Černý a bílý reverend

V pondělí 16. ledna si Američané a s nimi celý svět připomínal památku Martina Luthera Kinga ml. (Martin Luther King Jr. Day). Tuto osobnost boje za občanská práva a zrušení rasové segregace jistě není třeba představovat.

Americká mediální organizace Christian Broadcasting Network (CBN) na svém serveru psala 16. ledna o úzké spolupráci M. L. Kinga ml. s osobností, která v českém ateistickém prostředí tak známá není. Řeč je o Billym Grahamovi. Oba spojovala duchovní služba – jeden i druhý byli baptistickými kazateli – a také hluboké přátelství. Proslulí byli oba – Graham jako světoznámý evangelista.

CBN v článku „How Martin Luther King Jr. and Billy Graham Joined Forces to Break Down Color Barriers with the Gospel“ uvádí dva důležité aspekty pojící se s aktivitou M. L. Kinga ml. na poli zápasu o občanská práva a rasovou rovnost ve Státech. Byla to jeho víra, co mu dávalo sílu jít vpřed – a také skutečnost, že spojil síly s evangelizačním hnutím B. Grahama.

Připomíná rok 1953, kdy B. Graham uspořádal velkou evangelizační kampaň ve městě Chattanooga v Tennessee. Navzdory segregaci a rasovému napětí se jednalo o akci multirasovou. Několik stovek tisíc lidí všech barev, muži, ženy a děti, sedělo pospolu a společně uctívali Ježíše Krista. B. Graham tehdy řekl: „Když se na vás Bůh dívá, nehledí na zevnějšek; Bible říká, že se dívá na vaše srdce.“

B. Grahamovi leželo na srdci, aby udělal víc pro ukončení rasové segregace a na radu kazatele Howarda Jonese se vydal do New Yorku. Kázal v kostele Salem Methodist Church pro tisíce posluchačů a další týden se vydal do Brooklynu. V roce 1957 pozval na jedno z evangelizačních shromáždění konaných na Manhattanu svého přítele M. L. Kinga ml. Oba společně stanuli na pódiu proslulé Madison Square Garden. B. Graham tím nade vší pochybnost ukázal, na které straně v tomto zápase o charakter Spojených států stojí. V té době čelil kritice z obou stran, dokonce se objevily i finanční hrozby, ale nic z toho ho neodradilo. Naopak.

M. L. King ml. B. Grahamovi navrhl, aby se soustředil na jižanské státy a tam pořádal rasově smíšená shromáždění, což evangelista také udělal. Kampaň pak zahrnovala mnoho míst od Arkansasu po Alabamu. Server CBN uzavírá: „B. Graham cestoval po jižanských státech a kázal rasově smíšenému publiku. Bůh mocným způsobem využil přátelství mezi Kingem a Grahamem ke zboření mnoha bariér ve Spojených státech.“

Vypovídající je svědectví M. L.Kinga ml: „Kdyby nebylo služby mého dobrého přítele Dr. Billyho Grahama, moje práce v hnutí za občanská práva by tak úspěšná nebyla.“

Předložená informace ze CBN mě upřímně potěšila. Hluboce si vážím obou mužů, ale dosud jsem je vnímal spíše izolovaně. Jejich společné aktivity, třebaže u nás tak známé nejsou, svědčí mimo jiné o tom, o čem jsem i já bytostně přesvědčen. Že rasová segregace je v absolutním rozporu se samotnou podstatou křesťanství. Nikdy jsem po tom nepátral, nicméně si nedovedu představit, jak lze na základě evangelia obhájit v církevním prostředí rasovou segregaci. Společné dílo M. L. Kinga ml. a B. Grahama, jak ho připomněl server CBN, je pro mě obrovským povzbuzením a utvrzením v názoru, že rasová segregace byla skvrnou na štítu Spojených států. Země, k níž chovám upřímné sympatie a hluboce přátelský vztah.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial