Tolik debat? Právě akorát ku prospěchu věcí

Včera jsem zachytila titulek, jak Němci jistého periodika kroutí hlavou, kolik jsme volbám věnovali mediálních prezidentských debat, prý jako při volbě Superstar. Na první dobrou bude souhlasit devadesát ze sta z nás. Jenže, pokud si máme dnes popřát krásné ráno, právě tohle množení je tohoto rána podnožím.

Jsem už otrávený, vynechávám, nechci, odpustím si, je toho moc, ať už to máme za sebou, nevydržím to…je něco, co se dalo slyšet jak mezi voliči Pavla, Bašty, Nerudové, Babiše i mezi zarputilými nevoliči nikdy ničeho. Mezi těmi, co jim komunistická a estébácká minulost vadí i mezi těmi, co leccos z obou stran vezmou na milost. I mezi těmi, co je jim to všechno úplně ukradené. Něco na tom jistojistotně je. Čeho je prostě už moc, toho je prostě už příliš. Jenže z toho příliš se dá vyjít a lze si tohle příliš dosadit jako právě ten důležitý moment, který velice rozhodnul.

Už lezou do popředí statistiky voleb, jak kde kdo, jaký kraj, kde víc, kde nic moc, kde půl procenta míň, kde zvrat. A taky to, že jednou z chyb Andreje Babiše je cílená masáž jeho starosti o pohraničí, ale podcenění  -něco mezi třetinou až padesáti procenty žijících u nás, obyvatel sídlišť. Ti totiž většinově patří k levicovějšímu proudu. A nezřídka k Babišovým voličům.

Babišův panelákový volič má jednu standardní vlastnost. Televizi jako vzácné třetí dítě. Jenže jakkoli je tohle dítě mnohovrstevnaté a v nepřeberných možnostech své komunikace s požíračem brambůrků na pohovce, málokdy si dítě užije dostat přednost v pětihodinových přenosech ze sněmovny. Tak, aby konzument brambůrků i televize dostal plnou porci souvislých delších projevů.  Nekonečné masáže stolků s mikrfoonem, odpovědí na interpelace, atd. Sebezáchovně vyhraje něco, co právě letí, seriál, sága, hra, na co v tuhle dobu koukají všichni. Politik se tak k divákovi dostane jen jako cosi v sestříhané uřvané a emotivní vyhrocené minutě hlavního zpravodajství s máváním rukou u pultu. Televizní zprávy zprávu podaly, splnily základ informace a jede se dál. Do světa, do vsí, do sportu. Volič Andreje Babiše z těch skutečných debat jako skutečného Andreje Babiše skutečně moc nezná. Jenomže touha být hlavou státu je touha médii provázená a do prostoru nacpaná. V naší rozdělené společnosti pak nabíledni náhle nad rámec obyčeje i sledovaná.

Debaty tohoto kola to mohou potvrdit.  Andrej Babiš se mohl z jedné, ze dvou, z jednoho nějakého podcastu radovat, jak má navrch. Média cupovala oba, Babiš válcoval, Pavlovi se připisovala únava a nejistota. A pak přišly debaty a diskuze v jiných médiích a zase oficiálnějších jako je Prima a Nova a další podcasty… Nojo, bylo toho moc.

Jenže tady už nejde o politiku tolik, jako o to, že když bude televize dávat pětkrát za půl roku Chalupáře, zjistíte, že všechno bylo řečeno. Divák (který zřejmě patří mezi odhadovaných 400 000 Babišovi zdrhnuvších voličů prvého kola) zkrátka zjistil, že zbrojní arzenál se nevyvíjí, že zůstává. To když nepočítáme Babiše v uněžnění s Jezulátkem a Babiše, který se jako Matka Tereza tetelí nad matkami, co nemají kvůli cenám potravin napojeným na Agrofert co do úst. Co však divák násobeně viděl, viděl. Válku respektive žvanění o míru v stále sebeposilujícím se sebenasírání podobnému, když Ivan Trojan v Jedné ruce, co netleská, předvádí rétora v čím dál větším rauši. A v rozměrech uřvaného a zhmotněného Hitlera na konci.

Divák měl zkrátka konečně na očích portrét. Respektive portréty dva. A na stole vedle brambůrků věcnou otázku – jak si skutečně do detailu představuješ hlavu státu? Kdo z nich je ten, kdo se osvědčí a bude mít co říct jak doma, tak na setkáních nejvyšší úrovně, kde tě bude reprezentovat?

Divák oficiálních televizí i internetových televizí viděl portrét chlapa s komunistickou minulostí, předurčeného oponentem čistě k tomu, že umí být akorát v armádě.  Ničemu jinému že nerozumí. Ale kdo dobře sledoval, viděl postupně všemi narůstajícími debatami zcela něco jiného. Chlapa, který dokázal mluvit nejen klidně, ale stylem ledovce, kdy pod odpovědí cítíte, že věcem dotyčný nad rámec kletby rozumí:

Nezavedl bych povinnou vojenskou službu, ale silnou podporu dobrovolnictví spojenou se zájmem skupin, kde získávají certifikáty, tedy proč ne v propojení pomoci státu, nejednal a nevyvážel bych do zahraničí zájmy jen velkých podniků, zdůrazňoval bych naše firmy střední, lokální, velmi potřebné a odjakživa tahouny státní prosperity (což prosazoval jako to hlavní pro rozvrstvené ekonomické posílení země už Karel Havlíček Borovský, mimochodem), nevetoval bych automaticky z vlády člena SPD, musel bych se snažit, aby k tomu nedošlo, ale je tu navíc parlament. Pokud u něj projde tento důvěrou, měl bych být v symbióze, důležité je dodržet postup a Ústavu…

Divák tedy viděl muže, který nedal nikdy najevo překvapení otázkou a žádné zastižení v nevědomosti se nekonalo. Muže, který nikdy neutíkal z odpovědí, i jako nepřipravený dokázal na jakoukoli podanou otázku dát jednoduchým a pro všechny srozumitelným jazykem najevo, jak by viděl své počínání jako rozumné a jako to, kterým neporušuje nic z toho, co je dáno zákonem. Viděl muže ničím nevykolejeného, konzistentního, úsporného, klidného s inteligentní glosou, která v duchu britského humoru pobaví a nezatíží zemanovskou řachandou.

A pak divák konečně viděl, ověřeno mnohokrát množenými debatami, Andreje Babiše.

Ba co hůř. Tohle všechno viděly už malé děti, starší děti, budoucí a brzcí prvovoliči, stavební kámen toho za dalších pět let. Tohle všechno viděli ti, co šli volit prvně a co vpodstatě nemají ve svých osmnácti žádné křivdy komunistů v paměti, žádné pomaťhané opoziční smlouvy a Olova a Sudeťáky a žebroty u komunistů o podporu atd. Což máme my, a proto máme dilema a z politiky osypky. A jistou menší důvěru. Tihle prvovoliči jdou skutečně hlavně po dvou věcech. Po autentickém okamžitém pocitu viděného a po smysluplné představě. Tam, právě tady –  je těžiště jejich hlavního rozhodnutí.

Co tedy vzkázat nejen Němcům? Debat bylo přesně tolik, kolik jich být mělo. Bylo to otravné, bylo toho dost. Bylo na základě toho ale konečně vidět dost. Přesně to, co pro výsledek jako relevanci vyplynout mělo.

Mnohé otravné a zlé je kolikrát i k něčemu dobré.

Hezkou neděli těm, kteří ji jako hezkou vnímají:)

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Matějovský
Matějovský
2 měsíců před

Já s Němci souhlasím, stačila debata jedna, k čemu další debaty, kdy jsou témata dávno vyčerpána púvodní debatou. K čemu další debaty, kde má chaotický a uknučený kandidát možnost opravit či dovysvětlovat své mylné či dokonce úplně blbé odpovědi? Poslední debata na NOVĚ byla taková nuda, že se na to snad nikdo nedokoukal. Ta přinesla jen poznatek, že Koranteng není nic jiného než převaděč ze čtecího zařízení do mluveného slova, ovšem nic víc. Superdebata má být jen jedna, tady máš svůj prostor, ukaž se, reaguj, argumentuj a nedělej chyby a ne že máš možnost dalších oprav, korektur a útoků na… Číst vice »

Matějovský
Matějovský
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

BTW Američani si všimli jeho podobu s Cruisem, jako fakt jo, přestat se Tom barvit a nechat si narůst plnovous, je to celej on 😀

Adéla Vodvářková
Admin
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

To teda ne! Tom Cruise je mi jako muž trochu odporný, náš nový prezident je naproti tomu mimořádně krásný muž. Jestli tam vidíte podobu, tak vám to neberu, ale musela jsem se vymezit 😀

Matějovský
Matějovský
2 měsíců před

no nevím, mrkněte se sama, chápu je to i o tom, že někdo tu podobu vidět chce, ale ty oči, ústa , dokonce i ta výška jaksi souhlasí 😀 https://twitter.com/CT24zive/status/1619625678269194241

Adéla Vodvářková
Admin
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

No – jestli mu to přidá body u Američanů tak budiž. Ale ráda bych podotkla, že zatímco Tom Cruise frajery bojující proti terorismu jenom hraje, we got the REAL DEAL

Adéla Vodvářková
Admin
2 měsíců před

Viděla jste to video, jak jde a zvedne ze země svetr? Taková blbost, ale z nějakýho důvodu na to musím pořád myslet!

Adéla Vodvářková
Admin
2 měsíců před

Já už nevím, viděla jsem to na twitteru. Je to jen taková blbost, prostě jde s tou svojí suitou nějakou chodbou (asi v tom Karlíně, jak měl štáb), a jen tak mimochodem se shýbnul pro svetr na zemi a položil ho na gauč vedle. Detail, ale jak milý detail. Udělal by to Babiš?

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
2 měsíců před

Přesně! Už vidím, jak bude uklízet na Hradě.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

Já se vzhledově od gen. Pavla liším jen v tom, že mám brýle a poněkud málo vlasů. Jinak vousy zcela totožné. A vousy jsou základ! Jenže já nehraji v trillerech.

Jara Rankova
Jara Rankova
2 měsíců před
Reply to  Matějovský

Ja bych ho prirovnala spise k Harrison Fordovi, nebo Sam Ellipttovi:
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=sam+elliott

Tomáš Vodvářka
Admin
2 měsíců před

Dobře napsáno, Radko, kvituji s povděkem. A dnešní den si užívám….

Filip Vracovský
2 měsíců před

Dneska jsem Radko psal ve své diskuzi na IDnes… třeba měla postava AB polarizující společnost jeden dobrý historický efekt….. Třeba stojí na počátku renesance nějaké formy občanské společnosti. Chození k volbám a zájem o ně je jejím základem. Pěknou neděli 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial