Mám dilema

Cítím se být Izraelitou, říkám. Co je to za nesmyl, odpovídají lidé okolo. Jsi Čech, syn českého otce, byť narozeného v emigraci, a moravské matky. Mluvíš česky, máš české občanství, tak jakýpak Izraelita? Tak jak to je?

Abychom si rozuměli: netvrdím, že jsem Žid, Judejec, potomek někdejších obyvatel Judského království, kteří jsou rozseti po celém širém světě. Tím opravdu být nemohu. Já se ale cítím být Izraelitou, říká mi to moje mysl.

Kdo jsou Izraelité? Potomci obyvatel starověkého severního Izraelského království, kteří byli po vítězství asyrského krále Salmanassara V. v roce 722 př. n. l. zčásti deportováni ze své monarchie a zmizeli – na rozdíl od Judejců, Židů – v dějinách. Nevíme, kde jsou. Proč bych tedy já nemohl být Izraelita, když mi má mysl, mé nitro, můj mozek říká, že jim jsem?

Jaké jsou průvodní znaky mého „izraelitství“? Popíšu je formou otázek.

– Proč miluji Izrael víc než svoji vlast, Českou republiku?

– Proč mi krajina Země izraelské připadá jiná – zvláštnější, tajuplnější, posvěcenější – než příroda, horstva a údolí jiných zemí světa?

– Proč se mi hebrejské znaky, a také šesticípá hvězda a symbol menory, zdají být nadpozemsky posvátné ?

– Proč mám nefalšovanou radost z každého úspěchu izraelských sportovců na mezinárodním kolbišti?

– Proč jsem zažíval pocit štěstí, když izraelští tenisté porazili Československo v prvním kolem Davis Cupu v březnu 1987 v Hradci Králové?

– Proč cítím potřebu mít ve svém PC koutku izraelské vlajky (obr. 1)?

– Proč mám ve své knihovničce vyčleněný jeden prostor pro „izraelský koutek“ (obr. 2)?

– Proč jsem zažíval záplavu nevýslovné hrdosti vždy, když Obranné vojsko Izraele vítězilo nad nepřáteli, anebo provedlo unikátní operaci typu akce v ugandském Entebbe 1976 či v iráckém Osiraku 1981?

– Proč jsem byl nadšen pokaždé, když izraelští zpěváci zvítězili na eurovizní písničkové soutěži?

– Proč jsem v době svého dětství, kdy se fantazie nenechá spoutat žádnými omezeními, chtěl být izraelským prezidentem a vlastnit dům na jeruzalémské Ben Cviho ulici s výhledem na budovu parlamentu?

– A konečně, proč, když mi v roce 1969 tatínek přivezl z návštěvy západního Německa knihu „Israel“ s 30 barevnými fotografiemi a já jsem pak nalistoval snímek s bezmála dvaceti izraelskými vlajkami (obr. 3), jsem byl dojat až k slzám? Podotýkám, že to bylo ve třinácti letech.

Ano, tento svůj příklon k „izraelitství“, který trumfl „češství“, jsem u sebe pozoroval právě ve věku, kdy jsem vstupoval do svého teeangerského období.

Jak se s tímto rozporem – „papírově“ Čech, dle stavu mysli Izraelita – vyrovnat? Rozhodně ne tak, jak se tyto záležitosti řeší v jiné oblasti dnes. Nikdy jsem nechtěl, aby se tomu kdokoli podřizoval, nedával jsem tento svůj pocit okázale či provokativně najevo. Byl to můj svět, nic jsem si nenárokoval a žil jsem navenek jako Čech a občan Československa/ČR, zatímco ve svém nitru jsem si užíval své „izraelitství“. Byla to především moje osobní, soukromá věc.

Absolutně nepředpokládám, že by mě někdo kvůli tomu považoval za blázna a už vůbec ne v dnešní době, kdy progresivistické vidění světa něco takového ani neumožňuje. Protože – a není to myšleno ve zlém – může-li se někdo narodit jako muž, ale cítit se jako žena, proč bych se já nemohl narodit jako Čech a cítit se jako Izraelita? Rozdíl je snad jen v tom, že já si kvůli tomu, kým se cítím být, nic nenárokuji. Kdybych ve školních letech požadoval, abych byl považován za Izraelitu a byl například učiteli odmítnut, vím jistě, že žádný kantor by se kvůli mně nikdy nedostal do vězení.

V tomto článku je zakódována podstata toho, jak nahlížím na problematiku obsaženou v kauze „irský učitel vs transgender žák“, což je taktéž dilematické. Nic nepopírám, pocity nikoho nezpochybňuji. Jen jsem si dovolil připomenout, jak jsem své dilema, už jako dítě, řešil já. Nic více, nic méně.

DOPLŇUJÍCÍ OBRÁZKY

… obr. 1/ Dvě izraelské vlajky v mém PC koutku. Foto LS.

… obr. 2/ Obsah mého „izraelského koutku“. 1 – Autor článku na izraelském velvyslanectví v Praze s ambasadorem Yaacovem Levym/2 – Současný izraelský prezident Isaac Herzog/3 – Model amerického letadla Texan T6 s výsostnými znaky izraelského vojenského letectva/4 – Model menory,  izraelského státního symbolu/5 – List dubu, který mají na svých výložkách (v poněkud jiném provedení) vyšší důstojníci Obranného vojska Izraele, od majora po generálporučíka/6 – Jonathan Netanjahu, bratr současného premiéra, velitel a hrdina unikátní záchranné operace „Entebbe 1976“, v níž položil život/7 – Model izraelského tanku Merkava/8 – Kameny z rudomořského Eilatu. Foto LS.

… obr. 3/Tolik izraelských vlajek!  Ten snímek mi vehnal slzy do očí. Průvod u příležitosti svátku Purim v Tel Avivu. Zdroj: Publikace „Israel“ vydaná v roce 1960 v Mnichově nakladatelstvím Wilhelm Andermann Verlag. Rephoto LS.

Subscribe
Upozornit na
guest

19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
19 dní před

Velice Vás chápu, Lubomíre, jakkoli ausgerechnet izraelitský koutek v knihovně nemám, ony knihy jsou po všech mých knihovnách rozličně rozloženy, modrobílou vlajku s Davidovým štítem nemám tady v PC koutu, ale o patro výš, ovšem i já obvykle radostně kvituji úspěchy sportovních reprezentantů Izraele. Možná ve vláknech našich osudů ty nitky pradávných kořenů holt jsou, a my je cítíme, ač je třeba ne vždy umíme pojmenovat.
|:)

Vladimír T. Gottwald
19 dní před

Pochopení, či přinejmenším snaha o chápání, podle mého ostatně mezi lidmi patří k tomu nejpodstatnějšímu.
🙂

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
19 dní před

Pane Stejskale, Vašemu vztahu k Izraeli rozumím. Jen nemůžete chtít, aby mu všichni porozuměli.

Last edited 19 dní před by Pavel Dvořák
Filip Vracovský
19 dní před

Dobrý den pane Stejskale. Myslím, že pro nás oba je Bible víc než je skupina příběhů a pohádek. Málokdy mezi ateisty slýchám o tom, kolik proroctví ze Starého Zákona bylo do puntíku naplněno byť slova proroků zazněla staletí před jejich naplnění… Už tento samotný fakt nelze přisuzovat náhodě , byť se tak často děje… Ovšem řadu věcí které tak hájíte bez kousku pochyb lze zkrátka vykládat jinak. Co mě zaráží nejvíc na konkrétním případě křesťanského “ mučedníka“ kterého zde vytváříte , ale není rozdílné čtení Písma, či jeho vnímání…. Ale že s bolestnou zkušeností, kterou jste udělal ( A ano,… Číst vice »

Filip Vracovský
19 dní před

Jasně. Díky a pěkný víkend i Vám.

Radomira Kielbergerova
19 dní před

Dobrý večer. Pokusím se co nejsmírněji. 70 procent je prostě osobní hezký niterný text. Hezké fotky atd…Zajímavá zpověď… Ačkoli teď nerozeberu svůj opravdový pocit z jisté ezoteriky předkládání duše odmalička prostoupené vášní a zakleté do vztahu, který jistě nastoupil až časem. To je ale jedno, možné je vše…. 🙂 Co mi už tak jedno není, že se stylizace malého snílka, za kterou neprochází tento šikanou a uvězněním ve vlastním těle, srovnává jako adekvátní utrpení s něčím, s čím se nedá hnout. Kdy se nikdy ze svého těla a před nesmiťitelným okolím z toho kolotoče a vězení nedá jako do Izraele… Číst vice »

Radomira Kielbergerova
19 dní před

Pane Stejskale, nevytvářejte pocit diskriminace za víru. Soudu, který cosi nařídil, bylo uplně jedno, jestli má před sebou vyznavače víry v Boha nebo vyznavače obrazců v žitném poli v šest ráno. Nařízení soudu se respektuje, nebo ne. Pokud ne, dvě cesty. Trest. Jsem .li součástí společnosti a spotřebovávám jejích vymožeností nelze oddělit i povinnosti. Nebo je nerespektovat v plnění a odejít do hor a založit si své boží společenství se svými pravidly. Víra v Boha z nikoho nečiní VIP figuru, která má v 21.století privilwgia. Pokud to neberete…promiňte…měla bych toho metry, nemá to cenu.

Adéla Vodvářková
Admin
19 dní před

Pane Stejskale… víte, že by se nic hrozného nestalo, kdybyste prostě jen přiznal, že tomu nerozumíte? Pořád byste měl co nabídnout, o blízkém východě toho evidentně víte dost. Tohle už je prostě jen trapné. Je mi vás upřímně líto.

Adéla Vodvářková
Admin
19 dní před

Pane Stejskale, pochopím, jestli už se k tomu nebudete chtít vracet (naproti tomu neočekávám, že byste upustil od dalšího publikování homofobních a transfobních článků na Blogosféře, ale s tím se budu muset smířit) – přesto, kdybyste ještě svolil k poslední reakci, zeptala bych se na jediné: věříte v evoluci v tom smyslu, jak ji popsal Darwin?

Adéla Vodvářková
Admin
19 dní před

Teorii evoluce „berete na vědomí“, to jste napsal moc hezky. K tomu dalšímu, co jste napsal – neřešili jsme to už? Ráda to zopakuju. O tom, kdo bude psát na Blogosféru, rozhoduje Tomáš Vodvářka. Nutkání mluvit mu do toho jsem měla jen jednou, když pan Orlík relativizoval a obhajoval sexuální násilí v církvi. I přestože diskuse mezi námi může vypadat ostře, jsem daleko od toho, abych vám bránila sem psát. Mně úplně stačí, když postupem dialogu vyjde najevo skutečná podstata vašeho názorového ukotvení. Škoda, že mě na tu evoluci nenapadlo zeptat se dřív. Myslím, že to celkem hezky ukazuje, jaký… Číst vice »

Jara Rankova
Jara Rankova
16 dní před

Mne se celkem libil Vas lanek z posledni blogosfery, kde jste psal o vobach, bylo to dobre napsane a hlavne jste do toho nenapsal nic o americkych Evangelicals, kteri absolutne nemaji nic spolecneho s Ceskymi bratry, jejich miliardari Grahamove jsou kazdou chvili ve zpravach pro sexual harrasment a znasilneni. Nemohou se nicim chlubit, krome sve „lasky“ k Trumpovi.

Radomira Kielbergerova
19 dní před

Pane Stejskale…tím citovaným textem , Vaším výkladem o Bohu a jeho lásce jen k některým, těm poslušným a věřícím jste samozřejmě podtrhnul rovnítko s jedním náboženstvím…hádejte. Opravdu jste tohle zrovna Vy chtěl? Dobrou noc.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial