Rybí masakr v Bečvě konečně před soudem

Kdyby Deza nepatřila Babišovi, už by byl viník dávno známý,“ v tomto duchu promluvil jeden z rybářů v pořadu České televize Reportéři ČT. Přesně tak. V této ekologické katastrofě toho hodně smrdí.

A nejsou to jen leklé ryby, kterých rybáři tenkrát v září 2020 odvezli na 40 tun do kafilérie. Existuje spousta pochybností o tom, jak to skutečně bylo. Navíc v éře vlády Andreje Babiše při této události totálně selhaly státní orgány včetně České inspekce životního prostředí, jejíž pracovníci se dostavili na místo havárie pozdě. Byla to jedna z nejhorších ekologických katastrof v historii České republiky, kdy kyanid otrávil řeku Bečvu v dálce desítek kilometrů od Valašského Meziříčí až po Přerov. Obyvatelé Valašského Meziříčí byli dokonce varování před otrávenou Bečvou až čtyři dny poté! Byly tak ohroženy jejich zdraví a životy.

Jedním z vážně podezřelých byla i chemička Deza, která je součástí holdingu Agrofert vloženého Andrejem Babišem do svěřenských fondů. Je s podivem, že Dezu vyloučili jako viníka ministr životního prostředí Richard Brabec. Jinak též místopředseda hnutí ANO a Babišova pravá ruka, a inspekce životního prostředí ještě dříve než bylo známo, co otravu v řece způsobilo.

Případ nyní rozplétá trestní senát Okresního soudu ve Vsetíně vedený soudkyní Ludmilou Gerlovou. Obžalovanými jsou společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka, kteří údajně měli tuto tragédii zavinit. Zůstalo však mnoho nezodpovědných otázek. Soudkyně Gerlová proto chtěla vrátit případ státnímu zástupci k dopracování, ale nadřízený krajský soud ji nařídil zahájit hlavní líčení.

Ano, policie a státní zastupitelství, odvedli v tomto případě mizernou práci. Obvinění Energoaqui vyvrací několik pádných a prakticky neprůstřelných argumentů. Je pravdou, že tato společnost provozuje v Rožnově pod Radhoštěm čističku odpadních vod a vyčištěnou vodu vypouští do Rožnovské Bečvy, Jenomže k úhynu ryb došlo až 3,5 kilometrů daleko od její výpustě. Daleko blíž místu otravy je výpusť odpadních vod chemičky Deza. Energoaqua také doložila, že používá kyanid v stopovém množství, které by nedokázalo zabít tak velké množství ryb.

Odborníci už také rozbili na padrť teorii soudního znalce Jiřího Klicpery, který na nepovedeném pokusu chtěl dokázat, že kyanid mohl po Bečvě kličkovat a proto úhyn ryb nastal až ve větší vzdálenosti od výpustě Energoaqui. To je ovšem hodně krkolomná a nesmyslná konstrukce přesvědčivě vyvrácena jinými renomovanými odborníky. Tento jediný rádoby důkaz obžaloby nemůže být brán vážně.

Je fakt, že mnoho místních rybářů je přesvědčeno, že viníkem této strašné katastrofy nemohla být Energoaqua, ale kyanid musel uniknout někde blíž místu neštěstí. Hodně lidí z Valmezu tvrdí, že to určitě udělala Deza. Říká se, hlas lidu, hlas boží. Nevím, já nejsem od toho, abych určoval pachatele, a je fakt, že i většinový názor může být mylný, viz například dřívější obviňování Židů z rituálních vražd. Rozhodování o vině či nevině je doménou nezávislých soudů.

Já jsem ale přesvědčen, že Energoaqua je v této záležitosti nevinná. V justiční praxi platí zásada In dubio pro reo. Tedy v případě i těch nejmenších pochybností má soud rozhodnout ve prospěch obviněného. A to je bezesporu i tento případ.

Tentokrát také musím pochválit Českou televizi. Její nedávná reportáž o této kauze odvysílaná v pořadu Reportéři ČT je perfektní.

6. únor – Reportéři ČT | Česká televize (ceskatelevize.cz)

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jara Rankova
Jara Rankova
1 měsíc před

Zdejsi rybari by firmu hnali k soudu, ale ceske zakony jsou ocividne jeste z doby komancu.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial