Babiš na šachovnici jako socialistický holub

Možná to dávno znáte, tedy není to z mé hlavy. Ovšem obraznost je to nádherná: Diskutovat s Babišem je jako hrát šachy s holubem. Rozhází figurky, všechno rozmetá, pokálí šachovnici a prohlásí se za vítěze! Na základě různých názorů pokorně přiznávám ústup. Že i po včerejším výstupu pouťového prodavače z přidruženého stánku, kdy mi nabízí zaručeně Adidas teplákovou soupravu se slevou (že jsem to já), musím uznat, že se bojím. Že Babiš skutečně obstál.

Debatu přiblížím jen několika postřehy.

Nastalo několik situací, kdy se dala cítit jedna věc. Andrej Babiš není zvyklý, aby ten s ním v „dialogu“ nedržel jakýsi nepsaný očekávaný dreskód: Já jsem tu už vlastně prezident, já jsem ten budoucí prezident, jsem premiér – vy tohle nevítě??? To směrem k moderátorovi. Směrem k soupeři pak směsice všeho – holubí trus s figurkami, špikováno sebechválou a sebelítostí s očekávaným dreskódem – vy nevítě, že jste tu navíc a zbytečný? My už jednoho generála máme. Vy nevítě, že já neprohrávám a dráždí mě, že to vůbec zkoušítě???

Babiš se včera – a nevím, zda si to plně uvědomujeme – ocitl v nové životní situaci. Babiš je zvyklý vylézt s papírem (připraveným jinými), s papírem pak v sebevědomí přistoupit k mikrofonu, předstoupit s týmem za zády a být vidět jen jako lídr a nikdy jinak. Babiš dialog defakto nezná.

Z toho pramení minimálně dvě věci. První je včerejší dědeček v pomatení mysli seschlý do sedačky jako ukázka nejistoty proti fešácké jistotě. V neznalosti věci „dialog“ zadruhé je to, že vůbec nechápe pravidla dialogu, nechápe systém – otázka – odpověď….ale mluví.

Zdá se, že mluví k davům. Babiš nemluví k davům – to je velký omyl – Babiš mluví k sobě. K sobě – v naučených větách, které vedou většinou ověřeně a spolehlivě k dosažení cíle. Svým válcoidním monologem jako stroj se v jistém narůstání utvrzuje v „pravdě“. Kdo si všímá, konec debaty ukazuje, že se jedná o sebeposilovací systém, který vyústí ve fráze, kdy se přistihnete – tak tohle bohužel zabere a on je u toho na závěr besedy sakra sebejistý a silný. – Mír, nechci válku, nechci válku pro ženy, matky, nechci je připravit o syny, jde mi o mír, nenaženu do války, slibuji, zajistím, ochráním, pokud tam nebudu, zůstáváte sami, nebudete mít zastání, zůstanete sami s vládou, bez pomoci…nebude mír

Petr Pavel je moderní demokrat, který apeluje na hodnoty. Dokáže celkem odvážně vyhmátnout z přílišně moderního dneška – v poměřování velikosti – onen skutečně viditelně bolavý střed a podrobí ho kritice. Úspěch, kterým jsme se naučili žít – není všechno. Zanedbali jsme hodnoty. A aniž by lámal v pase ty nerozhodnuté – říká – nepodceňuji vaše myšlení, jsem přesvědčený, že jako já chcete věci čistější a bez lhaní. A já Vás nenutím, ale tu reformaci věcí poněkud padlých vám v své osobě nabízím. Pokud chcete, jsem tu pro vás…Je to však přesně ten moment, který překonávají jen ti se široce otevřenýma očima. Ti moderní.

Jak Pavel, tak Babiš mají oba komunistickou minulost. Je však zcela zřejmé, že Babiš je struktura stará. Ukotvený v rétorice, kterou od školky počínaje přes školní léta -v neustálém strašení Západem připraveným ke střelbě – známe my z pohraničí našich dětství sedmdesátých let velmi dobře: Válka, ať žije mír, synové, maminky, voják, válka, mír, přejeme si mír, ať žije mír.

Babiš se neposunul od husákovské éry ani o metr, a protože se o metr neposunulo mnoho těch, kterým se stala svoboda nebýt voděn za ruku – a oni dodnes nevědí, co s tím – je materiálu ku jeho zvolení pořád dost.

Dávno šedesátiletý Pavel je struktura nová. Nadto struktura té nejnovější generace, která je schopná americkému snu ukázat důsledky a prokázat svobodu jít cestou empatie ke světu jako celku. Kdy se překypělé bohatství – neužité k ničemu mecenášskému, stává pochybným: Opusťme cestu, že jedině finanční úspěch je to, co má vážnost našich životů.

Je tu cosi potřeba. Poctivé práce médií, které popravdě nemají právě skoro nic jiného na práci, než že vedle sledování kroků kandidátů odstraňují hoaxy a čistí prostor od falešných videí a zpráv. Je dobré znát společné resumé několika objektivně naladěných agentur – 90 procent všech poplašných a nepravdivých zpráv a vylhaných neexistujících výroků, kterých zbavujeme náš mediální prostor, je dílem voličů Andreje Babiše. Pak ovšem začasto – a neprávem – získáváme nálepku o jednostrannosti našeho informování…

Jdu hovořit s mladými. Moderními. Bez chuti návratů k poklonkování Rusku, protože ono se přece bude žít i tak dobře…Jdu promlouvat s mladými. Opravdu to na nich stojí…

A oni říkají – ne, hory a sníh prostě počkají…

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
10 dní před

Napsala mi jedna moje známá něc v tom smyslu, že vadávám značné množství energie na pana Babiše (nejsem samozřejmě sám) a že on z ní nepochybně žije. Dokladem správnosti této hypotézy a neuvěřitelné přežívání Miloše Zemana.
Je zde někdo, kdy by vsadil větší obolus na to, že dožije oba mandáty?
Karty jsou rozdány, Babiš hraje nefér.
Věřím, že se najde nadpoloviční většina voličů, která má tohohle systému plné zuby. Která už nechce poslouchat žvanila, který se chlubí, jaký je to machr a lidumil a všichni vědí, že je to chaotik a sociopat.
Takže minimálně do voleb mne přestane zajímat.

Jan Šik
10 dní před

Mě se na Pavlovi moc líbilo, jak jel ve vlaku z Prahy do Ostravy. Tam řekl: Cítím obrovskou odpovědnost. Pronesl ta tři slova pomalu a s takovým klidem, důrazem a vážností, že mi nemohl lépe potvrdit správnost mojí volby. Dobře vím, že jeho další kroky se uvidí až v čase a navíc i on je v mnoha věcech, co se týká úřadu prezidenta, naivní. Ale víte, to jak to řekl a jaký měl u toho výraz…Dělá to na mě dojem, že ty obyčejně neobyčejné věci bere vážně. Na rozdíl od svého protivníka, který v pátek řekne, že ANO je demokratické… Číst vice »

Matějovský
Matějovský
11 dní před

Přijde na debatu, kde má obhájit svůj přínos pro republiku a ohání se barevnými lejstry, listuje olíznutým prstem se slovy, že by si ostatní debatující měli něco dostudovat? Dokážete se představit, že toto dělá před některým z prezidentů, králů apod.? Je to regulérní blázen čili psychopat.

Tomáš Vodvářka
Admin
11 dní před
Reply to  Matějovský

To všechno víme a vidíme, pane kolego. Ale pak je cca 2 miliony lidí, kteří to vidí, ale je jim to jedno či – v horším případě – jim toto buranství imponuje. Strach z noblesy, která je převyšuje, tak to raději hodí tomu, kdo je jim blízko, kdo mluví jejich jednoduchým jazykem, jen ne proboha někoho, kdo má větší rozhled.
Ať to dopadne jakkoli, Babiš je opravdu etalonem podprůměru.

Matějovský
Matějovský
11 dní před

proti tomu jeho debatnímu demagogickému tlaku plnému lží a urážek nemá intelektuál ani průměrně slušný člověk šanci, tihle zmrdi si jedou prostě za každou cenu to svoje. Bohužel mu nikdo tu bradu svižnou ranou pěstí neurazí, což by se jistě za jiných podmínek stalo.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial