Jak jsou na tom Češi?

Máme sklon se podceňovat, nadávat na sebe a své bližní. Někdy dokonce nemůžeme těm druhým přijít na jméno. A přitom to při bližším zamyšlení není tak zlé.

V dřevních dobách měl člověk nejspíše jen jedno jméno. Lidí bylo pomálu a tak stačilo, když v jeskyni Šipka byl jeden Kopčem, druhý Havranpírko a třeba Skřehule či Krušanka, abychom byli genderově fifty-fifty. Díky popravěkému porodnímu boomu se však stále více ukazovalo, že jedno jméno již stačit nebude a proto bylo přistoupeno k rozšíření.

Bible zná Pavla z Tarsu, Jana od Kříže, naše dějiny třeba Jakoubka ze Stříbra nebo Jiřího z Poděbrad. To vše v dobách, kdy přeci jen nebylo na zemském povrchu současných 8 miliard lidí. Trend duplikace, triplikace či multiplikace jmen byl zachycen většinou šlechtických rodů, takže kupříkladu kníže Karel Schwarzenberg je celým jménem Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu. Je téměř vyloučeno, aby kdekoli ve světě žil kdosi, kdo má totožné jméno s naším bývalým ministrem zahraničních věcí.

Nutno poznamenat, že podobná expanse jmen nás prostých občanů v podhradí by byla spíše kontraproduktivní. Občanský průkaz by musel být trochu větší, kolonky při vyplňování přihlášky do Spolku pro ochranu ježků neúměrně dlouhé a na více řádků a jsem si jist, že by se bez taháku neobešel ani farář při oddavkách, nehledě na to, že naučit si celé jméno ženicha či nevěsty by mohla váhající odradit a ten či ta by se uchýlili raději do klidných vod celibátu. Takže si musíme vystačit s tím, co máme, v drtivé většině jménem a přijímením.

Při podrobném zkoumání zjistíme, že statistika nemusí být zrovna nudná. Jsem si jist, že každý uhodne nejčastější jména v naší kotlině. První čtveřici tvoří pánové Novák, Svoboda, Novotný a Dvořák. Jména sice echtovně česká, ale přiznejme si, že poněkud profláklá a hlavně nic neříkající. Čeština je však neuvěřitelně bohatá a tak se nyní ponořme do jejích zákoutí.

Nadáváme na drahotu, ale Chudých je u nás jen 507, Chudáčků 192 a Chudák ani jeden!  Na druhé straně vysloveně Bohatých je 393, Boháčů 2316, Boháčků 923 a Bohatů 335. Tak co pořád brbláme?

Zajímavé je to ve sportovním prostředí. Zlatých je jen 27 (Zlatušků 83), pan Zlato se u nás nevyskytuje vůbec. Zato Stříbrných je 480, to je povzbudivé a to i vzhledem k faktu, že pan Bronz či Bronzový neexistuje vůbec, Pravda, máme 72 Brambor, ale to už je trochu rmutné a statistikám začasto unikající.

Zajímavé jsou barvy. Vzhledem k naší národní povaze není divu že v Čechách, Moravě a Slezku vévodí pan Černý (17735), k němu lze ještě přiřadit pány Černíka (1274), Černotu (265), naštěstí pan Čerň už u nás není. Tento počet nemá šanci zlomit pan Bílý (2126), i když k sobě přibere pana Bílka (4388), pana Bělku (346) a pana Běla (79). Bělavý se nás netýká vůbec.

Ostatní barvy již jen paběrkují. Červených je 2412 (Rudých naštěstí jen 28), v závěsu pak pan Zelený (1792), Šedý (491) a Modrý (92). Žlutých jen jen 9, tam hrozí vyhynutí.. Toto nelichotivé skóre jen trochu napravuje pan Jasný (75), protože pan Temný v našich podmínkách není.

Rovněž se dá říci, že jsme tak trochu neposední. Rychlých je nás 670, k tomu ještě můžeme přidat pana Rychlíka (429), případně Prchala (1552). Máme i tři Kvapíky. Proti tomu ani jeden pan Pomalý, Líný, Lenošný či Lenoška. Pravda, je nás 143 Lenochů, ale poměr mluví jasně. Ohledně pracovitosti to bude trochu slabší – není u nás vzdor 40 let totality ani jeden Dělník, ani jeden Pracovitý a ani jeden Dříč. Trochu to vyvažuje 499 Šikulů a 132 Mistrů., ti to ale vzhledem k počtu rozhodně nevytrhnou.

Poměr pana Hodného (125) a Zlého (83) netřeba dlouze komentovat. Není u nás ani jeden Hodňousek, Zlost či Zloun. Buďme rádi. Ani v oblíbené lidské činnosti na tom nejsme tak špatně. Tvrdých máme 877, Tvrdíků 844,  zatímco Měkký není ani jeden. Pravda pan Měkota (117) a Měkyna (59), jsou u nás též, ale převaha těch prvních je drtivá.

Neuvěřitelné je to v živočišné říši. Lze tak nějak odhadnout, že u nás není ani jeden Vepř či Svině. Dokonce ani jeden milý Čuně či Čuník. Čunků jen 98. Ale rozkošných Vepřeků je už 485. Člověk by čekal vzhledem k předchozímu odstavci i nějakého Kance, ale chyba lávky, tento machr se u nás prostě nevyskytuje.

Je nás 764 Jelenů, ale neuvěřitelných 9804 Jelínků, nejspíše prostě milujeme ta menší zvířátka. I když – 877 Hrochů v naších souřadnicích přeci jen nutí k jisté korekci právě řečeného. Podobně jako u Jelenů je to i u Vlků. Těch je 3255, zatímco Vlčků je dvojnásobek (6895). Je u nás i 3155 Volfů a 1451 Wolfů. Kdoví, odkud k nám přišli, asi se zatoulali. Do lesního prostoru jsou ještě přimícháni Daňci (3394), Srna (151), Srnka (128) a Srníček (21). Mufloni u nás prostě nejsou stejně jako Jezevci. Lesní prostor je však prosycen Liškami (4815), Ježky (4414).

Pokud bychom pohlédli vzhůru, krouží nám na hlavami pan Orel (412) spolu s Orlíkem (282). Sem tam se může objevit i Sup (179) spolu s minivariantou Supík (45). Když jsme u těch dravců, tak máme 78 Jestřábů, 21 Káňat, 117 Poštolek ale ani jednoho Raroha.

Nemusíme ale smutnit. Kukaček je 338, Čápů 1815, Kosů 1892, máme dokonce 1924 Pelikánů. Vrána je u nás v počtu 3055, Čejka 2028, Čížků je 3798, podobně jako Špačků (3737), Strak (3710) a Stehlíků (3412). Maximum tvoří pan Holub (6405) a Sýkora (5840). Konkurenci jim nemůže být ani pan Kohout (3859), ale ani jeden Slepice.

A co se týče nás samých? Je nás 6410 Čechů, 403 Moravčíků a 2542 Slezáků. I prostý součet nezdolá 11147 Němců, 6874 Poláků, 1374 Slováků a 359 Rusů. Moudrých je nás jen chabých 776, Chytrých 307. zatímco Tupých je 513, Hloupých 82 a dokonce i 22 Hňupů. Máme u nás 12223 Krejčích, 4186 Tesařů a 2570 Kuchařů. I pan Uhlíř (2208) se nemusí bát, že by vbrzku zmizel. Naše povaha je dobře známa, takže je u nás 12963 Veselých, 536 Lásek a 67 Milých. Bohužel ani jeden pan Laskavý.

Mladých nás je jen 169, zatímco Starých 2441, naštěstí ani jeden Stařec. Není u nás nikdo Cizí ani Cizák, zatímco Nováků je – jak výše uvedeno 33881 a Nových 3149.

Na závěr. Některá jména dávají tušit nevídané. Víte, že u nás je 300 Nejezchlebů, 177 Stojaspalů a dokonce i 16 pánů se jménem Rádsetoulal?

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
1 měsíc před

😉

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Nádherný článek!!! Musel dát práci. Krásně popsané. Úžasný populárně-odborný fejeton. Jen drobnost…on ten Novák význam má jako Dvořàk i jako Svoboda…ale nebudu to mèlnit. Doplním jednou věcí..dvěma… Naši předci byli především zlomyslní nekorektní pozorovatelé, něco se zazdálo jako charakter, šup s tím do pojmu a jména. Tedy moc pití v hostinci znamenalo pro chlapa..že nakonec to byl Matěj Uchcanej. Matrikář pak doprucoval jméno jemně upravit na Urban:)) Urbánek…Jakož milovník nelevnější zábavy byl samozřejmě Jebavý. Zajímavé je…že Češi za prací přesídlení do Vídně s tím problém neměli. Gebawy…se v telefonním seznamu u sousedů najde v pohhodě. U nás se nikoli moc,… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
1 měsíc před

Těch s radostí věnovaných přídomkú:)))..příjmení hanlivé podstaty z ranku tělesných orgánů…pohlavních přívlastků a zálezitostí říše výměšků bylo doslova, ale doslova mračna. A jistým zákonem kdesi v 19. století se doslova nakázala matriční změna a zákaz používání jmen hanlivého základu. Tedy Kundovi jsou dodnes v Rakousku, ale málokdo u nás. Šourek se i v našich vodách hrdě udržel, ovšem Mrdák a jemu blízcí byli nekompromisně změněni na Medákovi a Medkovi..nic proti Šárce:))) Podobně je lépe vykladat židovské Pinkas jako zbožný a radši nepátrat, kde je základ a výklad číslo dvě.:)) Jebavý …no i Otokar Březina:)), sice mohl vykládat, že jebat bylo… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
1 měsíc před

Slovo kuběna ovšem původně neznamenalo ženu prostituující, ale toliko souložnici či družku nemanželskou (případně mimomanželskou), coby zprvu hovorová varianta byvši odvozeno od z francouzštiny přejatého termínu konkubína.
😉

Jan Šik
1 měsíc před

Tož to bylo krásné, Tomáši…Hebkou sobotu

Jara Rankova
Jara Rankova
1 měsíc před
Reply to  Jan Šik

Diky za odlehceny clanek, pane Vodvarko, zatim si nedovolim psat sem jmeno meho dedy, vim pozitivne, ze uz je jenom jedno takove v CR. Ale kdyz jsem se zeptala maminky, proc si jmeno nezmenila, rekla mi tehdy – ono to otviralo dvere, ve smyslu, ze tim kazdeho trochu zaskocila a vsichni se zacali bavit. Vim jen, ze kdyz deda tvrdil, ze jeho rod ma kroniku, ktera jde do 16. stoleti, mel pravdu, kdesi u Msena je ruina hradu Skalka, ktera jim asi pred nekolka sty lety patrila. Babicka na to vzdy rikala, byli jste lapkove, brali jste chudym i bohatym… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by Jara Rankova
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial