Nejsme čínská kolonie, budeme si telefonovat s kým chceme

Zvolený prezident Petra Pavel si telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a podle Pekingu jsme tím prý ranili city čínského lidu. Tak to tedy určitě. Nesmíme být vystrašení.

Perfektní byla reakce premiéra Petra Fialy, který Číňanům jasně vzkázal, že jsme suverénní země a sami si budeme rozhodovat o tom, s kým si zavoláme, s kým se budeme scházet a s kým ne. To je zcela správná reakce na vměšování do vnitřních záležitostí České republiky.

Prorektor Univerzity obrany Libor Kutěj podle článku na iDNES.cz soudí, že telefonát Petra Pavla by neměl představovat žádná bezpečnostní rizika. To jistě, Čína dělá v tomto případě jen bu bu bu, a čeká, jak moc se jí budeme bát. No, a my se jí bát nebudeme, protože k tomu nemáme důvod. Nejhorší je totiž taková ta prvoplánová zbabělost, že mám strach cokoliv udělat, protože, co by tomu řekli lidé. No, a kdybych se měl pořád ohlížet na mínění druhých, tak neudělám nic.

Zkrátka dobře, nejsme čínská kolonie a nebudeme se ptát v Pekingu, co smíme nebo nesmíme. Ono to kamarádství s Číňany se nesmí moc přehánět. Škůdce vlasti Miloš Zeman vůči ním převáděl až takové to typické čecháčkovské vlezdoprdélkovství a výsledek byl nula. Jim slibované čínské investice za desítky miliard korun se jaksi nekonaly a také exportní příležitosti pro české firmy se nějakým nedopatřením nedostavily.

Tchaj-wan je pro nás důležitým ekonomickým a obchodním partnerem a Petr Pavel jasně řekl, že respektuje politiku jedné Číny. Ostatně v anketě v článku na iDNES.cz zatím 81% hlasujících míní, že telefonát zvoleného českého prezidenta s tchajwanskou hlavou státu byl správný.

Pavlův hovor s Tchaj-wanem byl symbol, odveta Číny bude minimální, míní expert – iDNES.cz

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vl.V
Vl.V
3 měsíců před

No, sice nejsme, ale jak je to dlouho co cinska policie rozhanela v Praze demonstrace proti sedicimu Pingovi?

Adéla Vodvářková
Admin
3 měsíců před
Reply to  Vl.V

Přesně! Jen si vzpomenu na ty agresivní útoky na lidi, co jenom nesli tibetskou vlajku, a je mi na blití z naší tehdejší reprezentace. Policie klepala na dveře bytů, které měly v oknech vyvěšené tibetské vlajky. Snad se tohle nebude nikdy opakovat!

Radomira Kielbergerova
3 měsíců před

Zaprvé, pokud budou prachy do kapes lačných řídit rozhodnutí, kdy si před tou zemí všichni kleknou a přidělí jí OH..dvakrát v relativně nižádném rozmezí dokonce, bude si tato otvírat hubu kvůli všemu a cítit se ředitelem zeměkoule. A zadalší nevím. No jestli je to už tak špatné, že má çlověk gratulanta poslat do hýždí, házet na něj klacky, nebo mu plivnout do sluchátka telefonu když mu takový zavolá a když mu blahopřeje, protoze ač mu tento nic neudělal, si to přeje nějaká ctěná šikmooká rozcapenost?…Tak nám tuto pozici zkrátka mistr Zeman doopravdy zařídil skvěle. Pevně věřím, že chvíle, kdy se… Číst vice »

Jiljí Záruba
3 měsíců před

Ona volala jemu, ne on jí…

Pavel Dvořák
3 měsíců před
Reply to  Jiljí Záruba

Si Ťin-pching to prošvihl, že nevolal on první. Tak se teď musí zlobit. A navíc to ani neschválil!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial