Papež: Homosexualita není zločin. Ale hřích to je

Mezi svodky se zprávami, které pravidelně dostávám do elektronické pošty, patří i služba „AP Morning Wire“. Ve středu 25. ledna mě zaujal titulek „The AP Interview: Pope Francis: ‚Homosexuality not a crime’“. Homosexualita není zločin.

Jenom pro úplnost. AP (Associated Press) je americká zpravodajská agentura sídlící v New Yorku.

Katolický papež František poskytl AP obsáhlý rozhovor, z jehož obsahu postavila agentura na první místo právě téma homosexuality. Proto se mu budu věnovat také v tomto článku.

František je obecně považován za papeže liberálního, některými konzervativními spoluvěřícími možná až příliš pokrokového, což je ovšem vnitřní věc této církve, do které mně jako nekatolíkovi nic není. Jen s potěšením zaznamenávám, že v základní otázce týkající se homosexuálních vztahů nevybočuje z rámce dosavadní katolické doktríny, která vychází z biblického učení. To považuji za důležité říci úvodem.

Podle AP papež kritizoval zákony, které homosexualitu kriminalizují; označil je jako nespravedlivé. Jeho slovy Bůh miluje všechny své děti takové, jaké jsou; papež vyzval katolické biskupy, kteří zmíněné zákony podporují, aby lidé z komunity LGBTQ byli církví přijati.

Proč o tom vůbec hovořil? Především: chystá se do Afriky (DR Kongo, Jižní Súdán). V řadě afrických zemí mají podobné zákony namířené proti homosexuálům, stejně jako na Blízkém východě. Některé pocházejí z britské koloniální éry, jiné jsou inspirovány islámským právem. A co horšího: někteří katoličtí biskupové je zastávají a vytvářejí mylný dojem, že jsou v souladu s vatikánským učením. Jiná skupina biskupů naopak požaduje, aby byly zrušeny, protože porušují lidskou důstojnost.

Agentura AP uvádí, s odkazem na údaje organizace The Human Dignity Trust, že asi v 67 zemích světa jsou homosexuální aktivity kriminalizovány (což je samo o sobě děsivé číslo – LS), přičemž v jedenácti z nich lze vůči homosexuálům uplatnit trest smrti, což se také děje. Nicméně i tam, kde takové zákony sice mají, ale nejsou uplatňovány, dochází k obtěžování, stigmatizaci a násilí vůči členům komunity LGBTQ. (Něco takového je nutné důrazně odsoudit – LS.)

Papež František uznal, že katoličtí biskupové v některých částech světa tyto zákony podporují a hovořil v této souvislosti o hříchu. Nicméně přisuzuje jejich postoj místnímu kulturnímu zázemí a na adresu takto jednajících biskupů řekl, že potřebují prožít změnu, aby dokázali respektovat důstojnost každého jedince. „Tito biskupové musí projít procesem obrácení,“ uvedl a dodal, že by měli uplatňovat stejnou láskyplnost, jakou Bůh projevuje vůči každému z nás. Katolická církev by měla každého vítat, ne někoho diskriminovat.

V interview, které bylo natočeno v úterý 24. ledna ve vatikánském hotelu Domus Sanctae Marthae, kde papež bydlí, zazněly také následující věty, které nás nemohou nechat na pochybách, jaký je Františkův pohled na intimní styk mezi homosexuály:

Není to zločin. Ano, ale je to hřích. Dobře, ale v první řadě rozlišujme mezi hříchem a zločinem.

Vlastně to není jenom pohled římského papeže. Je to pohled stamilionů křesťanů nejrůznějších denominací. Nikdo soudný, kdo ctí svobodu jednotlivce, nemůže a nebude tvrdit, že homosexuální praktiky jsou trestným činem. Ale z duchovního hlediska to byl, je a vždy bude hřích. Bez ohledu na to, jak biblické učení vykládají liberální teologové.

A o to v tomto tématu jde. Proto nemůže Římskokatolická církev oddávat stejnopohlavní páry, ani již oddaným při civilním obřadu (v zemích, kde je to legální) následně při bohoslužbě požehnat.

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Filip Vracovský
9 dní před

Dobrý den, myslím že o církevní požehnání usiluje jen minimum stejnopohlavních párů. Když uzákoníme světské manželství pro všechny nikomu to neublíží a bude to krok dobrým směrem. Moc toho dnes nenadiskutuji, jdu něco dělat pro lidi s těmi liberálními teology jak píšete, ať je ten náš svět hezčí….

Filip Vracovský
9 dní před
Reply to  L. Stejskal

Tčeba Vás tohle vůbec neosloví, třeba alespoň malinko …. Není to tedy o LGBT , ale o principu uvažování ….. A díky.
https://www.youtube.com/watch?v=KlHA3XWY5aI

Filip Vracovský
8 dní před

Pamatuji si fotky čížků…. já je letos teprve čekám, ale ostatních je dost…

Filip Vracovský
8 dní před

Moje paní občas bývá nešťastná z toho co mi v hlavě zůstane a co naopak umím zapomenout, ale lepší už to se mnou nebude. Dnešek byl dobrý den a rovněž přeji vše dobré….

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial