Smrt diváka na Dakaru

Aleš Loprais měl letos našlápnuto k vítězství na rallye Dakar. Po tragédii odstoupil z průběžného vedení v závodu. Krok logický, nicméně bez jakéhokoliv podílu na uvedené události.

Nejsem aktivním divákem na podobných závodech. Občas vidím televizní šoty, kde mne nepřestává udivovat „odvaha“ některých přihlížejících, kteří si vyberou místo, kde sice budou svědky efektních skoků rozjetých vozů, možná i brilantního jezdeckého umění závodníků, nicméně se mohou stát i obětí nezvládnutého manévru. Televize často poskytuje záběry auta, které se opakovaně točí přes střechu, případně se smykem dostává mimo trať a proměňuje se ve smrtící kosu.

U nás máme ještě dobře v paměti smrt 4 mladých dívek v obci Lopeník před 10 lety, které zabil automobil, vylétnuvší z tratě.

Po této tragédii byla zpřísněna pravidla pro pořadatele, jsou vyhrazena místa, kde mohou diváci stát a naopak ta, která jsou pro uvedené možnosti havárie zapovězena.

Média přinesla záběry z tragédie na Dakaru. Z nich je naprosto evidentní, že podíl na přejetí kamionem má ve 100% ten italský nešťastník, který si vybral místo těsně za vrcholem písečné duny, v podstatě přímo v kolejnici. Řidič jej naprosto nemohl vidět, video z kabiny dokladuje, že pan Aleš Loprais pokračoval v jízdě, aniž by nehodu zaznamenal. Teprve později se dozvěděl a otřesen ze závodu odstoupil.

Jistě je to tragédie jako pro našeho závodníka, tak i pro letošní ročník i pro toho diváka a jeho rodinu. Přesto se nelze ubránit dojmu, že někteří lidé tak úplně neuvažují, co se může stát, když se postaví blízko cesty rozjetému náklaďáku. A to v místě, kde snad každý musí vědět, že prostě nebude vidět a že je jen otázkou času, kdy jej někdo „trefí“.

Pan Loprais bude od této chvíle mít – pokud bude dále závodit – mít před každým přejetím duny pocit jistého dejá vu. Že to bude ubírat na jeho koncentraci je nasnadě. Rodina zemřelého si při každé zmínce o nejslavnější světové rallye rovněž uvědomí jisté souvislosti, které nebudou libé.

A přitom stačí jen málo.

Uvažovat, že u podobné akce je na prvním místě moje bezpečí před případným selháním řidiče či možností, že nebudu viděn. Že lidský život je mnohem více, než efektní záběr.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomira Kielbergerova
21 dní před

Mám kolo k zadku přilepené od čtyř. Bez vynálezu cyklostezek, tedy jaksi odmala tvrdší formování pohybu v provozu.. Kdy se ctí velmi mnoho věcí. Naučí se jednotka slabší totiž vnímat možnosti všeho…Jsem tedy často spíš na straně řidičů, kteří skutečně nic neudělají s rodinou, která si koupila ve 40 letech ošacení a kolo a o svých pocitech svátečního cyklisty si chtějí sdělovat informace za horizontem a ve skupince v řadě. Dochází zhlediska nepoučenosti a nepředvídavosti lidí k strašným malérům a řidič je pak ten, co si to nosí celý zivot v hlavě. A do konce života si věci sám sobě… Číst vice »

Sona Bulbeck
21 dní před

Rozosmutnilo ma to už včera, keď som videla info na FB…dnes ma prekvapilo, že to bol Talian…keby to bol Arab, tak to chápem…tí robia na cestách aj mimo nich šialené veci..drafting a podobne..aj na dunách…mali s nimi veľké problémy aj na Formule 1 v Džidde vlani…v každom prípade, je to veľmi smutné, hlavne pre Lopraisa…som si nevdojak spomenula na tú tragédiu na Zochovej tu v Bratislave, kde bol ale šofér opitý a teda nezodpovedný…tu bol nezodpovedný divák, ale Loprais ho bude mať stále pred očami a skazený život…bohužiaľ…

Jana Melišová
21 dní před

smutné to je, čo už, stane sa aj nešťastie.

Lubomír Stejskal
21 dní před

V animované pohádce Sobík Niko je scéna, kdy hlavní hrdina po strastiplné cestě do Santovy vesničky, kam se vypravil za svým tatínkem, nemoudře vběhne na dráhu Santovy sobí letky v době, kdy ta jde právě na přistání. Nedopadlo to dobře. Sobi to sice „vybrali“ a Nikovi se jen tak tak vyhnuli, ale pochroumali saně, za své vzal i model Santy, když na něj spadla lampa a on shořel (šlo o tréninkovou jízdu těsně před začátkem Vánoc). Čili: Niko se zachoval pošetile, stejně jako onen Ital, který svojí pošetilostí způsobil sobě smrt a mnoha lidem obrovské trápení. Je to stejná šílenost, jako kdyby někdo… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial