Kocábobraní regulované Horáčkem

Kolo rozhodnutí příští sobotu je nejvíc v rukou disciplíny občanského chtění. Argumenty jsou jen doprovodným pozadím; nehnou s čímkoli v obou mezi futry zapřených táborech nejen teď, ale už několik let. Neboť Babiš gauner kontra Babiš osvoboditel od špinavé pravdoláskařské politiky. Generál Pavel je ten, o koho teď běží. Očekávají se soudy znalých, znalí se soudy vylézají. Podporu Pavel dostává, ale je tu hlas, co ho přetřásá. V spravedlivém pochopení obětí komunismu, ale ve vznášení se ve stylu Kdyby, který si tu v poctivém občanství už nelze dovolit. Je to o našich prioritách a ocenitelném umění z nich sestoupit: V rámci strategických vizí toho nepochybně lepšího.

Než tu napíšu, že ten dialog mezi dvěma muži mě zaujal, začnu jinak. Třeba geniálním citátem Ludvíka Aškenazyho – Kdo si tě koupí, tě taky prodá. Nebo citátem Andreje Babiše. Který kdysi po jednom rozpačitém volebním výsledku ANO na doztaz moderátora, říká- spolupracovat v koalici s panem Okamurou je jako hodit pětikorunu do automatu.

Citát první říká, jak začasto dopadá budoucnost jednoduchého zboží, jakým jsme se stali na čtyřicet let, citát druhý pak to, že kupní síla pro svůj prospěch sáhne ráda i tam, kam se nesahat dušovala. A nevadí jí, že i ona sama se prodá. Jestli máme stejnou linku uvažování, spojnice těmi citáty vedou ať chceme, či ne – k Andreji Babišovi. Řeklo by se – jaké jsou naše imaginace, je jen emoční nerelevantní zkratka. Ne tak docela. Totiž nikomu, a to z obou táborů, tu skutečně v hlavě nenaskočí direkce textu k Petru Pavlovi. To znamená, že zatímco jednoho z kandidátů máme obestřeného příběhy a problematikou jeho osoby protahované i soudy, druhý kandidát má na kontě pouze svůj – ve srovnání – relativně šedý životopis. Táboru, který barvitost životopisu protkaného lhaním bere za svůj, nezbývá nic jiného než dokola opakovat komunistickou minulost Petra Pavla a vytahování profese a kariéry. Na Petru Pavlovi se toho víc brát na přetřes nedá, nastoupila tedy příhodnost jménem válka, na to se uslyší.

Michael Kocáb, se z ničeho takového podezírat nedá. Osobnost v horkém dění Listopadu, politik uskupení Most, vyjednávač s komunisty a ten, který skutečně dosáhl, aby tu nezůstal jeden jediný ruský tank, se v rozhovoru pro Rozhlas vyjadřuje k oběma kandidátům. Považuje za tristní, že oba kandidáti neodstoupí, komunistická minulost obou je výsměchem obětem komunismu, lidem, kteří si s režimem vytrpěli své. Omluva mu přijde málo, takoví se nemají drapat na post prezidenta. Měli by oba čestně odstoupit. Michal Horáček, též zakladatel Mostu, Kocábův nejbližší přítel, osobnost, která dík své skvělé angličtině – jak říkává Kocáb, slávu naší revoluce doslova prodala do celého světa, říká – komunistickou minulost bychom v tomto dění měli – bez znevážení pocitů komunismem postižených – generálu Pavlovi přeci jen odpustit.

Když budeme poctiví všichni, problém některých – co Babišovi nemohou přijít na jméno – vůbec k volbám jít, je svým způsobem pochopitelný. Ale když budeme poctiví dál, a nebudeme teď lustrovat Pavla, který si vpodstatě plnil klukovský a i profesní sen – kdy k té nejlepší a špičkové technice vedly skutečně jen cesty na školy vojenského typu – s komunismem se tu potkal skutečně každý. Vysokoškolák zcela jistě. A kdo nechtěl být jako můj velmi dobrý přítel Vladimír obden v prohlídkách bytů a nočních přepadů, jakož být semtam dofackován a ve vazbě, když se ten psací stroj pod podlahou našel – a tedy, kdo chtěl svůj život nějak překlenout ruku v ruce s vědomím Aureliova – Bezpráví se často dopouští ten, co něco nedělá, nejen ten, co něco dělá – měl by se pokusit o jisté usebrání. Tedy věc v dopadu voleb – ač nelehce – spravedlivě a strategicky vyhodnotit. Protože každý, lékař, učitel, inženýr – a je to nakonec i mladý student skladby Michael Kocáb, procházíval v tu tíživou dobu zkouškami marxleninismu. Tam mu z úst u zkoušek a na seminářích musela padat konstatování o sjezdech strany, kde pravdivá osobní hodnocení prospěšnosti komunistické strany neměla místo. Kdo tímhle posichrováním hned v prvním ročníku neprošel, studium pro něj bez pardonu končilo.

Chce to skutečně poctivý return nás všech věkovitějších. Kafka nám i světu svým Procesem sdělil, že popravený Josef K si za věci může. Tím, že věci přijal, žil a nikdy se nebouřil; měli bychom ho nejen litovat a vidět brutalitu a absurditu společenského řádu a režimu, ale po zcela pochopitelné prvotní emoci vůči nespravedlivému zlořádu i k našim spoluvinám poctivě dojít. Ne nadarmo Karel Pecka takto přibližně říká – vysvětlete po době, kdy každý nějak mlžil, kroutil se a lhal, někdo ze státního tahal malou domů, přeříkával něco jiného, než si myslel, aby to s tím komunistickým režimem vůbec ustál a něčeho dosáhnul – říkejte, že Švejk je obrazem naší neodvážné přizpůsobivé a špatné národní povahy. A vyvracejte pak v národě s touto minulostí ten růžový národní mýtus o pašákovi, který na to šel jinak. Švejk je sice slavný, ale pro nemalou část cizího světa postavou odpornou, která se naučí z věcí těžit vždycky, naprosto nehledajíc své svědomí.

K tomu dodám něco, co je bolavé a neomlouvám tím vstup do strany, ač sama jsem se vzdala lukrativnosti a dokázala nevstoupit. Kariéra a profesní úspěch je něčím, pro co často žijeme. Velmi opravdoví v době komunismu nesešli z cesty a svých kariér se vzdali zcela. Nebo se s režimem tloukli, a není nic tajného, že jim často nezbývalo než přímluv a tajných oklik s využitím těch, kteří pro režim opravdu, či na oko šlapali. Vypráví o tom košatě kdekterý herec, spisovatel, muzikant – kdy najednou vyznívá celkem překvapivě podpora Jiřiny Švorcové, Karla Gotta a národem milovaný spisovatel Ota Pavel by se nikdy nedostal tam, kde byl, kdyby ho do sportovní redakce nedostal komunista Lustig. Nebo se někteří osmělili a šťastně emigrovali. Kariéra se jim zadařila i přesto, že si ji museli v Rakousku, Německu, Francii , Austrálii budovat od prvního písmene abecedy. Ale je tu jedna věc podstatná. Země je přijaly. Nechejme tedy řečnickou viset ve vzduchu, jak dopadá někdo s načatým vojenským vzděláním a touze být v profesi, který se rozhodne emigrovat…a u vstupních imigračních pohovorů vyjeví, čím prošel, i kdyby se své kariéry hodlal vzdát. Stále odkazuji na pozapomínaný a v mnoha ohledech skutečně výborný televizní snímek Konfident s Jiřím Mádlem v hlavní roli.

Na závěr se přiznám. Patřím mezi skepticisty. Tedy nositele pocitu. Pocitu, kterého se bojím, ač nepatřím mezi spřadatele konspirací. Pocitu, že se za dva tři roky po potenciálním zvolení Andreje Babiše dozvíme horkou zprávu – kdo byl ve věci rozhodnutí nedávného vítězného soudu koupen, proč byl soud načasován takto, proč došlo ke zvratu, a nebudu určitě jediná, komu spadne brada a v žaludku pocítí ultratěžký kámen. Na Hradě bude sedět někdo, kdo má za sebou vylhaností mračna a bude tam sedět někdo, komu třetina národa nevěří. Kdo dokáže ztratit tvář pětkrát za den a škemrat u někoho, koho si deklarovaně nevaží.  A kdo je nezávislý natolik, že má skrz finance beranidlo pro získání prostoru, kde si ulpět zamane.

Nevím, kdo to řekl – ale je možné že Solženicyn – Je zřejmé, že zlo nakonec zvítězí. Ale já se mám snažit, aby nezvítězilo skrz mne.

Přikláním se k prosbám Michala Horáčka…pokusit se, aby zlo to mělo spravedlivě spočítané.

Za čtení všem děkuji:)

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

38 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Adéla Vodvářková
Admin
12 dní před

Se zájmem přečteno, Radko. Tím Lustigem, který propagoval Otu Pavla, jste myslela Arnošta Lustiga?

Adéla Vodvářková
Admin
12 dní před

Díky za info! Já jsem v té historii 20. století marná, marná

Matějovský
Matějovský
12 dní před

34 let!! po revoluci řešíme tohle, 34 let! Nikdo nechce na hradě ukňučenýho slabocha, co mele páté před deváté a ještě nesmyslně, samozřejmě se hlas hodí Pavlovi, který hovoří klidně a smysluplně. Ale forma agitace pro generála zlehčováním vstupu do strany potažmo do ČSLA mi přijde poněkud smutná, skoro bych řekl, až vlastně drzá. Kdo by si nepamatoval náboráře na základce do vojenských gymnázií či rovnou do vojenského učiliště ve Vyškově a taky si všichni pamatujeme ty typy, co do těchto obskurních škol šly. A to dokonce do toho šly i holky, jejda nebude náhodou první dáma taky absolventkou podobného… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
12 dní před
Reply to  Matějovský

Minulý režim a to, k čemu lidi nutil, je třeba hodnotit pohledem té doby. Jsem ročník 43 a mám něco odžitého. V KSČ bylo tehdy asi 10% obyvatel. Tzn. skoro v každé rodině byl jeden. Občas kladu diskutujícím otázku, jak oni se zachovali, když měli vyplnit normalizační dotazník. Jak se díváte na bratrskou pomoc armád WS, jaký je váš vztah k SSSR – atd. Nikdy jsem nedostal odpověď. Ti mladší, kteří to už nemuseli zažít, tu mohou působit jako etalony morálky. A všelijaké kádrové posudky se musely tvořit tak, aby byla věrchuška spokojená. Čili – byl na to vytvořen mustr.… Číst vice »

Last edited 12 dní před by Pavel Dvořák
Matějovský
Matějovský
11 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

Samozřejmě že skoro každá rodina byla namočena, ale zdalipak v každé rodině byli oba rodiče v KSČ a čiperný syn zakládal již při SSM debatní Leninský kroužek? Paradoxně v roce 77, nebylo to náhodou v době charty? Pane jo, to je mi ale Havloid 😀 Ale ano, chtěl být jen vojákem, jinak to nešlo… oh wait, Ondráček chtěl být jen kriminalistou, a taky to asi nešlo, vidte? že jeden z nich prohlédl a druhý ne, je celkem jedno, pohnutky zůstávají stejné.

Matějovský
Matějovský
11 dní před
Reply to  Matějovský

Tohle přesně je důvod, proč budu volit Pavla přes tohle všechno. Přesně pro tuhle sektářskou politiku hnutí ANO.
https://www.respekt.cz/rozhovor/havlicek-babis-neslibuje-mir-naporad-jen-by-to-delal-jinak?fbclid=IwAR1vPJfCdwanyuOgoda8hdUVOWoH8SAMcKirRI4zW08p7n_GpMHNRYfOn-A

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
11 dní před
Reply to  Matějovský

Asi tu dobu znáte jinak, než já. V r. 77 mě zabásli za šíření CH77. Na ten debatní kroužek máte jistě odkaz. To mu byla asi 15? A v 15 jste dělal Vy co?
Lidem jako Vy pokládám otázku, jak se s onou dobou vypořádali. Nikdy se nikdo nepochlubil. A co – ČSM, SSM, ROH, SČSP, LM, KRB, BSP … Nic?: A Vaše prověrky na začátku normalizace? Tady platí jedno: Nesuďte, abyste nebyli souzeni.

Matějovský
Matějovský
11 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

Odkaz na ten debatní kroužek je v jeho životopisu, to jsou paradoxy, vidte, vy jste ho ani nečetl a bijete se za něj osobními útoky. A co jsem dělal v 16? Hrál fotbal, lítal po bigbítových zábavách, sháněl čelenku, abych vypadal jako Paulo Maldini z Interu Milán a chtěl mít vlasy jako Mario Kempes z Argentiny.. přesně to, co mladí kluci, normální mladí kluci, dělali, dělají a budou dělat. Jo a byl jsem na sportovním gymplu a ano, hrál jsem fotbal za Duklu Praha. A kupodivu jsem nebyl ani v SSM… a ani nevím, proč jsem vás to zajímá, já… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
10 dní před
Reply to  Matějovský

Já ten životopis četl také, vše co bylo zveřejněno. Pravděpodobně z neznalosti doby nevíte, jak se různé zájmy musely kamuflovat jako činnost ČSM či SSM. Pod rouškou Pionýra se tajně provozoval skauting. Kvůli věrchušce se to ovšem muselo náležitě podat. Takže všichni – dle papírů – byli zapojeni do budování socialismu, vykazovali stachanovské pracovní výsledky atd. Kdybyste viděl mé hodnocení, které mi vypracovala střední škola kvůli přijetí na VŠ, asi byste si též odplivl. A podobně můj kádrový profil, který mi vypracoval podnik kvůli získání atestace 2. stupně! Dokonce jsem se stal vyznamenaným svazákem, protože jsem v 15 letech (!)… Číst vice »

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
10 dní před

Tak tak. Absurdity té doby dnes dost lidí nepochopí. Kromě toho jsme si hledali příležitost, jak srát bolševika. Byla to trochu adrenalinová zábava, něco je i v knize Pavla Sondy Z historie východočeského bigbítu. Skupina Flamengo „zlegalizovala“ svou tvorbu tím, že použila texty Josefa Kainara.

Matějovský
Matějovský
10 dní před

Nechci být prezidentem republiky a taky nechci, aby byl prezidentem republiky elitní komanč. Kocáb má pravdu, a přesně lidi jako je ten důchodce nad tebou ho za tento názor napadá, přesně tento druh lidí. Naprosto chápu Michalovo znechucení, ale naprosto. Opět je tu poslední bitva, která vzplála, kdy je svět černobílý a tyhle volby jsou tak důležitě rozhodující. Že postoupí uknučenej, zhovadile, křivej ubožák jako je Babiš jsem čekal, ale lampasáka ve druhém kole už vážně ne. A než zase začneš mantrou o NATO, uvědom si, že jaksi neměli koho jiného vybrat, protože důstojnickej sbor v té době, ani jinej… Číst vice »

Matějovský
Matějovský
10 dní před

Ano, opět začneš hodnotit mě, vůbec ti nejde o to, co píšu, ale prostě hodnotíš mne. Já mám jen jeden hlas z několika milionů. ale chápu tě, taky tě znám, ty ses zase pro něco bezhlavě nadchla.

Michaela Klímová
10 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

Co konkrétně Vám v mé odpovědi o mých rodičích chybělo, pane Dvořáku?
Možná byli v ROH – nevím, předpokládejme tedy, že byli. Jinde ne, opravdu není co vyprávět. K bratrské pomoci řekli, že jsou proti násilí. A celý život už si jen kryli hlavu.

Do jaké hloubky potřebujete lustrovat mé rodiče, abych ve Vašich očích obhájila své přání volit si dnes do čela státu morální autoritu?

Řeknu Vám – už ať jsou ty volby za námi.

Filip Vracovský
12 dní před

Zdravím Radko,
mám vůči němu jiné výhrady než minulost. Nicméně ve chvíli kdy kolem vídám hesla Havel-Pavel, flanelová revoluce…. nebo když ho vidím s kyticí uctívat Jana Palacha musí mě doma držet párem volů abych nesedl ke klávesnici a nerozepsal se co vše to ve mě vzbuzuje…. Jsou to divadelní gesta, skutečná pokorná reflexe by tohle nepotřebovala, byla by soudná…Ale držím ústa, nejspíš si své řeknu po volbě. Ta druhá varianta která padá v úvahu je násobně horší. Celou dobu se čekalo na závěrečný Babišův tah. Dneska přišel, kulka…. Perfektní projev připravená PR týmem…. Dávám se na modlení….

Filip Vracovský
12 dní před

já se snažím aby nevyhrál tím, že mlčím…. Babiš dneska oznámil, že jeho ženě byla doručena v obálce ostrá nábojnice. Následovala tiskovka, kde přečetl prohlášení, které očividně nepsal sám, bylo to připravené….

Filip Vracovský
12 dní před

p.s. to moje mlčení se nevztahuje k Vám, jen nehodlám riskovat, že bych někoho odradil od toho jít volit….

Michaela Klímová
10 dní před

Filip Vracovský
12 dní před

Já vůbec nekritizuji Váš blog ( všeobecně i když někdy nesouhlasím má Vaše psaní rozhodně přesah prostoduchých slohů z prvního stupně které v prostoru rezonují a víte, že je čtu rád ) … jen mi to přišlo k tématu….

Pavel Khail
Pavel Khail
12 dní před

Existuje jedno rčení, které se docela hodí k současné situaci i když je trochu zjednodušující. Kdo nebyl v mládí levičák nemá srdce, kdo nebyl v dospělosti pravičák nemá rozum. Stačí vzpomenout spisovatele Pavla Kohouta a jaký to býval kovaný komunista. 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial