Politická korektnost vs svoboda náboženského přesvědčení

Vezmete si tričko s nápisy, které vyjadřují vaše náboženské přesvědčení – a budete mít problémy. V zemi, která je hodnocena jako nejsvobodnější. V USA. Ale ani tam už není všechno takové, jak jsme byli zvyklí.

Politická korektnost udělala své. Slova „In God We Trust“ (V Boha věříme) jsou zřejmě i nadále oficiálním mottem Spojených států, což je dokonce stanoveno zákonem, toto motto stále čteme na americkém dolaru, ale když chcete tuto víru veřejně vyjevit, můžete mít problémy.

O jedné takové zkušenosti napsal 17. ledna 2023 server The Christian Post („Man wearing ‘Jesus Saves’ T-shirt at Mall of America asked to take it off or leave“). Ve městě Bloomington ve státě Minnesota (na severu USA u hranic s Kanadou) mají velký obchodní dům „Mall of America“ MOD). Vypravil se do něj i Paul Shoro, jinak žijící ve Washingtonu, DC. Hned ve vstupní hale měl problém s ochrankou. Nechtěla ho pustit dál. Proč? Kvůli tomu, co měl na sobě.

Paul je pouliční kazatel; tak se prezentuje na svém Facebooku: „Street Preacher“. Pod tím má připsáno „Evangelist“ (evangelista – ve smyslu kazatel, nikoli autor evangelia).

Na sobě měl modré triko s dlouhými rukávy a přes něj žluté s krátkými. Vpředu velký nápis JESUS SAVES (Ježíš zachraňuje, volně V Ježíši je spása). Na zádech pak nápis JESUS IS THE ONLY WAY (Ježíš je jediná cesta – myšleno ke spáse v souladu s učením Bible). To ale nebylo všechno. Do nápisu na zádech bylo také vloženo vyobrazení tvořené několika emblémy – mj. symbol islámu, hnutí hippies, rovnosti, judaismu, konceptu jin-jang a křesťanství -, které dohromady dávaly slovo COEXIST, což bylo ovšem přeškrtnuto.

K tomu malé vysvětlení. Ačkoli se přeškrtnutí slova vyzývajícího ke koexistenci může zdát přinejmenším problematické, ba pro mnohé nepřijatelné, je třeba dodat ono „B“. Lidé, kteří používají tento symbol, nabízejí něco jiného. Něco, co vyjadřuje termín CONVERT (obrácení). Vcelku logicky. Je-li Ježíš jediná cesta ke spáse, pak k ní nevede koexistence, ale obrácení k Ježíši všech, kdo v něj ještě nevěří.

Dlužno dodat, že příslušníci ochranky „Mail of America Security“ ten zadní symbol nejspíš ani neviděli, protože Paul k ním stál zepředu – a dráždil je nápis JESUS SAVES. Požádali proto Paula, aby si tričko s nápisem sundal, jinak ho nepustí dál. Argument jednoho z ochranky: „Ježíš je spojován s náboženstvím a to lidi pohoršuje.“ Paul se snažil vysvětlit, že jeho tričko není o náboženství, ale o věčném životě, načež muž v uniformě odvětil, že je to totéž.

Inu, zásada „náš zákazník – náš pán“ v politicko-korektním vydání.

Rozhovor pokračoval. „Všechno, co po vás chceme je, abyste sundal to tričko.“ Paul se bránil, že kromě toho, co má napsáno na tričku se jinak neprojevil, s nikým nemluvil, nic nikomu neříkal. Strážci ale trvali na svém: „Pokud zde chcete nakupovat, musíte si to tričko svléknout. Buď to uděláte, nebo budete muset odejít.“

Ochranka tvrdila, že jeho tričko patří do činnosti, která je označována jako náboženské obtěžování a něco takového není v prostorech privátní společnosti povoleno. Paul odpověděl, že jako občan USA  zná ústavu. Dodal také, že než by si tričko sundal, raději půjde do vězení nebo zemře.

Zanedlouho se na místě objevil policista. Paula se sice zastal, přesto mu ale řekl, že je dobré chodit do obchodního centra s tričkem bez takovýchto nápisů.

Objektivně musím dodat, že Paul nebyl v MOD poprvé. Už předtím se dostal do konfliktu s ochrankou, když nabízel křesťanské traktáty a kázal evangelium (mj. loni o Vánocích). Dělal to, co považoval jako pouliční kazatel za svoji povinnost: v zemi, která se oficiálně hlásí k víře v Boha hlásal víru v Boha.

Za sebe si neodpustím lehce provokativní spekulaci. Čelil by podobnému jednání, kdyby měl na tričku nápis vyzývající k boji proti rasismu, respektu práv menšin, uzákonění manželství osob stejného pohlaví v celé Unii (nejen v Minnesotě), případně propagující aktivity LGBTQ+ komunity nebo slogan požadující zrušení Kolumbova dne s poukazem na to, že objevitel Nového světa nese morální spoluvinu za genocidu Indiánů (pokud se tak ti ještě mohou takto nazývat)? Nevím. Zato vím, že jít nakoupit do MOA v tričku JESUS SAVES znamená dostat se do nesnází.

Politická korektnost vs svoboda nejen náboženského vyznání. Co převáží?

Subscribe
Upozornit na
guest

16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
radka kielbergerová
13 dní před

„Pokud budete méně reagovat na mé články zde, získáte víc času k tomu, abyste splnil přání administrátorky Adély Vodvářkové a publikoval na BS hodnotné a fundované texty, což bude jistě neskonale smysluplnější než věnovat pozornost mně, …“. odpovídáte panu Ludvíkovi. Jak to jen říci? Zatímco si neodpusíte dávat k dobru překvapení, která jste celý navíc(oprávněně) hrozí Vašich nesmiřitelných postojů, asi pak je nasnadě rýpnout s jistou devótností do někoho, o koho ona by v prostoru stála a kdo toho ví nejméně tolik, co toho víte Vy. A asi i trochu navrch, když Vám dokáže velice odborně a kvalitně argumentacemi oponovat… Závist?… Číst vice »

radka kielbergerová
13 dní před

oprava – překvapení, že dcera Vašeho přítele je žena s vlastním názorem – která se navíc oprávněně hrozí Vašich postojů …

Radka Kielbergerová
13 dní před

Pokud ten pohled má ten, kdo mi tohle píše, ukázkově široký, nebo širší, vskutku nechápu, kde se stala u Nejvyššího v systému obdařování chyba. Totiž že se s tím širokým pohledem někde pracuje úplně stejně, jako kdyby takový nadutě nepotřeboval vidět vůbec. Měl byste pochopit, že svým arogantním stylem a přístupem jako k nepoučenému prosťáčkovi – a co se několika témat týká – jako k nějak poškozenému v myšlení a s nižším chápáním věcí, jste dotyčného již bohužel odradil. Škoda… ale vyhrál jste. Pokud sem začne/nezačne pan Ludvík psát, chápu, že si rozmýšlí budoucí roli, aby mu bylo cosi středověkým… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
13 dní před

Takže věcně: 1) Je tu nedostatek informací, popř. ty informace jsou poněkud jednostranné. Z informací, které jsem si přečetl, plyne, že si na příslušného kazatele zákazníci stěžovali, a nebylo to poprvé, co se tam tak nějak předváděl. 2) Těch svobod a práv je trochu víc. a) Jednou věcí je svoboda slova a vyznání. b) Druhou věcí je, že soukromý majetek je svatý (vlastník múže požadovat po těch, kteří se ocitnou v jeho majetku (dům, obchod atd.) nebo na jeho majetku (např. pozemek) splnění určitých požadavků, které pokud nejsou splněny, mohou být pro narušitele problémem, je ovšem pravdou, že by bylo… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
13 dní před

Ejhle, demokrat a zastánce svobodné výměny názorů promluvil. K věci by něco nebylo? Pro pravdu se vždycky lidé zlobí. Nakonec nikdo vás nenutí na mé připomínky reagovat. O tom Scutetovi si své celé vyjádření přečtěte poněkud lépe.

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
13 dní před

Pouze se vrátím k vašemu vlastnímu vyjádření: „Jan se vrátil také do období před Bílou horou, kdy panovníkem České konfederace byl Fridrich Falcký, s nímž přišel do Prahy i kalvínský kazatel a teolog Abraham Scultetus. Ten nechal ze Svatovítské katedrály odstranit a zlikvidovat vše, co považoval za zdroj modloslužby. Jan o něm píše, že „proslul jako obyčejný vandal při barbarském ničení Svatovítské katedrály“. Ano, dnes na to tak nahlížíme, tehdy to reformovaní duchovní viděli jinak. Jan pokračuje: „To byl nehorázný odporný čin, urážka Boha, jemuž náboženští fanatici zničili jeho domov.“ Nikoliv, byl to projev, viděno dnešníma očima, kulturního barbarství, ale… Číst vice »

Vladimír Ludvík
Vladimír Ludvík
13 dní před

Vy jste obyčejný sofista, který nikdy nedovede uznat, že se poněkud popletl a hlavně se vyjadřuje velmi necitlivě k tomu, co je svaté jiným, což stane-li se vám (většinou jako reakce na vaše nevybíravé ataky), tak je okamžite oheň na střeše a Blogosféra je zaplevelena vašimi články a naprosto nepatřičnými příměry a spojováním naprosto odlišných jevů. Na vás něco ulpělo, ale skutečnost je taková, že se snažíte zbavit diskutéra, který je schopen vás dostat do úzkých a dovede prokázat neudržitelnost vašich představ. Dovedete si vůbec pořádně přečíst ten text, který jste napsal panu Zieglerovi a zamyslet se nad ním? Asi… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
14 dní před

Tak se převezeme a navezeme do Ameriky. Právě nyní v době prrzidentských voleb, kdy mají hoaxy a manipulace s veřejným míněním státní svátek… Vyvěsíme to ješitně všude. Hlavně na iDnesu, kde na každou zprávu, jak se opřít do Ameriky vsichni idioti z SPD a voliči mírotvorce Babiše čekají …jste inteligentní a strategický…to nemohu říct…již moc ne.

Radomira Kielbergerova
13 dní před

Je mi uplně jedno, co vy si myslíte. Možná by stálo za to se zcela upřímně optat, zda BBS vznikla kvůli Vašemu svéráznému veličenstvu. A aby se musel admin semtam ozvat a dát čtenářům najevo…ne…ne..tady pan Stejskal je výjimka, my nejsme náboženští fundamentalisté, ne, BBS není prostor diskriminace a pohrdání menšinami…ne..nebojte, jsme tolerantní, a proto pan Stejskal, který to dá sežrat i nám katolíkům …a my jsme nad věcí…Jste stroj, milý kolego…Já vam říkám, jste fanatik. Fanatik, který kvůli podělané Vámi pojaté a Vámi znásilněné víře, nekouká nalevo napravo. Vy to chcete. Že se něco zrovna teď nehodí??? Vy to… Číst vice »

Jara Rankova
Jara Rankova
6 dní před
Reply to  L. Stejskal

Dost nesmyslne, zaplat Pan Buh, ze Kanada je stale normalni, mame sve Pride Parades, nemusim na ne chodit, je zde demokracie, snatky stejneho sexu jsou zde doposud bezne a nic nenavistneho , diky minimu onech Evangelicals, kterym Vy na iDnes stavite kulty osobnosti. Jak je videt, nikoho to moc v CR nezajima, krome stejne archaickeho pana Orlika.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial