Je třeba zkoumat…( glosa na obranu ekomyšlení))

Všude se najdou pozéři a fanatici. Horliví blbci. A vedle nich a kolikrát v čele jakýsi stařešina, který má myšlenku za svatou a podle toho jedná. Za blbce mimo dosah dohledu nemůže. S horlivými blbci se pere, pak se omlouvá, doma zuří.

Myšlenky Zelených a Dětí země i Grety jsou ale myšlenkami, které ani kvůli horlivcům a pozérům soudný člověk nazahazuje. Nejsem novinář a jsem zlenivělá dodávat argumentační data, čísla, ale dohledat jde, jak rapidně se po revoluci zlepšila kvalita života nás všech kdysi socialistické vlasti. Ovzduší, čistota řek, zákazy skládek, třídění odpadu, trocha té buzerace řidičů a to, čím a na co jezdí, ale dobře to je. Jak jsme zvýšili dožití i na základě těchto věcí. Humorná vsuvka –  Michael Žantovský končí besedy s ukňouranými dotazy, jak bylo pod srpem a kladivem líp, jistým vpravdě úderným vyhodnocením. Od revoluce se dožíváme v průměru o 9,4 roku déle. A v Rusku? Po hádání obecenstva s čísly jakoby z dílny socialistické školy vyjeví skutečnost. Zatímco my 9.4 roku…v Rusku je to za 33 let 6 měsíců…Pak sál ztichne a beseda končí. Život našeho trudného kapitalismu byl vyčíslen délkou našeho života…

V titulcích na nás právé odevšad kouká jistá fraška, chování dvou zelených aktivistů, kteří se po práci v ekohappeninzích seberou a odletí na Bali. Co nás napadne? Na první dobrou póza dnešní mládeže. A dva fanatičtí blbci k tomu.

Možné je všechno, ale urovnejme věci. Domnívám se, že nikdo soudný nefandí k návratům k ťření dvěma klacky o sebe ku výrobě ohřevu a tepla. Nikdo soudný nepožaduje, aby Jeho Svátost Dalajláma jel na pozvání evropských lídrů koňmo a cestou oři ulevoval chůzí. Nikdo soudný nehoruje pro nesmysly, které by posunuly svět do systému neschopnosti řešit katastrofy, než by hasiči pŕijeli na koloběžkách, i pokud nám tedy vadí počet 5 aut na tříčlennou rodinu. Tedy pozor. Aktivisté skutečně nejsou blàzni zcela a je velmi ošidné je strkat do rance pitomců, co omezují naši svobodu a jako gauneři nám kdeco zakazují. A pràvě tohle je dnešním módním artiklem…ty ekoblbce si užít a rozcupovat je. Jde skutečně o míru…O nic jiného. Kupříkladu o tu, že pokud lze někam dojet, a to Evropa je, zvažovat systém dopravy. Když je to dovolená, když to není přesun v rámci něcěho opravdu důležitého. Evropa se múže obcestovat jinak než jen letadlem. Pokud se jedná o lety mimokontinentální, mám.pocit, že nikdo soudný nebude vyšilovat. A koneckoncú člověk, který se bez letadla neobejde i jindy…má být soudný a přírodě věci vracet jinak. Zkrátka o věcech své úspornosti a vztahu k přírodě a ovzduší přemýšlet a šetřit jinde. S vědomím, když uhlíkovou stopu zanechávám, musím se omezit a pozorný být jinde.

Jde o to žít s vědomím. S vědomím jak co nejméně zanechat spoušť, nebýt rozmarným…

A hlavně, netepat někoho do zmrtvení za myšlenky, které vznikají na základě reálných úbytkú přírodních krás a bohatství a zvěře. Vodstva, jezer…bylo by toho hodně.

Nezanevřít a nepodporovat jalové nadávání na kohosi, kdo vidí dál a kdo to má tak trochu jako indiáni. Svou zemi nedědíme po předcích. Půjčujeme si ji od svých dětí…

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Adéla Vodvářková
Admin
1 měsíc před

Trošku mi to připomíná, jaký flame rozjela fotka Grety Thunberg ve vlaku, když před sebou měla jídlo v nějakých sáčcích. Greta nám nemusí být sympatická, ale hystericky upozorňovat na tzv. pokrytectví mládeže, která se věnuje klimatické krizi a zároveň si kupuje loupák v obalu, místo aby jedli jen doma vypěstované klíčky převážené v keramické dóze..
Zdá se mi, že to je pro hodně lidí prostě pohodlnější, upozorňovat na přešlapy „ekoteroristů,“ než věnovat pozornost něčemu tak složitému, nepříjemnému a citlivému, jako je klimatická krize. Slaměný panák par excellence.
Díky za důležitý postřeh.

Michaela Klímová
1 měsíc před

Přesně, jde o poměr a o míru… Nechtělo se mi u toho článku diskutovat.
Mladí Němci, Holanďané na thajských plážích sbírají odpadky a zakládají tam veřejné odpadkové koše. Nemluvím o těch, co tam zachraňují karety.
Tak ať si to někdo přepočte na letenku.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
1 měsíc před

Je potřeba oddělovat dvě věci. Ochranu životního prostředí a „boj“ o klima. V ústavu, který se zabýval ochranou životního prostředí, jsem pracoval od poloviny osmdesátek. A to na detekcí zdrojů znečištění. A i v ústavu jsem se setkal s „aktivisty“, jejichž cílem by bylo zpátky na stromy. Ekologie je mezioborová záležitost a vyžaduje to odborný přístup. Diletanti a odborníci „na všechno“ tomu dělají medvědí službu. A tím pádem dokážou pár lidí naštvat a odradit. Mohu pár příkladů uvést, ale s ekoinkvizitorem jste se možná už někdo setkal. Potřebujeme méně aktivistů, ale víc odborníků. Božská Greta šetřila přírodu tím, že na… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
1 měsíc před

Obávám se, že velká část těch ze řetězu urvaných spíš uškodila. I za socíku se o ekologii začalo mluvit, ministerstvo kultury mělo odbor životního prostření, pod který spadalo naše pracoviště. My jsme např. vyhodnocovali letecké snímky postižených lesů pořízené v několika částech světelného spektra. Aby se z toho dala určit míra poškození. Greta viděla ve vzduchu molekuly CO2, a tak aktivisté vyrazili do lesů zahrabávat kmeny padlých stromů, aby se z nich kysličník uhličitý nedostal do ovzduší. Další nesmysl bylo vinit krávy, že prdí a vypouštějí CO2 a metan. Přičemž zapomínají, že stejné množství vyprodukuje tráva, která by se nespásla.… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
1 měsíc před

Já si jen vzpomněl na Masarykovu drobnou každodenní práci. Kdežto nekoordinovaný styl některých aktivistů vyvolává mezi občany odpor. Kdežto ti, co opravdu něco prospěšného dělají, se tím nechlubí. Např. přátelé geocachingu pořádají akce na sběr plastů a jiného odpadu v přírodě. A nikde se o tom nepíše. Někdo dělá, někdo leze na komín. Zdravím!

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
1 měsíc před

Máte pravdu, že Greta některé vyzvedla za židle. Ale jak koho. A zase musím upozornit na důležitost ochrany lokálního životního prostředí, které máme „v rukou“, a na nedomyšlenou honbu za každou molekulou CO2. Tam jsme vedle, protože ono údajné oteplování způsobuje kdoví co. Nikdo to neví a vše jsou jen pouhé hypotézy. Uváděný počet aut v Praze je samozřejmě kritický, ale jeho řešení by spočívalo jen v komplexní rekonstrukci dopravy. Přechod na vozy bezemisní tomu moc nepomohou. O tom jsem jednou napsal článek do místních novin. Dnes po více než deseti letech je překonán, něco se už vyřešilo. Malá odbočka:… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
1 měsíc před

Já se na začátku roku 2003 a později účastnil několika akcí , souvisejících s ochranou životního prostředí. Aniž mě k tomu nějaká Greta přiměla. A tak mám jistou zkušenost, co je zajímavé pro média a co opravdu zabere. Jednalo se o průtah R35 Českým rájem a o nesmyslnou odlehčovací komunikaci v údolí Jizery. Mám k tomu horu dokumentů. A co zabralo na veřejnost a čemu se spíš chechtala.

Filip Vracovský
1 měsíc před
Reply to  Pavel Dvořák

Já se pane Dvořáku domnívám, že sice je pravda co píšete, dělat každodenní drobnou práci a nikde se tím nechlubit je fajn… Nicméně to jistě neřeší tlak na mocné tohoto světa protože to momentálně nic neřeší. Z jedné strany mi přijde smutné, že se to musí dít třeba cirkusem kolem děvčete jako je Greta, nebo nejrůznějších jiných divokých akcí…. Ale je otázkou, zda to v dnešním světě lze jinak. Spíš ne. Na to se točí moc rychle i svým způsobem agresivně…

Filip Vracovský
1 měsíc před

Bezva článek Radko, nějak se mi zdá, že je vlastně na podobné téma jako jsem psal o normalizaci, je třeba najít míru….. Dokonce bych řekl, že v případě ekologie x ekonomika to je snažší než v mém případě. Následky se dají spočítat. A myšlenka o půjčené Zemi od našich dětí je super… Rozhodně je méně sobecká, než o dědictví s kterým si můžeme dělat co chceme.

Jan Šik
1 měsíc před

Jsem proti tomu antizelenému boji. Je to dnes velká móda a vlna na které se hezky veze třeba paní Šichtářová. Nevidím nic špatného na tom, aby Evropa jako jeden z nejmenších znečišťovatelů stála v čele boje za lepší klima. Kdo jiný než bohaté země by měly jít příkladem? Dějí se chyby, omyly, spousta taky podnikatelů se na tom chce přiživit, přehání se dotace, úředničina, no a co? Každá dobrá myšlenka v historii lidstva to měla stejné. Většina bojovníků proti zelenému pořád dokola omílá to stejné a zpravidla o tom nic neví. Pracuji ve velké firmě, která zelenou politiku podporuje a… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před
Reply to  Jan Šik

Je to tak, Honzo. To, že Čína se chová vůči přírodě prasácky ještě neznamená, že na to musíme přistoupit taky s poznámkou, že když oni, tak proč ne my. Časem to dojde i Číňanům, jsem si jist. Dobrá poznámka k dobrému blogu Radky.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial