Téma LGBTQI+ aneb Jak jsem byl zahanben

V sobotu 21. ledna jsem zde na BS informoval o pastýřském listu biskupů Anglikánské církve, který se týkal sexuality, vztahu církve ke stejnopohlavním vztahům. Článek má nadpis „K omluvě komunitě LGBTQI+“.

Klíčové sdělení biskupů, které vyvolalo značnou vnitrocírkevní kontroverzi, sestávalo ze dvou bodů:

A) Anglikánská církev bude i nadále v souladu se svojí doktrínou a učením Bible oddávat snoubence, z nichž jeden bude muž a druhým žena. Nikoli dvojice stejnopohlavní, neboť za manželství považuje toliko vztah mezi mužem a ženou.

B) Stejnopohlavním dvojicím, které uzavřely občanský sňatek nebo registrované partnerství nabízí možnost uspořádání církevní bohoslužby obsahující modlitby a požehnání pro tyto dvojice.

Jinak vyjádřeno: církevní svatba NE, církevní požehnání po občanském sňatku (nebo uzavření registrovaného partnerství) ANO.

Je to řešení, které lze považovat za kompromis na hranici možného – a tak jsem celou záležitost také vnímal (použití minulého času vyplyne z posledního odstavce).

Nepochybuji o tom, že biskupové se upřímně snažili o férovou nabídku pro obě strany. Po pravdě řečeno, příliš se jim to nepovedlo.

Anglikánská církev nikdy nebyla homogenní (vzpomeňme na High Church a Low Church); uvnitř jejího společenství funguje významná skupina evangelikálních anglikánů. Tito věřící, stejně jako jiní evangelikálové mimo tuto denominaci, se ve své víře řídí na prvním místě tím, co učí Bible. A to je důvod, proč jsou ke zmíněnému kompromisu nanejvýš kritičtí.

Sdruženi jsou v několika organizacích či společenstvích, na prvním místě jmenujme CEEC – Evangelikální radu Anglikánské církve. Tento orgán sdružuje evangelikály z Diecézních evangelikálních společenství a všech hlavních evangelikálních sítí, organizací a společenství církve. Evangelikální rada na svém webu zveřejnila 23. ledna článek „‘Praying in Love and Faith’: an initial response“, v němž „sdílí hluboké znepokojení, které vyjádřili evangelikálové napříč církví v reakci na návrhy biskupů (zveřejněné v pastýřském listu – LS)“. Na sobotním (21. 1.) zasedání Evangelikální skupiny pro Generální synod (Anglikánské církve – konat se bude v únoru 2023 – LS) se odmítnutí návrhu biskupů setkalo s drtivou podporou přítomných.

John Dunnett z vedení CEEC k problému uvedl: „Sdílím hluboké zděšení, které vyjádřily tisíce evangelikálů po celé zemi. Návrhy biskupů mě hluboce znepokojují; zdají se být buď v rozporu s doktrínou Anglikánské církve, nebo naznačují odklon od této doktríny.“ Ujistil, že Evangelikální rada se postaví do čela koordinačního úsilí zaměřeného na silnou odezvu proti návrhům biskupů: v rámci Anglikánské církve budou evangelikálové v otázkách sexu a manželství společně bojovat o věrnost biblickému učení.

Není to ovšem jediný opoziční hlas. Server Christian Today napsal 21. ledna („CofE same-sex blessings will lead to change in doctrine, say evangelicals“), že evangelikálové v Anglikánské církvi mají vážné obavy, že navrhované požehnání stejnopohlavním dvojicím povede k odklonu od dosavadní doktríny církve. Nebezpečí spatřují v tom, že toto požehnání bude odrazovým můstkem ke změně církevního učení o manželství (které je dosud v souladu s učením Bible – LS).

Server cituje Helen Lambovou, členku pracovní skupiny  zmíněné Evangelikální rady, která v nedávné internetové videodebatě řekla: „Říká se nám, že na jedné straně je manželství vztah mezi jedním mužem a jednou ženou a že to je doktrína, a na druhé straně, že máme žehnat a říkat o něčem, že je to svaté, když Bůh ve svém Slově říká, že to svaté není.“ Dodává, že nechápe, jak tak dvě protichůdné věci vůbec mohou existovat.

Lee Gatiss, ředitel konzervativní anglikánské organizace a charity „Church Society“ to vnímá podobně: „Jak můžeme podporovat, žehnat, oslavovat a děkovat za něco, čemu nepožehnal Bůh?“ Podle jeho mínění není možné hodit do diskuse jako granát verš ze 4. kapitoly 1. Janovy epištoly („Bůh je láska, a kdo zůstává v lásce, v Bohu zůstává a Bůh v něm.“) a myslet si, že to stačí k potvrzení toho, že Bůh schvaluje manželství osob stejného pohlaví. Bez servítků dodal: „V lepším případě je to trik a v horším vyložená lež – tvrzení, že církevní žehnání sňatkům osob stejného pohlaví není změnou církevní doktríny o manželství.“

Susie Leafeová je ředitelkou anglikánské konzervativní organizace „Anglican Futures“. Její pohled: „Myšlenka, že oslavování ´rovnoprávného občanského sňatku´ nepodkope ´posvátné manželství´ (Holy Matrimony) je absurdní.“

A konečně, Foley Beach, arcibiskup a primas konzervativní Anglikánské církve v Severní Americe, říká, že návrh biskupů ohledně žehnání stejnopohlavním dvojicím přijal s těžkým srdcem. Podle něj takovéto aktivity „nejenže popírají svaté vyznávání, ale odmítají autoritu Písma a učení historické církve“.

Zbývá ozřejmit, proč jsem vlastně tyto názory na internet umístil. Když člověk hájí v záležitosti jednopohlavních vztahů (či homosexuálních praktik, chcete-li) biblické stanovisko sám, snadno se stane cílem moderní formy ostrakizace. Snadno je ocejchován jako fanatik, exot. Jako zástupce velice malé množiny podivínů, k nimž patří například finská křesťanskodemokratická politička Päivi Räsänenová, tamní luterský biskup Pohjola, evangelista Franklin Graham – abych jmenoval osobnosti, o nichž jsem na svém blogu psal.

Je to samozřejmě falešný pohled. Důkazem je kontroverze v Anglikánské církvi týkající se kompromisního návrhu popsaného výše. Postoj zástupců anglikánských evangelikálů nebo konzervativních anglikánů – výše zmíněných Leafové, Gatisse, Dunncetta, Lambové či arcibiskupa Beache – nelze jen tak znevážit; tyto osobnosti nelze přece mávnutím ruky posměšně označit za náboženské fanatiky a spolu s nimi bezpočet stejně smýšlejících křesťanů. Naopak: jsou pro nás výzvou.

Pro mé názorové oponenty výzvou k zamyšlení. A pro mě osobně? Jsem jimi zahanben. Zatímco já jsem vnímal ono dvojí biskupské doporučení (církevní sňatky homosexuálů NE, požehnání ANO) jako kompromis, byť na hranici možného, výše uvedení křesťané řekli veřejně a otevřeně něco jiného: nelze žehnat něčemu, čemu Bůh z principu požehnat nemůže. Přiznávám: Pravdu nemám já, ale oni, anglikánští evangelikálové. Mýlil jsem se. Musím se ze své chyby v úsudku pro příště poučit.

Subscribe
Upozornit na
guest

19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Adéla Vodvářková
Admin
8 dní před

Pane Stejskale, ptáte se, jestli i papež je fanatikem. Koukala jsem na Vaši publikační činnost tady na Blogosféře a od začátku roku je tohle už šestý článek s LGBT tématikou, který jste napsal, pokud se nemýlím. Nevím o tom, že by se papež tolik zabýval tímto tématem, které Vám zřejmě nedá spát.
Člověk by řekl, že by to stačilo napsat jednou, že gayové hřeší, když spolu souloží. Samozřejmě, že si můžete psát o čemkoliv se Vám zlíbí, jen jsem chtěla podotknout tenhle rozdíl mezi papežem a Vámi.

Adéla Vodvářková
Admin
8 dní před

Nevím, to slovo fanatik používáte Vy. Jestli jste nepochopil, co jsem myslela tím, co jsem napsala, tak se asi nedá nic dělat. Minule jste napsal, že muslimové na věci často reagují hystericky, ale co se týče vztahu k LGBT, můžete si s nimi celkem podat ruce.

Radka Kielbergerová
8 dní před

ano, je to důkaz, že jste fanatik. Kdybyste nebyl fanatik, ostatně to býváme často mnozí, netrávíte 25 hodin denně u počítače. Já jsem fanatik v tom, že z vás kvetu a fanatik který kroutí hlavou, jak je něco v 21.století možné, ale v podstatě to je moje hranice. Vy jste fanatik, který hranice posouvá do vyždímání a je schopný je posunout i k tomu, že posvětíte válku, pohrdání soudem, pohrdání Stvořitelem stvořenou bytostí a člověka zašlapete jako marginálii v koloběhu světa, kde vyšší cíle nekoukají nalevo napravo. A znova. A znova. Původně jsem na otázku, zda jste fanatik, chtěla napsat… Číst vice »

Radka Kielbergerová
8 dní před

Byla jsem vyzvána k zamyšlení, tedy tak činím… ostrakizovat znamená vyloučit jedince z kolektivu… zaprvé, ano u původního článku jsem zalapala po dechu, kdeže se bere ta změna a kompromis, aby se věci nedosti týdne dostaly do správných kolejí. Vy jste se prostě spletl, že ve vás byl člověk:))) a teď je vám to hrozně líto a honem do skafandru:))). Zadruhé – Nepoužívám slovo nesnáším. Ale použiju ho. Nesnáším zneužívání pojmů, což je v rozboru věci na dřeň vpodstatě sprosté. Na základě toho naprosto nesnáším všechny ty, kteří, pane Stejskale, kteří nadužívají slov, aby vzbudili babišoidní pocit oběti a nedobré… Číst vice »

Filip Vracovský
8 dní před

Ano, napadlo mě na první dobrou to samé…. pan Stejskal se omlouvá, že se na chvíli stal člověkem. Tak jo… beru a jdu zas dál koukat na tenis.

Filip Vracovský
8 dní před

Omlouvám se, bylo to pozdní hodinou…. Vhodnější a výstižnější by bylo… Působil lidsky.

Filip Vracovský
8 dní před

Ano, působí to na mě nelidsky jako stanovisko. Papež František i přes toto stanovisko ( když už hovoříme konkrétně o něm) na mě ale nepůsobí z poloviny tak tvrdě jako Vy. Naši církev stejně jako spoustu jiných čekají výzvy , které přináší nová doba, vědecké poznání. Do té doby nezbyde než tato témata zvedat z prachu ( a dělají to i povolanější než jsem já sám) a těšit se, že nám milá instituce zareaguje tak jako už mnohokrát v historii. Sice se zpožděním, jako obvykle, ale sňatkem víry s rozumem…Přes špatné jméno, které u velké části společnosti vnímám je v… Číst vice »

Radka Kielbergerová
8 dní před

Tento styl boje mě nětěší. Fanatický v jistých věcech jste. V prostoru se tu ovšem pohybujete bez nějakých výhrůžek, že tu být nemáte. Naopak se vám zadařilo ve svobodné diskuzi znechutit muže, jehož příspěvky byly osvěžením, moderní bezpředsudečnou výpovědí, vědou, obohacením širokého vědění. Utekl… Tento styl boje mě netěší. Chcete jako zoufalou fusekli vytahovat papeže Františka, který ač v jistém dreskódu, je ten nejmodernější papež?, který vám zdaleka nemůže vonět v souvislosti s jeho objektivitou vůči náboženstvím jiným, žeano, pane Stejskale. A už vůbec si ho neberte jako rukojmí Vy, který visíte na rtu sebestřednému blbovi slouvtnému klausistovi Jochovi. Tedy… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
8 dní před

Úplně celé to není, jde taky o míru pozornosti, jakou tomu věnujete. Já chápu, že každý z nás je citlivý na něco jiného, moje témata jsou třeba prevence domácího násilí, sociální politika a respektuju, že vás to zase tak trochu táhne k těm gayům a trans lidem, ale množství času, které tomu věnujete, je podle mě rozdíl mezi vámi a těmi miliony křesťanů, se kterými tady operujete. Protože naprostá většina z nich, když se jich to netýká (třeba to nemají v rodině a nejsou nuceni do konfrontace), tak to prostě uzavřou ve smyslu „gayové jsou proti Božímu učení,“ ale dál… Číst vice »

Radka Kielbergerová
8 dní před

Pan Stejskal mne přirovnal k Babišovi. Nedávno. Nekomentovala jsem to. Jenže bohužel ona vlezlost cpát téma, kterým vím, že hrotím lidi a vztahy, a dokážu rozbolet věci u těch, kterých se tohle bytostně dotýká …dokola přesvědčovat a poutat na sebe pozornost v nějakém lepším vysvětlování… opravdu nevím, kdo k němu má nakonec blíž. Ale nehádám se…

Adéla Vodvářková
Admin
8 dní před

Mně se zdá, že ať už bychom Vám napsali cokoliv, jediné, co si z toho odnesete, je, že jste v podstatě mučedník jediné pravdy. Jestli je to pro Vás osvobozující, tak to má alespoň tento pozitivní efekt.

Radka Kielbergerová
8 dní před

A já měla za to, že celé je to o tom, že Vy se cítíte zahanben. Zahanben, že jste esešel z cesty a neuvažoval jako ti jmenovaní…Že jste uvažoval jinak…“A aby nedošlo k dalšímu nedorozumění: můj postoj není negativní k HS jako k jednotlivcům, ale pouze říkám to, co učí evangelikálové, co říká katolická doktrína, co hlásá konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo koptský papež Tawadros II: NE vztahům stejnopohlavních dvojic. Ne vztahům stejnopohlavních dvojic. Máte se rádi, milujete se, jste si oporou, ale já říkám NE nějakým vašim vztahům . A když jsem nachvíli zacítil, že jsem poněkud zpozdilý lpět… Číst vice »

Radka Kielbergerová
8 dní před

Bůh toho podle všeho drahně věků zpátky nakecal a dneska chudák neví, jak to Stejskalům vysvětlit, že slunce poněkud popošlo a že by se od Stejskalů, co tohle nechápou, celkem rád osvobodil:))
Znáte to – jak se baví ti andělé, Hele, koukni. Od tý doby, co získal zálibu sedět u počítače a šmejdí sítěma a zjistil, že ho je plnej prostor a má popularitu – nemá odvahu na potopu…
Hezký den

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial