Pomoc Ukrajině nabývá zcela nových dimenzí, půjde do tuhého

V následujících týdnech a měsících bude Kyjevu poskytnuto značné množství těžké techniky ze západních zemí. Zároveň to ovšem bude logistická noční můra.

Již několik týdnů se ví o dodávkách bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley ze Spojených států. Bude se jednat o verzi M2A2 z roku 1988. Stroj má pancíř, který ruské BMP-2 (nejnasazovanější ruské BVP) již neprorazí a měl by odolat 30mm protipancéřové hlavici na vzdálenost 500 metrů. Unese výsadek šesti mužů a nese k okamžitému odpálení dvě rakety TOW, které spolehlivě zničí jakýkoli ruský tank. Součástí dodávky je mj. i 100 obrněných transportérů M113, 138 Humvee, 56 vozidel MRAP (stroje konstruované tak, aby odolali výbuchu miny) a třeba munici pro HIMARS. Balík je celkově opravdu veliký v hodnotě 3 miliard dolarů.

Bradley M2A2 (Flickr)

Německo ohlásilo dodávku 40 BVP Marder 1. Stroj je schopen dopravit na bojiště až 7 vojáků a využívá 20mm rychlopalný kanon. Pro boj s tanky využívá protitankovou střelu (PTŔS) Milan, která se však zatím na Ukrajině příliš neosvědčila. Má být schopna probít až 500 mm homogeního pancíře, ale zdá se, že parametrů nedosahuje. S největší pravděpodobností proto, že se nedostane přes reaktivní pancéřování obrněnců. To svým výbuchem rozmělní kumulativní hlavici a odrazí jí. Dále Němci poskytnou baterii protiletadlových Patriotů, které jsou dostatečně známé.

Marder 1 (Bundeswehr public domain)

Velmi zajímavým přírůstkem budou francouzské stíhače tanků AMX-10RC. V současnosti se vedou spory, zda se jedná o lehký tank, byť vozidlo je kolové. Jeho hlavní devizou je 105mm kanon schopný používat protitankovou munici. Je slabě pancéřované a pro regulérní boj nepříliš vhodné. Takže takticky buď střelba zpoza fronty nebo využití u speciálních jednotek. Stroj je schopen plavby a Dněpr u Chersonu by dokázal překonat za 7 minut. T-80 nebo T-90 by ovšem byl schopen zřejmě zničit jen palbou z boků.

AMX-10RC (creative commons Pierre Delattre free licence)

Článek by byl nesmírně dlouhý, pokud by se měl zabývat všem prostředky poskytovanými Ukrajině. Američané třeba dodají termovize, neřízené střely, ale i deky. Zajímavé jsou události posledních dnů. Najednou se roztrhl pytel s nabídkami tanků. Britové nabízí svůj Challenger, který je považován za nejspolehlivější na světě snad s výjimkou izraelské Merkavy. Londýn v této chvíli řeší jak stroje ochránit před případným ukořistěním a zřejmě budou pro každý z nich vyžadovat speciální odtahové vozidlo!!! Francouzi zvažují svůj Leclerc, velmi drahý tank, který kvůli ceně prodali jen do SAE. Ale parametrově se rovná zbrusunovému jihokorejskému K2 Panther.

Američané poskytnou starší verze Abramsů, nejtěžších tanků světa. A světe div se, Berlín se hnul konečně také, poskytne starší verze Leopardů 2. Okamžitě se připojilo Dánsko a Španělsko. Ale pokud Madrid nabízí to, co nabízel kdysi nám, tak bude problém se zprovozněním. Německý pročínský a částečně proruský kancléř Scholz zřejmě konečně podlehl mezinárodnímu tlaku. Berlín dokonce zvažuje poskytnout Leopardy 1, ale to bude velmi problematické, jedná se o staré stroje, které budou těžko provozuschopné.

Nebudu už uvádět konkrétní data, ale z logistického hlediska se jedná o noční můru. Některé stroje jezdí na naftu, některé na benzín. Nemají unifikované hlavně děl, různé ráže a některé s hladkým vývrtem hlavně, některé s drážkovaným. O náhradních dílech nemá smysl mluvit. Nejlehčí z nich je Leclerc s 54,5 tuny. To je pořád mnohem víc než naprostá většina ruských tanků. A mosty na Ukrajině jsou pochopitelně dimenzovány na stroje sovětské výroby. Budou-li chtít překonat vodní tok, nezbude většinou nic jiného než pontonový most. V každém případě se jedná o stroje, které se buď ruským tankům hravě vyrovnají nebo výrazně překonají. A hlavně posádky jsou daleko lépe chráněny.

Poslední věc, kterou zmíním, jsou rakety GLSDB. Klouzavá střela s GPS naváděním a schopností manévrovat. Mají dostřel 150 kilometrů, takřka dvojnásobek oproti střelám pro HIMARS, které Kyjevu poskytují Američané. Je nutné si uvědomit, že Rusové se bez železnice vůbec nehnou. Kvůli HIMARS museli výrazně posunout svá překladiště pro materiál a munici. S GLSDB jim nastává nový a hodně velký problém. Další auta, další řidiči, ještě obtížnější logistika. Nemluvě o schopnosti Ukrajinců zasáhnout značnou část Krymu. Včetně Sevastopolu. Doufejme, že toto vše přispěje k porážce toho kvazifašistického státu a vítězství Ukrajinců.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Melišová
7 měsíců před

Tak si zaspomínam ako som bola v Kyjeve keď kvitli čerešne..cítite tie kvety vo vzduchu…a potom na námestí vôňu pirohov a boršču…a teraz je realita toto , čo píšeš…

Jara Rankova
Jara Rankova
7 měsíců před

Canada posila tanky, ale jak dlouho to posilani vezme, nam akorat muze drat nervy. Vim, ze tam jsou, dokonce i Australani a Novozealandane – ale jen na cviceni vojaku.

https://www.bbc.com/news/world-europe-62002218

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial