitl v nemilosti totalitních mocipánů poté, co natočil skvělý film Skřivánci na niti, v němž ostře tepal padesátá léta. Výsledkem bylo, že v letech 1970 – 73 nesměl jako režisér vůbec působit. Pak přistoupil na to, že natočí film Kdo hledá zlaté dno, který je příběhem mladého muže, jenž po návratu z vojny nastoupí jako řidič nákladního auta na stavbu přehrady. Není to zase taková příšerná rudá agitka, jako třeba Okres na severu, ale i tak patří k jeho slabším filmům. Nicméně Menzel se tímto dílem „vykoupil z prokletí“, a mohl dále točit. Následovaly pak jeho výborné filmy na Hrabalovské motivy Postřižiny a Slavnosti sněženek.

V Bibli si můžeme přečíst moudrý výrok Ježíše Krista: „Kdo sám jsi bez hříchu, první hoď kamenem.“ Ani Václav Klaus nebyl v neblahých komunistických časech odvážným disidentem, plul s proudem a mimo jiné odmítl na konci osmdesátých let podepsat petici za propuštění Václava Havla z vězení.

Profesor Václav Černý označil ve svých Pamětech Zdeňka Nejedlého za drobného denního hašteřila. To proto, že dotyčný neváhal kvůli vyzdvihování Bedřich Smetany nepochopitelně snižovat význam jeho mladšího kolegy Antonína Dvořáka. Řekl bych, že trefné vyjádření pana profesora přesně vystihuje i pohřebního řečníka ve svatovítské katedrále.

Subscribe
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iveta Klimečková
17 dní před

Mě zaráží, proč nad hrobem Jakubiska žvanil právě megalomanský a narcistní exprezident Klaus, který rozhodně neproslul jako bojovník proti režimu, naopak šlapal ve svém prognosťáku poslušen jako švýcarské hodinky. To opravdu bylo přání pana Jakubiska?

Adéla Vodvářková
Admin
17 dní před

Velmi dobře řečeno

Tomáš Vodvářka
Admin
16 dní před

Asi se nedozvíme, jestli paní Horváthová tam pana Klause sama chtěla nebo jestli se tam protlačil sám. Každopádně měli zúčastnění vědět, kdo přijde a co asi bude mluvit….

Tomáš Vodvářka
Admin
19 dní před

Václav Klaus starší je fenomen. Doby, která odplouvá, mravů, které se příčí, sebestřednosti, jež je nesnesitelná.
On ví, že už nabízí jen vyčpělé zboží. A přesto musí ještě urážet.

Radka Kielbergerová
19 dní před

Dobrý den, kdyby nebylo Klause, není Zeman ani Babiš.to jen na okraj… Klaus je ufrustrovaný ukoptěný narcis až za brány smrti. Svět ho nikdy jako Havla v těch hollywoodských ovacích nepřijal, tuším na jistý nátlak zvládl jeho státní pohřeb, a sotva Václava uložili, nebylo tam stéblo úcty, ale systematické mrvení odkazu, aby to do lidí dostal.Takže co chcete od chlapa, který to má jako osobnostní výbavu? Klaus by nikdy neučinil nic, co by ho ohrozilo, a mimochodem – vím,jak se do sebe pustili Menzl a Chytilová a vyříkali si stran své prorežimní a protirežimní práce leccos. Ale nakonec mezi nimi… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
18 dní před

Mám ještě dobrou paměť. Na pohřbu Václava Havla Klaus řečnil o jeho odkazu. Nevím, kolik dní uplynulo a už ho tupil Mysím, že frustrace jak Klause a Zemana na to, že zdaleka nejsou tak „chic“ jako jejich předchůdce, jsou přesně těmi důvody, proč tak oba činí.

Radomira Kielbergerova
18 dní před

V tomto a v ničem jiném jsou zapuštěné kořeny. Jestliže se stal Petr Pavel prezidentem, beru to pravda emotivně..komunistanekomunista velmi radostně i pro toto, že našemu národu kdosi konečně viditelně připomene přesah Havla, který málo platno má přesah do mnoha dimenzí a i Západ se dík němu chytal chvílemi za nos. Beru to opravdu jako návrat hodnot a jestli má i pan Stejskal v čemsi pravdu jinde, že ne…nepřeháníme tu radost…paní Vašáryová. Pro ix lidí je to dojemný svátek a šance na návrat něčeho, co se zdálo pohřbené…pohřbené já ríkám Zemanem a Klausem. A co převálcuje blbé zamindrákované Klausy a… Číst vice »

Tomáš Flaška
19 dní před

👍 Přesně!

Adéla Vodvářková
Admin
19 dní před

Denní hašteřil zní krásně, ale obávám se, až příliš laskavě k Václavu Klausovi. Jeho sebestřednost a narcismus je mi odporný. Paní Menzelová na to reagovala jako opravdová dáma.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial