Kolik Židů žije na Západním břehu?

Druhého února jsem obdržel do emailu následující zprávu. „Šalom, Lubomíre. Konečně je to tady! Dlouho očekávaná zpráva o židovské populaci na Západním břehu Jordánu aktualizovaná k 1. lednu 2023 je přiložena. Jako věrný odběratel našeho měsíčního zpravodaje jste mezi prvními, kdo ji obdrží!“

Dnes a denně slyšíme v médiích o židovských osadnících na Západním břehu, tedy v historických regionech Judea a Samaří. V nejrůznějších souvislostech, vesměs negativních. Víme ale, kolik Židů na tomto území, úzce spjatým se starodávnými dějinami Izraele, žije? A kde na Západním břehu žijí?

Odpovědět na tyto otázky se rozhodlo izraelské vzdělávací centrum Bet El Institutions v rámci projektu „West Bank Jewish Population Stats“. Údaje sestavil novinář a politik Jaakov Kac (nezaměňovat s šéfredaktorem novin The Jerusalem Post), bývalý poslanec Knesetu za stranu Národní unie. Jeho sedmistránkový report je aktualizován k 1. lednu 2023.

Židovští rezidenti obývají na Západním břehu jedenáct oblastí (bloků), jejichž geografické umístění je zřejmé z mapy na obr. 1. Nacházejí se v oblasti C, která je podle Dohod s Oslo plně pod civilní a vojenskou kontrolou izraelské armády. (Palestinské arabské autonomii náleží obojí kontrola v oblasti A; oblast B je z hlediska kontroly sdílená.)

… obr. 1/Mapa Západního břehu s vyznačením jednotlivých teritorií, v nichž žijí Židé. (Zdroj: Web Westbankjewishpopulationstats.com)

 

Nejdůležitější číslo: počet židovských obyvatel na Západním břehu přesáhl půl milionu. Přesně: k Novému občanskému roku 2023 jich tam žilo 502,991 tisíc.

Někde více, někde méně. Konkrétně:

Horní Bejtar (Beitar Illit) … 67,619 tis

Ariel Elkana …66,595 tis

Blok Binjamin … 102,302 tis

Blok Kirjat Sefer … 93,252 tis

Blok Ecion … 28,508 tis

Blok Ecion Východ … 9,841 tis

Blok Samaří … 47,974 tis

Blok Samaří Sever … 4,396 tis

Blok Maale Adumim …49,855 tis

Blok Jihohebronské hory … 21,592 tis

Blok Jordánské údolí … 11,057 tis

Celkem … 502,991 tis

A jaká je podle tvůrců tohoto projektu demografická prognóza?

V roce 2030 by podle ní mělo bydlet na Západním břehu 618,2 tis židovských rezidentů, o deset let později 826 tis. V roce 2047 byl měl počet Židů překonat magickou hranici jednoho milionu.

DOSLOV AUTORA. Je-li naším tématem počet židovských obyvatel na Západním břehu – připomínám, že rovnocenným geografickým označením je „Judea a Samaří“-, nelze se vyhnout otázce, jakým právem se tam vlastně usazují. Vždyť mají svůj stát – Izrael. Zeptám se jinak: proč by se tam nemohli usazovat, když jde o jejich historické území? A dále: jakým právem se Arabové usadili na tomto židovském historickém území? Mají-li Židé svůj Stát Izrael, pak Arabové mají v jeho sousedství těch států hned pět: na prvním místě Jordánsko, dále Egypt, Sýrii, Libanon a dále na východ Irák. Vedle toho nacházíme sedm států na Arabském poloostrově a pět v oblasti afrického Maghrebu.

Podívejme se na tuto záležitost realisticky. Západní břeh si nárokují jak Židé, jako součást své historické pravlasti, tak Arabové. Jde tedy o území sporné. Jak se o něj obě strany podělí? Existuje jediná smysluplná možnost: dohoda. Její alfou a omegou musí být kompromis. Židé se vzdají myšlenky na anexi celého Západního břehu, Arabové se vzdají možnosti, že celý Západní břeh bude pouze jejich.

Není jiné cesty. Zejména pak je nemyslitelné, aby v rámci definitivního narovnání nebyla vzata do úvahy skutečnost, že na Západním břehu žijí nejen (zaokrouhleně) přes 3 miliony Arabů, ale také přes půl milionu Židů.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 měsíc před

V rpce 2016 jsem se souborem Noach vyrazil na turné po Israeli. Bydleli jsme po rodinách a to jak na území státu, tak i osadách v Judei. Bylo zajímavé poslouchat názory obou těchto skupin na tu druhou. Není to idyla. Ti v Jeruzalémě a Tel Avivu nadávali na osadníky, co stojí peněz udržování jejich ochrany. Ti v osadách v Judei zase na to, že dostávají malou podporu v osidlování země jejich otců. Ti v kibucech na všechno.
Ach jo….

L. Stejskal
L. Stejskal
1 měsíc před

Zajimavy autenticky postreh. Diky za nej.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial