Několik slov k argumentaci Biblí
V posledních dnech jsme svědky zde na Blogosféře kontroverze, kterou vyvolal můj článek o pozvánce na sobotní (21. 1.) pouť Za mír a úctu k životu. Pozvánku zveřejnil na Twitteru Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta ČR. Názorový spor pak pokračoval reakcí Jana Zieglera a mojí odezvou na ni.
Vyjádřil jsem přesvědčení, že „modlitba k Pražskému Jezulátku“, jak je na pozvánce uvedeno, není v souladu s biblickým učením, neboť Jezulátko je neživá soška ze dřeva a vosku, jistěže patřičně přioděna, přičemž Bible něco takového, modlení k sochám, zapovídá. Vysloužil jsem si za to kritiku. Co mne na celé věci mrzí nejvíc: neblahý dojem, jako by stavění argumentů na biblickém učení bylo něco nepatřičného. Nejdále v tomto smyslu došla R. Kielbergerová, která doslova napsala, že z Bible dělám „buzerační předpis k nesnesení“.
Mám k tomu několik poznámek.
Proč vystoupil Mistr Jan Hus proti některým částem učení a proti jistým praktikám tehdejší Římskokatolické církve? A hlavně: na základě čeho obhajoval svá názorová stanoviska? V první řadě NA ZÁKLADĚ UČENÍ BIBLE. Jistě, mohl svůj pohled na duchovní otázky obohatit o učení církevních otců, ale primární byla Bible.
Proč vznikla Jednota bratrská? O co se při svém ustavení opírala? O UČENÍ BIBLE.
Proč vystoupili reformátoři? Luther, Kalvín, Melanchton, Zwingli, Beza, Farel, Knox a bezpočet dalších? Čím argumentovali ve prospěch svého poznání? BIBLÍ.
Proč vznikl pietismus, puritánství, metodismus, baptismus? Co bylo duchovním základem těchto náboženských hnutí a směrů? Na čem staví rozmanité probuzenecké a evangelikální denominace? POUZE NA UČENÍ BIBLE.
Takto by se dalo pokračovat ještě dlouho.
Máme-li hodnotit nauku a praxi té které církve či náboženské společnosti, potřebujeme k tomu „etalon“. Ten je jeden jediný závazný– Bible. Všechno ostatní, ať je to cokoli – spisy církevních otců či reformátorů, konfese, katechismy, kázání evangelistů, knihy teologů, papežské encykliky aj. -, nesmí být stavěno nad Bibli a musí být právě Biblí poměřováno.
Sola Scriptura. Jedině Písmo. Taková je jedna z pěti reformačních zásad. Ty zbývající: Pouze Kristus. Pouze Bohu sláva. Pouze milostí. Pouze vírou. Tak to učil Ježíš a apoštolové prvotní křesťanské církve.
Ale Vy z Bible skutečně svými vstupy děláte monstrózní buzerační majstrštyk, dílo bez vyššího záměru a dosahu. A já půjdu ještě dál. Základem pro získání posluchačstva je mít sociální empatii, vědět, ke komu mluvím, v jakém prostředí mluvím, a být nad konzumenty tak čtvrt metru max. Bez ohledu, zda máte pět titulů před jménem, za ním čtyři a na levém ňadru dvacet řádů rytíře za vědecký výzkum. A recipročně, přece…věnuje-li mi kdo čas, mám nakládat s tím, čím ho buď mile nebo nemile obtěžuji, tak – že se pro něj snažím o zcivilnění věci. Vysvětluji, nikoli nepříjemně kážu a i… Číst vice »
Mně se líbí, jak jste to s tou Biblí vždycky napsal VELKÝM PÍSMEM, protože už víte, že jsme trochu pomalejší. Protože kdybychom byli inteligentní, tak bychom to jistě viděli stejně jako Vy
Tak ono to není o inteligenci, ale o víře. Přitom pan Stejskal nesporně velmi inteligentní je, Ale bohužel on si svět zjednodušil na seznam jakýchsi věčných pravd o jejichž rozsahu na základě výběru z Bible rozhoduje on sám.- ale třeba mu to osobně pomáhá. Vytvoří-li si někdo svůj svět axiomů a vztahů, pak je možno za nesprávné považovat i to, co ve skutečnosti správné a životaschopné je a to jen proto, že to do toho systému axiomů a z nich odvozených vztahů nepatří. Já tvrdím, že lidé tu nejsou pro Boha, ale Bůh je tu pro lidi. V Bibli je… Číst vice »
Mistr Jan Hus, kterého si mimochodem skutečně velice vážím – neb- nenechám se koupit – je osobnost rozebratelná a i nad ním musíme semtam protočit oči. Vyznačoval se prudérií kázáními o chlapech, co chodí za ženami – svůj brk smáčejí v krvi ďáblově, takzvané pověstné české koleno v lidovém řezbářství – tedy nařasená látka na koleni v esovitém prohnutí madon, jež ukazují miminko – ho doslova přivádělo k šílenství, madona má být v hadrech, chudobná…Ale pravdou je, že určil církvi roli, která je sympatická. Kdo viděl Divergenci, nebo četl – podobné. Dělení horizontály na skupiny…církev je zkrátka jen ve věci… Číst vice »
O Janu Husovi jsem hodně četl i studoval. Nakonec se mi hodně líbilo to zpracování jeho případu ve hře Pavla Kohouta Ecce Constantia
https://www.youtube.com/watch?v=mQ8avkHnbNo