Jak se zastavuje vláda?

Právě jsem se vrátil. Nikoli z Hradu, jako kdysi komunistický zloduch ve službách cizí moci Gottwald, ale od prezidenta svým způsobem ano. A ten prezident mi nasadil brouka do hlavy.

Bydlím na periferii (výhoda: méně betonu, více zeleně). Cestou do centra míjím v zatáčce obří dvojbillboard. Při jízdě tam vidím kandidáta na Hrad Baštu s jeho ujištěním: „Odvolám vládu.“ Při jízdě z nákupu jsem poprvé spatřil na druhé ploše nový meganápis „Zastavím vládu.“ Pod tím: „Prezident Babiš.“

Jaroslav Bašta nám ono politické kouzlo, jak lze jen tak odvolat vládu, už nepředvede. S tím jsme se po prvním kole smířili.

Teď nám A. Babiš oznamuje, že zastaví vládu. Zajímalo by mě, co to znamená. Jak se to dělá? Volit ho kvůli tomu nebudu – abych pak zjistil, že to byl výrok mající hodnotu bubliny z Bublifuku. Dětem se líbí, ale dlouhého trvání nemá.

Jen mě napadlo. Stále platí: ať už si zadavatel inzerce zadá jakoukoli hloupost, příslušná agentura mu zjevně vyhoví (samozřejmě pokud obsah neporušuje zákon, ale to není náš případ).

V této souvislosti jsem si vzpomněl na jednu osobní zkušenost. Po listopadu 89, v dřevních dobách soukromých FM rádií, jsem v jednom takovém působil. Tyto stanice žily samozřejmě z reklamy a kromě předtočených ve studiu existovaly také živé inzeráty čtené moderátorem, který k tomu pouštěl jako podklad určenou instrumentální hudbu.

Jako moderátor jsem dostal do svého programu reklamu na prodej osobního vozu Renault Chamade. S prvním názvem problém nebyl, shoda byla na počeštělé výslovnosti „renolt“. Pokud jde o název „Chamade“, vědom si toho, že koncové „-e“ se v tomto případ vypouští, četl jsem „šamad“. Zanedlouho přišel do studia kolega z reklamní agentury a tlumočil mi stížnost zákazníka: žádné „šamad“, ale „šamade“. Na moji námitku o správné výslovnosti mi bylo řečeno: „Zákazník si to tak přeje.“ A bylo po debatě.

Následně jsem musel číst „šamade“, ačkoli mi to lezlo přes pysky stejně nepříjemně jako dužina citronu. Vlastně mohu být rád, že zákazník nevyžadoval výslovnost „chamade“.

Uvědomil jsem si tenkrát trpkou pravdu. Kdo má peníze, může prosadit kdejakou ptákovinu. Jak patrno, platí to i v politice.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial