Když ministr obrany neposlouchá ministra na ministerstvu obrany

V pátek 20. ledna 2023 se ukázalo, jak bude v praxi fungovat, či spíše nefungovat, onen nesmysl v podobě dvou ministrů na izraelském ministerstvu obrany. Stačilo, aby osadničtí aktivisté vybudovali nelegální základnu.

Ano, v novém kabinetu Benjamina Netanjahua jsou na ministerstvu obrany dva ministři. Skutečný ministr obrany, bývalý vysoký důstojník Obranných sil Izraele (IDF) Joav Galant (armádu opustil s hodnotí generálmajora) ze strany Likud, a Bezalel Smotrič, ministr na ministerstvu obrany, za koaliční Náboženskou sionistickou stranu. Nadřízeným Smotriče je samozřejmě Galant. Smotričovi, které je současně ministrem financí, byl na obraně svěřen útvar COGAT (Koordinátor vládních aktivit na Teritoriích, tj. v Judeji, Samaří a v Pásmu Gazy) včetně jeho odboru civilních záležitostí. Zde je nutné zmínit, že Judea a Samaří, kde žije početná židovská populace, není součástí Izraele jako jeho suverénní území; proto tam na bezpečnost, pořádek a civilní záležitosti dohlíží armáda, což je v souladu s mezinárodním právem.

Na zmíněnou „dvouhlavost“ ve velení jako jev nanejvýš nežádoucí a nebezpečný, nezapomeňme, že hovoříme o vojenské řídící struktuře, upozorňovali mnozí odborníci včetně předchozího náčelníka generálního štábu IDS generálporučíka Aviva Kohaviho (jeho služba skončila v polovině ledna 2023). Bylo tedy jen otázkou času, kdy se jejich obavy naplní.

V noci na čtvrtek 19. ledna skupina židovských aktivistů (5 rodin) v Samaří (Západní břeh Jordánu – v oblasti C, kde podle Dohod z Oslo náleží bezpečnostní a civilní kontrola izraelské armádě) zbudovala poblíž osady Migdalim malou obytnou základnu nazvanou Or Chaim – na počest nedávno zesnulého duchovního vůdce náboženských sionistů rabína Chaima Druckmana. Základna to ovšem byla ilegální, zřízená bez povolení izraelských úřadů, a jako takovou ji mohl stihnout jediný osud: evakuace obyvatel a demontáž obytných buněk.

Za normálních okolností by to proběhlo po jednotné velitelské linii: ministr obrany by vydal příslušný rozkaz armádě a ta by jej provedla.

Za současného stavu bylo vše poněkud jinak, jak informuje sever The Times of Israel („Illegal West Bank outpost evacuated on Gallant’s orders, in defiance of Smotrich“/20. 1. 2023). Ministr Smotrič, jeho ultrapravicová strana má mezi hlavními body programu maximální podporu osadnické politiky v Judeji a Samaří, dal příkaz šéfovi civilní správy COGAT, aby bylo plánované odstranění základny pozastaveno a nebyly v tomto směru podniknuty žádné kroky (do doby, než bude na začátku příštího týdne celá věc řádně prokonzultována). Nebylo mu to ovšem nic platné, protože ministr obrany Galant v souladu se svou pravomocí rozhodl o evakuaci a zrušení základy, což bylo během pátku také provedeno.

Koaliční spolupráce tak dostala vážnou trhlinu; navíc se ukázalo, jak problematický systém pravomocí byl na ministerstvu obrany a ve vztahu k jednotnému armádnímu velení nastaven. Smotričova kancelář postup ministra obrany Galanta kritizovala jako jednání, které je „proti koaličním dohodám tvořícím základ pro existenci této vlády“.

Kdo má pravdu?

The Times of Israel vysvětlují, že Smotričovi byla skutečně svěřena určitá pravomoc nad civilní správou v Judeji a Samaří, kterážto povoluje na tomto teritoriu výstavbu, nicméně v případech, kdy dojde k vybudování takovéto ilegální základny je to armáda, nikoli civilní orgán, kdo má pravomoc nařídit okamžitou likvidaci. Relevantními vojenskými personami jsou v tomto případě šéf Centrálního velitelství IDF (pod které spadá i oblast Judea a Samaří) a náčelník generálního štábu armády – ti jsou samozřejmě podřízeni ministru obrany Galantovi, nikoli (druhému) ministru na ministerstvu Smotričovi. Řetězec velení by se změnil až poté, co by bylo takové základně povoleno na místě zůstat. Jen pro úplnost dodejme, že ministr Galant hovořil v této souvislosti s novým náčelníkem generálního štábu generálporučíkem Halevim a vyjádřil „plnou podporu IDF a bezpečnostním silám“ (v Judeji a Samaří operuje s armádou také izraelská Pohraniční policie a při likvidaci osad policejní jednotka JASAM). Čekat něco jiného můžeme považovat za vyloučené.

A premiér Netanjahu, který má v této době jiných starostí až nad hlavu? (Nejvyšší soud vydal 18. ledna verdikt, že ministr vnitřních věcí a zdravotnictví Arje Deri kvůli odsouzení za daňové delikty a nedodržení slibu, že se výměnou za podmíněný trest vzdá působení v politice nemůže vykonávat své funkce.) Podle všeho Galanta podpořil. Úřad premiéra v prohlášení uvedl: „Vláda podporuje osady, ale pouze tehdy, když jsou zřizovány legální cestou a v koordinaci s premiérem a obranným establishmentem, což se (v tomto případě) nestalo.“ Netanjahu má o celé záležitosti diskutovat začátkem příštího týdne (což je v Izraeli neděle).

Ministra Smotriče podpořili, bez překvapení, také politici druhé krajně pravicové strany Židovská síla včetně jejího předsedy a ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira. Nastalá situace je naproti tomu vodou na mlýn opozici. Její šéf, expremiér Jair Lapid, na Twitteru napsal: „Vláda existuje teprve tři týdny a ministr obrany A a ministr obrany B už dávají armádě protichůdné rozkazy. Premiér je příliš slabý na to, aby udělal pořádek a člen Knesetu z jeho koalice nadává příslušníkům MGB (Pohraniční policie-LS) a JASAM. Ostuda.“

Ostuda také, ale především systémová chyba ve velení.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial