Izrael: Časovaná bomba explodovala

Tentokrát politická a hodně třaskavá. Tikala už několik dnů. Ve středu 18. ledna k tomu došlo: Nejvyšší soud Státu Izrael rozhodl, že Arje Deri nemůže vykonávat funkci ministra. Přesněji ministrů.

Proč? A kdo je Arje Deri? Klíčová osobnost současné izraelské koaliční vlády. Jako předseda ultraortodoxní strany Šas, v koalici druhé nejsilnější (po Likudu premiéra Netanjahua; ten má v parlamentu 32 poslanců, Šas 11), drží dva ministerské posty (vnitřních věcí a zdravotnictví) a mimoto je místopředsedou kabinetu.

A. Deri má ovšem problém. Aktuálně jeden, ve svém životopise dva podobné. Kvůli nim je svými oponenty označován jako recidivista. V roce 2000 byl za korupci (přijímání úplatků) odsouzen na tři roky do vězení. S ohledem na dobré chování byl po 22 měsících propuštěn a po několika letech se vrátil do politického života.

V lednu 2022 se vzdal místa v parlamentu. Nikoli dobrovolně, ale v rámci dohody o vině a trestu. Deri byl předtím znovu obviněn, tentokrát z daňových deliktů a vzhledem ke zmíněné dohodě odsouzen v únoru 2022 k roční podmínce a pokutě. Součástí dohody byl i Deriho slib, že odejde z politiky, což je klíčový aspekt jeho kauzy – s ohledem na to, že se stal členem vlády.

Na tomto místě je třeba říci další podstatnou skutečnost. Podle izraelských zákonů nemůže odsouzený politik vykonávat podobné funkce jaké drží Deri po dobu sedmi let. Znalci říkají, že není úplně jasné, zda to platí také pro osoby odsouzené podmínečně a že rozhodující slovo by měl mít předseda Ústřední volební komise; tím byl pro předchozí volby z listopadu 2022 soudce Nejvyššího soudu Jicchak Amit. Měl rozhodnout, jestli lze na Deriho vztáhnout klauzuli o morálně hanebném jednání (v anglosaském právu známém jako „moral turpitude“), což by ho z politického života na sedm let diskvalifikovalo. Vzhledem ke zmíněné dohodě o vině a trestu nebylo o „moral turpitude“ v Deriho kauze rozhodnuto.

Ovšem dříve, než k něčemu takovému mohlo dojít, prohlasovala Netanjahuova koalice, která má v Knesetu většinu (64 ze 120), v prosinci 2022 novelu zákona, která říká, že sedmiletý distanc se týká pouze člověka odsouzeného nepodmíněně; na Deriho se tedy nyní distanc nevztahuje. Kdo nazývá tuto účelovou normu „Lex Deri“, nemýlí se.

Ne každému v Izraeli jsou takovéto účelové kroky, včetně toho, že Deri nedodržel svůj slib z ledna 2022, po chuti a záležitost přistála na stole Nejvyššího soudu. Ten 18. ledna rozhodl poměrem hlasů 10:1 že Arje Deri nemůže sloužit jako ministr vlády. Důvodem je jeho nepodmíněný trest a slib, že za nižší trest kvůli daňovému deliktu odejde z politiky.

Časovaná bomba explodovala. Příští hodiny a dny ukážou, jak hluboko se Izrael propadne do politické krize. Premiér Netanjahu se dostal na rozcestí. Pokud odvolá z vlády klíčového spojence, reálně hrozí – a strana Šas už v tom smyslu vyslala signály -, že padne vláda. Pokud Nejvyššímu soudu nevyhoví, uvrhne zemi do právního chaosu a vyvolá masivní protesty. Nesnadná volba, jedna z nejtěžších v jeho politické kariéře.

Nejvyšší soud svým rozhodnutím navíc přilil olej do ohně v probíhající válce s koalicí, která připravuje rozsáhlou právní reformu, v Izraeli i diaspoře masivně kritizovanou. V ní jde ve vztahu vláda/parlament vs justice o oslabení pozice Nejvyššího soudu jako respektované nezávislé instituce a upevnění moci vládní většiny. Oba pilíře izraelské demokracie interpretují chystanou reformu zcela protichůdně.

Pro stoupence vlády je zmíněný verdikt důkazem nezbytnosti reformy. Argumentují tím, že bezmála 393 tisíc občanů volilo stranu Šas a jejího předsedu Deriho, ačkoli o jeho problému věděli. Verdikt tedy podkopal vůli lidu a učinil volby bezcennými. Soud naopak použil tzv. klauzuli o přiměřenosti. Domnívá se, že jmenování do vlády člověka, který byl byť podmíněně odsouzen a který slíbil, že z politiky odejde, je nepřiměřené.

Deri ovšem tvrdí, že jeho odchod z politiky byl míněn pouze pro předchozí období (to je od ledna 2022 do konce funkčního období 24. Knesetu) a netýká se nynějšího období 25. Knesetu. Je otázka, jestli takto hovořil, když uzavíral dohodu o vině a trestu.

Podle posledních zpráva začalo ve středu (18. 1.) horečné jednání, premiér Netanjahu navštívil Deriho v jeho domě. Deri sám řekl, že rezignovat nehodlá a rozhodnutí nechá na předsedovi vlády.

Opozice naopak Netanjahua vyzývá, aby respektoval verdikt a Deriho odvolal. Bývalý premiér Jair Lapid k tomu řekl: „Pokud nebude Arje Deri odvolán, vláda poruší zákon. Taková vláda by ztratila právo požadovat, aby zákony dodržovali občané. Izrael by byl uvržen do bezprecedentní ústavní krize a již by nebyl demokracií.“

Situace je právně jasná – a přitom politicky komplikovaná. V každém případě vážná.

Pramen: Tematické články na serverech Jpost.com/The Times of Israel/Arutz Ševa ze dne 18. 1. 2023

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
14 dní před

Dalo se to čekat….bude to ještě zajímavé, jak harcovník Bibi tuhle šlamastiku vyřeší.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial