Volba prezidenta: Změna rozhodnutí

Udělal jsem si čas na televizi, což je v mém případě něco jako svátek. Důvod? Sledování debat kandidátů usilujících o post prezidenta ČR. Ve středu 11. ledna na CNN Prima News, o den později na TV Nova.

Po pozorném zhlédnutí obou jsem změnil názor na osobu, které dám hlas v prvním kole. Předesílám: loni (2022) jsem na filmovém festivalu v Karlových Varech podpořil svým podpisem kandidaturu Danuše Nerudové. Předpokládal jsem, že ji budu v prvním kole (a postoupí-li, tak i v kole druhém) také volit.

A volil bych ji, kdyby u nás a v Evropě panovaly normální poměry. Jinými slovy, kdyby neexistovala ruská agrese proti Ukrajině a všechny neblahé záležitosti s ní související. Při sledování obou debat a vystupování Petra Pavla jsem si ale uvědomil, že pravdu má Tomáš Halík. Ten se podle serveru Křesťan dnes (12. 12. 2022) už loni v prosinci vyjádřil v tom smyslu, že v dramatické situaci dnes, když kolem nás zuří válka, a my jsme také součástí tohoto konfliktu, by bylo na místě, aby vrchním velitelem armády a prezidentem se stal člověk s takovou vojenskou zkušeností, jakou má Petr Pavel.

Vnímám to stejně. Nemám nic proti Danuši Nerudové, cítím k ní i nadále velké sympatie, ale s ohledem na to, co všechno nás může v blízké budoucnosti čekat, dám přednost Petru Pavlovi. Budu rád, když postoupí do druhého kola – i v tom případě získá můj hlas.

Je tu samozřejmě otázka jeho komunistické minulosti v komunistické armádě. Jsem ten poslední, kdo by ji chtěl bagatelizovat, nicméně zastávám názor, že tuto temnou stránku svého života Petr Pavel odčinil. Službou v ozbrojených silách demokratické republiky, hrdinstvím na bojišti balkánské války v rámci mise UNPROFOR, prací v NATO.

Jen na okraj zmíním, že jeden z nejvýznamnějších apoštolů křesťanské církve, Pavel z Tarsu, dříve známý jako Saul, patřil před svým obrácením také na druhou stranu „barikády“. Proslul jako aktivní pronásledovatel prvních křesťanů.

Bylo-li tehdy odpuštěno apoštolu Pavlovi, proč ne dnes generálu Pavlovi?

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
20 dní před

Včera jsem sledoval – a s jistým sebezapřením – debatu tří hlavních kandidátů. Katastrofální výkon moderátora Korantenga, který nebyl schopen utnout monology Andreje Babiše. Opakovaně „korektní“ sledování prokecaného času, místo soustředění se na obsah vysloveného. Andrej Babiš jako brouk Pytlík, všude jsem a byl všechno znám. Připomínal barona Prášila, škoda, že nepřipravený komentátor nerozebral jeho neskutečné eskapády v době Covidu, kdy sice zmínil opatrně slovo chaos, avšak blíže nespecifikoval a že by toho bylo habaděj. Pan Pavel se mi líbil, že mluvil vždy k věci, stručně, bez potřeby exhibice. Paní Nerudová nezklamala, ale ani podstatně nenadchla.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial