Ještě k prezidentské debatě na Nově

Petr Pavel v předchozím pořadu na CNN Prima News řekl: „Doufám, že nějaký podraz zítra přijde. Svým způsobem se na to těším, chybí mi to.“ Na Nově ale místo podrazu přišel spíše humor.

Tedy výjimečně, ale přece jenom. Pobavil jsem se u dvou výroků. Když Andrej Babiš uvedl jeden ze svých blábolů, že (volná interpretace) pan Pavel netuší, jak funguje NATO. To je stejná pitomost jako kdyby řekl, že Antonín Dvořák neznal noty. Občas si pan expremiér nevidí do úst.

Naproti tomu jako povedenou poznámku považuji Pavlovo vyjádření (opět volná interpretace), že pan Babiš je schopen se pochválit i za to, že dnes vyšlo slunce. Občas tak skutečně působil.

Pojďme ale k jedné vážnější věci. Ke konci pořadu se moderátor Rey Koranteng, mimochodem vystudovaný politolog, dotkl poměrně ožehavé otázky a tou je případné odmítnutí kandidáta navrženého premiérem na pozici ministra. K tomu Petr Pavel uvedl (zdroj: Seznam Zprávy/13. 1. 2023):

Máme u nás strany, a jedna z nich je i v Parlamentu, které zastávají poměrně extrémní názory, ať už se to týká našeho členství v NATO nebo v EU, nebo našeho vztahu k Rusku. A pokud by tato strana chtěla nominovat ministra na nějakou z klíčových funkcí, například vnitra, obrany nebo zahraničí, pak bych v tom opravdu viděl bezpečnostní problém pro Českou republiku a v takovém případě bych takovému návrhu nejspíš nevyhověl.

Vůči tomuto postoji se kriticky vymezil komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban (v článku „Zemanem to neskončí. Poslední debata přinesla ústavní leknutí“/13. 1. 2023). Autor píše o hypotetické (nicméně nikoli vyloučené) možnosti, že ANO vyhraje volby a bude nuceno jít do koalice s SPD. A pokračuje:

Pokud by v takové chvíli prezident Pavel skutečně odmítl jmenovat ministry na některé posty jen kvůli jejich stranické příslušnosti, ocitl by se na toulkách po kreativních výkladech ústavy dál, než se v otázce jmenování ministrů kdy ocitl Miloš Zeman. Dosluhující prezident odmítal jmenovat ministry obvykle ze škodolibosti či mstivosti. Troufal si soudit jejich kompetentnost. Ale nikdy neuplatnil kolektivní vinu na kandidáty kvůli stranické knížce.

Nechám tuto kontroverzi na posouzení čtenářům, jen se dotknu toho, že by takové odmítnutí kandidáta nebylo kvůli stranické knížce, nýbrž kvůli zaujímaným postojům.

A k zamyšlení dávám zkušenost odjinud. Izraelský premiér, má-li (jeho koalice) po volbách k dispozici nadpoloviční většinu, není při výběru kandidátů na ministerský post prezidentem státu nikterak omezován, takovou pravomoc tamní prezident nemá. Seznam členů vlády schvaluje při hlasování o důvěře parlament.

Tak se může stát, a po listopadových volbách se také stalo, že v kabinetu usednou také dva krajně pravicoví politici, částí společnosti označovaní jako extremisté. Itamar Ben Gvir a Bezalel Smotrič. Oba obdrželi významné klíčové posty. První je ministrem národní bezpečnosti, druhý vedle toho, že šéfuje resortu financí slouží jako 2. ministr na ministerstvu národní obrany. V zemi je z toho nemalé roztrpčení, pobouření, mnoho zlé krve. Problémy s tím má i část diaspory a zahraniční spojenci Izraele.

To co teď napíšu je čirá spekulace. Přesto: možná by mnozí uvítali, kdyby měl izraelský prezident podobnou možnost, jakou (si myslí že) má český prezident Zeman; variantu, kterou naznačil i Petr Pavel. Pokud by hrozilo, že prezident Herzog zablokuje jmenování Ben Gvira a Smotriče do ministerských funkcí, což nyní možné není, dost možná by oba pánové byli nuceni spokojit se s méně exponovanými posty. Stejně tak je ale možné, že by něco takového vyvolalo další izraelskou vnitropolitickou krizi.

Obecný závěr (pro ČR): pojistka výše zmíněna, byť je dle řady ústavních právníků minimálně na hraně ústavy, pakliže by byla využita ve výjimečných případech jisté krajní nouze (ne jak ji zneužíval M. Zeman) by nemusela být tak docela od věci.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
20 dní před

Panu Čabanovi ovšem vůbec nevadilo, že hradní kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku. Kupodivu neměl ústavní leknutí, když Zeman odmítl jmenovat toho či onoho. A že jich bylo. President má ale jiné možnosti, jak takovému „nevhodnému“ jmenování předejít. Gen. Pavel k tomu minule řekl, že by udělal něco, aby takového jmenovat nemusel. Možnosti, které by nebyly v rozporu s Ústavou, jsou.

Tomáš Vodvářka
Admin
20 dní před

Mám za to, že Ústava nepočítá s tím, že se do ministerského postu či na podobné místo dostane jedinec, který má v programu škodit vlastní zemi.
Pokud si vzpomenu na některé exoty v parlamentu (namátkou Koten, Kobza, Okamura), tak jejich proruský akcent je natolik razantní, že jsem opravdu na vážkách, kam až lze s benevolencí zajít.
Pan Hladík atp, které pan Zeman odmítal, byli skutečně jen objektem jeho mstivosti a škodolibosti. Jmenování kohokoli, kdo je naší BIS vyhodnocen jako bezpečností riziko pro stát, je horší počin, než jeho stopka.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák
20 dní před

Tvůrci Ústavy si asi nedovedli představit, že toto lejstro použije současný pan president k účelu nedůstojnému. Praxe ukázala, že nějaké bezpečnostní opatření by se tam mělo připsat.

Jara Rankova
Jara Rankova
16 dní před
Reply to  Pavel Dvořák

Skoda, ze se nikdo nesnazi lovit na online mediich, 11.1.23 Le Monde zverejnil clanek dost nepriznivy ceskemu „billionaire“, nevedela jsem, ze v CR vse konci miliardou:
Andrej Babis makes timely visit to Elysée Palace days before Czech presidential electionEmmanuel Macron met the presidential candidate on Tuesday just days before a closely contested election.
By Philippe Ricard
Je tam dost o budoucim vysetrovani ve Francii.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial