Izrael: K odvolání ministra Deriho

Dopoledne 22. ledna 2023 byla pozornost zájemců o dění v Izraeli plně soustředěna na Jeruzalém a v něm na Úřad předsedy vlády, v němž se konají každou neděli pravidelná zasedání kabinetu. S otázkou: Bude Deri odvolán?

Arje Deri je klíčový spojenec Netanjahuovy koaliční vlády. Předseda ultraortodoxní strany Šas, politický harcovník, ale také osobnost se škraloupy v životopise. Před více než dvaceti lety byl odsouzen do vězení za přijetí úplatku, loni unikl kriminálu za daňové delikty jenom proto, že přistoupil na dohodu o vině a trestu, jejíž součástí byl slib, že odejde z vysoké politiky; díky tomu dostal pouze roční podmínku. Slib ovšem nedodržel, loni kandidoval do Knesetu, byl zvolen a jako předseda strany přijal funkci ve vládě – aktuálně je ministrem vnitřních věcí a zdravotnictví. Ve středu 18. ledna ovšem Nejvyšší soud rozhodl, že Arje Deri ministrem být nemůže – a premiér Netanjahu musel reagovat.

Že mu nezbude nic jiného než Deriho odvolat, bylo jasné od počátku – prozpěvovali si o tom dudci po celé zemi (dudek chocholatý je izraelským národním ptákem). Představa, že by šéf exekutivy ignoroval verdikt nejvyšší soudní instance byla – nepředstavitelná.

A tak se také stalo.

Netanjahu na zasedání vlády přečetl prohlášení, v němž ocenil Deriho bohaté zkušenosti, moudrost a odpovědnost, nicméně s odkazem na soudní verdikt („nešťastné rozhodnutí, které ignoruje vůli lidu“) sdělil, že je nucen Deriho „s těžkým srdcem a hlubokým zármutkem“ odvolat z obou ministerských postů. Dodal, že má v úmyslu hledat jakýkoli legální způsob, aby mohl Deri být nadále prospěšný Státu Izrael vzhledem ke svým zkušenostem a schopnostem, a to s souladu s vůli lidu.

Deriho odvolání vstoupí v platnost, jak je v izraelské politice obvyklé, za 48 hodin. Do té doby musí Netanjahu nalézt jeho nástupce. Sám oba resorty přechodně řídit nemůže (což by se za normálních okolností stalo), protože i on je soudně stíhán za korupci (a související trestné činy) a jako takový nemůže funkci ministra vykonávat (sloužit jako předseda vlády ovšem může, což je jeden z izraelských politických paradoxů).

Toto hodně kyselé  jablko má tedy Netanjahu za sebou, ovšem tím záležitost kolem Deriho nekončí. Sám Deri pár hodin po vyhlášení verdiktu (že nemůže sloužit jako ministr) prohlásil (jak uvádí ve svém komentáři šéfredaktor serveru The Times of Israel David Horovitz): „Budeme pokračovat ve velké revoluci (ve prospěch ultraortodoxní komunity – LS). Budeme i nadále zastupovat chudší vrstvy, budeme i nadále reprezentovat svět Tóry, budeme i nadále chránit židovskou identitu Státu Izrael všemi prostředky a možnostmi. Až nám zavřou dveře, dostaneme se dovnitř oknem. Až zavřou okno, s Boží pomocí prorazíme strop.“ Diplomaticky řečeno: To zní hodně odhodlaně. Nedosti na tom: Deri kromě toho, že je „dvojministr“, vykonává i formální funkci bez politických pravomocí – je místopředsedou vlády (vice premier), a to mu dle serveru The Times of Israel zůstane. Není ale zatím zřejmé, zda mu to otevře cestu na zasedání kabinetu v pozici pozorovatele. Pro úplnost dodejme, že oficiálním místopředsedou vlády (deputy prime minister) je ministr spravedlnosti Jariv Levin. Přesto ale: když byl nedávno premiér Netanjahu na rutinním kolonoskopickém vyšetření a pod sedativy, řízením vlády byl pověřen Arje Deri.

CO NA TO IZRAELCI?

Anglickojazyčné izraelské servery přinesly 22. ledna výsledek šetření institutu Maagei Mohot. Podle něj 65 procent dotázaných souhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu (že Deri nemůže být ministrem), 22 procent s verdiktem nesouhlasí a 13 procent neví.

S verdiktem vyjádřilo souhlas 57 procent voličů Likudu, 42 procent voličů Náboženské sionistické strany, ale pouze 22 procent voličů Deriho partaje Šas a stejný počet voličů druhé ultraortodoxní strany, Sjednoceného judaismu Tóry (UTJ) .

Naproti tomu 40 procent voličů Šasu a 30 procent voličů UTJ soudí, že verdikt Nejvyššího soudu by neměl být respektován. Poměrně děsivý výsledek.

A ještě jedna sada čísel z průzkumu. Na otázku, jak by se měl po oznámení verdiktu o Derim premiér Netanjahu zachovat, odpověděli respondenti takto:

45 procent … Netanjahu by ho měl odvolat (což se také stalo)

25 procent … Arje Deri by měl sám odstoupit

15 procent … rozhodnutí soudu ignorovat

15 procent … nemá na tu věc názor

Po vynesení zmíněného rozsudku jsme opakovaně slyšeli, že Nejvyšší soud znevážil rozhodnutí voličů Šasu, kteří o problémech svého předsedy Arjeho Deriho věděli a přesto mu dali hlas (v Izraeli se volí celá stranická kandidátka bez možnosti „kroužkování“) – a že toto by mělo být respektováno. Jen pro srovnání. Voličů v Izraeli bylo při posledních volbách registrováno 6,788804 milionu. Voličů Šasu 392,964 tisíc, to je 5,8 procent. Aniž bych chtěl srovnávat volby a demoskopická šetření, nemohu přehlédnout, že naprostá většina izraelské veřejnosti si myslí, že Arje Deri by se svými „hříchy“ neměl sloužit jako ministr. To je také vůle lidu. Podstatné ovšem je, jak v právním demokratickém státě zní pravomocné rozhodnutí soudu. Z tohoto úhlu pohledu se události v „kauze Deri“  vyvíjejí správným směrem.

Prameny: Tematické články na izraelských serverech The Times of Israel, Jpost.com a Arutz Sheva ze dne 22. 1. 2023.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial